Luna i Bojan predstavljaju izvođače 60. Eurosonga (2) – eurosong.hr
Eurosong.hr logo Eurosong.hr logo

Luna i Bojan predstavljaju izvođače 60. Eurosonga (2)

  8 min za čitanje   2 komentara

Nastavljamo dalje s predstavljanjem ovogodišnjih kandidata za trofej u obliku mikrofona koji će se dijeliti 23. svibnja u Beču. Na redu su dva snažna skandinavska kandidata, koji se trenutno nalaze u Top10 favorita prema kladionicama, a zasad sveukupno imaju osam pobjeda. Hoće li se ostvariti snažne želje kladionica o mogućoj šestoj pobjedi Švedske ili će muško-ženski duet donijeti četvrtu pobjedu Norveškoj, saznat ćemo za koji mjesec. Zanimljivo, i prošle godine smo ove dvije zemlje predstavljali u jednom članku.

svedska ŠVEDSKA

Izvođač: Måns Zelmerlöw
Pjesma: Heroes
Autori: Anton Malmberg Hård af Segerstad, Joy Deb, Linnea Deb
Redni broj nastupa u drugom polufinalu: 13.
Švedska Profil

Eurovizijska povijest

Još davne 1958. godine Švedska je debitirala na Eurosongu, a čast da ju predstavlja u Hilversumu dobila je Alice Babs, koja je na kraju osvojila četvrto mjesto. Od 1959. godine švedske uzdanice na Eurosongu su birane preko festivala Melodifestivalen, koji je zbog produkcije i  svoje veličine prozvan i Eurosong prije Eurosonga. Od svog debija prije 57 godina propustili su samo tri izdanja (1964., 1970. i 1976.), pobijedili su pet puta, samo jednom drugoplasirani, te čak šest puta trećeplasirani. Od njihovih izvođača izdvojit ćemo samo njih dvoje, a to su grupa ABBA, koja je nakon pobjede 1974. s pjesmom Waterloo postala međunarodno poznata grupa, te Loreen, koja je 2012. godine pobijedila s rekordnim brojem dvanaestica. Od uvođenja novog formata, samo jednom nisu ušli u finale, a ta “čast” je pripala Anni Bergendahl s pjesmom This is my life, a prošle godine u susjednoj ih je Danskoj predstavljala jedna od njihovih najvećih zvijezda Sanna Nielsen, koja je osvojila treće mjesto.

Predizbor i biografija izvođača

Kao što smo već spomenuli, Šveđani su ostali vjerni svom Melodifestivalenu, koji je ove godine doživio neke preinake. Naime, broj pjesama u natjecanju je smanjen s 32 na 28, ali u finalu se našlo 12 pjesama zahvaljujući odluci o povećanju broja finalista iz Andra Chansena. Nakon šest tjedana trajanja s rekordnim brojem bodova pobjedu je odnio jedan od švedskih miljenika Måns Zelmerlöw.

Čovjek za kojim će većina gledateljica Eurosonga sliniti 21. (i možda 23.) svibnja je rođen 13. lipnja 1986. godine kao Måns Petter Albert Zelmerlöw u sveučilišnom gradu Lundu u obitelji profesorice govora i patologije jezika Birgitte Sahlén i kirurga Svena-Olofa Zelmerlöwa (ima i mlađu sestru). Iako se glazbom bavio odmalena, nije znao čime bi se bavio u životu sve dok se 2005. godine nije prijavio na švedsku verziju Idola, na kojem je na koncu osvojio peto mjesto nakon što je eliminiran u osmom tjednu natjecanja. Godinu dana poslije sudjeluje u švedskoj inačici Plesa sa zvijezdama u kojoj odnosi pobjedu zajedno sa partnericom Marijom Karlsson, a iste godine dobiva glavnu ulogu u adaptaciji Briljantina te potpisuje ugovor sa diskografskom kućom M&L Records, inače sestrinskom tvrtkom Warner Music Sweden. Godine 2007. prvi put sudjeluje na Melodifestivalenu s pjesmom Cara Mias kojom osvaja treće mjesto, ali pobjeđuje na natjecanju OGAE Second Chance u kojoj se bira najbolja pjesma koja nije pobijedila na nacionalnom predizboru za Eurosong. Iste godine izlazi mu i prvi studijski album Stand by For…, koji je ostvario platinastu nakladu u Švedskoj, a izašao je i u Poljskoj. Godine 2009. opet sudjeluje na MF-u s pjesmom Hope & Glory, koja je osvojila tek četvrto mjesto iako je bio vodeći nakon glasovanja žirija. Iste godine objavljuje drugi album MZW, koji je ostvario “samo” zlatnu nakladu, ali je kao i prethodnik objavljen u Poljskoj. Do 2014. godine i objave trećeg studijskog albuma Barcelona Session (koji je ostvario nešto slabiji rezultat od svojih prethodnika), počeo se baviti voditeljskim poslom, pa smo ga tako imali prilike vidjeti kao voditelja Melodifestivalena 2010. godine (iste one kada Švedska nije ušla u finale) i festivala Allsång på Skansen od 2011. do 2013. godine, a kao autor jedne od pjesama (Hello Goodbye) sudjeluje na Melodifestivalenu 2013. godine. Nakon dugo vremena (i vjerojatno dugog nagovaranja), ove se godine vraća na Melodifestivalen kao pjevač s pjesmom Heroes autorskog tima Anton Malmberg Hård af Segerstad, Joy Deb i Linnea Deb, te uvjerljivo osvaja simpatije međunarodnog žirija i švedske publike, čime je stekao pravo da predstavlja Švedsku na bečkom Eurosongu.

Od 2008. do 2011. godine je bio u vezi s pjevačicom i modelom Marie Sernehold, obožavatelj je tenisa, nogometa i golfa, a hoće li uspjeti šarmirati europsku publiku, s obzirom da je trenutno prvi na kladionicama, saznat ćemo u svibnju.

ŠVE_2015_LIB

Go sing it like a hummingbird
The greatest anthem ever heard
Now sing together….

We are the heroes of our time
Hero-uh-o-o-oes
O-uh-o-o-oh
But we’re dancing with the demons in our minds
Hero-uh-o-o-oes O-uh-o-o-oh
We are the heroes of our time
Hero-uh-o-o-oes
O-uh-o-o-oh
But we’re dancing with the demons in our minds
Hero-uh-o-o-oes O-uh-o-o-oh

KLADIONICE

TRENUTNI POREDAK: 1. (na 24.3.2015. u 23:00)
Kvote
William Hill – 1.5
bwin – 1.625
Boylesport – 1.75
betfair – 1.625
bet365 – 1.5
betway – 1.625

Društvene mreže

Facebook, Instagram, Twitter

anketa 190

Koji će biti završni plasman Švedske na Eurosongu 2015.?

Ukupno glasova: 158

  • Između 1. i 5. mjesta u finalu [125 / 79%]
  • Između 6. i 10. mjesta u finalu [21 / 13%]
  • Neće se plasirati u finale [7 / 4%]
  • Između 21. i 27. mjesta u finalu [3 / 2%]
  • Između 11. i 15. mjesta u finalu [2 / 1%]
  • Između 16. i 20. mjesta u finalu [0 / 0%]

norveska NORVEŠKA

Izvođač: Mørland i Debrah Scarlett
Pjesma: A monster like me
Autori: Kjetil Mørland
Redni broj nastupa u drugom polufinalu: 6.
Norveška Profil

Eurovizijska povijest

Ako se slučajno zateknete u nekom kvizu i dobijete pitanje “koja je zemlja osvojila najviše posljednjih mjesta?”, moći ćete odgovoriti da se to radi o Norveškoj, koja je čak jedanaest puta bila na posljednjem mjestu otkako je debitirala 1960. godine. Čak 25 godina je Norvežanima trebalo da se popnu na najviše postolje, a ta je čast pripala duetu Bobbysocks (čija je članica Elisabeth Andreassen ove godine nastupala na Melodi Grand Prixu zajedno s Torom Endresenom, jednim od osvajača norveških posljednjih mjesta na Eurosongu). Druga pobjeda na Eurosongu im je stigla deset godina poslije s jednim od bezvremenskih eurovizijskih hitova Nocturne grupe Secret Garden, a trenutno posljednju pobjedu ostvarili su 2009. godine u Moskvi kada su srca eurovizijske publike osvojili Alexander Rybak i njegova violina s pjesmom Fairytale, s još uvijek rekordnih 387 bodova. Otkako su na Eurosongu uvedena polufinala, samo dvaput ih nismo vidjeli u finalu, no to nije bilo slučaj prošle godine, kada su u Kopenhagen poslali Carla Espena koji im se odužio s osvojenim osmim mjestom.

Predizbor i biografija izvođača

I ove godine Norvežani su birali svog predstavnika preko predizbora Melodi Grand Prix, no ovog puta s puno noviteta. Naime, nakon nekoliko godina odbačen je sustav “tri polufinala i finale”, te smo ove godine svjedočili samo jednoj večeri MGP-a s 11 pjesama. Također, norveška televizija NRK je na festival odlučila vratiti orkestar (kojeg su izvođači mogli koristiti ako su htjeli), kojeg su čak htjeli vratiti 2010. godine kada su ugostili Eurosong. Nakon dva kruga glasovanja Norvežani su odlučili da je pjesma A monster like me Mørlanda i Debrah Scarlett idealna za predstavljanje u austrijskom Beču.

Kao i uvijek, počet ćemo s damom čije je pravo ime Joanna Deborah Bussinger. Iako je rođena u norveškom gradu Hakadalu, njezina obitelj je živjela neko vrijeme u gradovima Nittedalu i Akershusu, da bi se na kraju preselili u Švicarsku kad je Joanna Deborah imala pet godina. U Norvešku se nakratko vraća 2013. godine kada se prijavljuje na The Voice, te svojim jedinstvenim glasom osvaja mjesto u timu Sondrea Lerchea, pod čijim mentorstvom stiže do polufinala. Iako nije pobijedila, u The Voiceu ju je primjetio Kjetil Mørland, kojeg ćemo kasnije predstaviti, a 2014. godine se opet seli u Norvešku i počinje ostvarivati glazbenu karijeru.

Za razliku od Debrah, Kjetil Mørland je dulje vremena na glazbenoj sceni iako je svoju glazbenu karijeru razvio tijekom života u Ujedinjenom Kraljevstvu (otkud mu je i supruga). Rođen je u Grimstadu 1980. godine, a dok je živio u Ujedinjenom Kraljevstvu, osnovao je bend Absent Elk s kojim je objavio album Caught In The Headlights, čiji je producent Toby Smith iz grupe Jamiroquai. U jesen 2014. godine izlazi iz benda te se vraća s obitelji u Norvešku gdje odlučuje razviti samostalnu karijeru koristeći ime Mørland. Napisao je mračnu baladu A monster like me koju će otpjevati zajedno s Debrah u drugom polufinalu. Inače, njegov brat je poznati norveško-britanski politički karikaturist Morten Mørland.

NOR_2015_LIB

I better let you go…

To find the prince you thought you found in me
I better set you free and give you up
Just wave and say goodbye and let you live
Without a monster like me

KLADIONICE

TRENUTNI POREDAK: 8. (na 24.3.2015. u 23:30)
Kvote
William Hill – 16
bwin – 20
Boylesport – 18
betfair – 16
bet365 – 20
betway – 16

Društvene mreže

Facebook, Instagram, Twitter
Facebook, Instagram, Twitter

anketa 191

Koji će biti završni plasman Norveške na Eurosongu 2015.?

Ukupno glasova: 140

  • Između 6. i 10. mjesta u finalu [45 / 32%]
  • Između 1. i 5. mjesta u finalu [33 / 24%]
  • Između 11. i 15. mjesta u finalu [26 / 19%]
  • Između 16. i 20. mjesta u finalu [17 / 12%]
  • Neće se plasirati u finale [11 / 8%]
  • Između 21. i 27. mjesta u finalu [8 / 6%]

Podržite Eurosong.hr

Znate li da sav sadržaj na portalu radimo volonterski, iz ljubavi prema Eurosongu, izvođačima i zajednici fanova?

Ako vam se sviđa što radimo, podržite nas!

Iza svega što vidite stoji 17 vrijednih fanova koji izdvajaju vrijeme, trud i novac za održavanje stranice, a kako bismo izvještavali s događanja sami plaćamo i putovanja i smještaj na Dori i Eurosongu.

Kako bismo i dalje mogli biti tu za vas i donositi vam zanimljive sadržaje, donirajte i pomozite da eurosong.hr ostane mjesto okupljanja za sve fanove iz regije.

Donirajte
0
PODIJELI ČLANAK

Još nema komentara. Neka tvoj komentar bude prvi?

Komentiraj članak

Komentari se moderiraju i objavljuju samo ako pridonose raspravi na konstruktivan način. Ukoliko se ne slažeš s nekim člankom ili komentarom, slobodno iznesi svoje mišljenje ali na pristojan način. Ako se tvoj komentar odnosi na gramatičke ili stilske pogreške, problem s web stranicom ili bilo što drugo što nije vezano uz članak, javi nam se.

Trebaš biti prijavljen za komentiranje! Prijavi se?