Pogled unatrag – 1. dio – eurosong.hr
Eurosong.hr logo Eurosong.hr logo

Pogled unatrag – 1. dio

  6 min za čitanje   Napiši prvi komentar

Prije nešto manje od tjedan dana ušli smo u 2009. godinu poželjevši jedni drugima ono što se inače želi kod takvih prigoda: puno zdravlja, sreće, svega najljepšeg. Što se Eurosonga tiče, sjećam se da smo lani zaželjeli dobar plasman Hrvatske u finalu. Prolaz u finale smo dobili, dobar plasman ne, tako da je ove godine želja ista kao i prošle. A kakva nam je to bila netom završena 2008.?

U 2008. smo ušli s upitnicima nad glavama: „Hoće li Dora biti bolja nego 2007.“, „Hoćemo li se konačno Europi predstaviti s pristojnom pjesmom“, „Hoće li Srbi ispuniti očekivanja i organizirati neviđen spektakl u Areni“… Zapravo, sve što smo u tom trenutku znali bilo je samo da će mlađahna Olta Boka predstavljati Albaniju u Beogradu. Glavno se tek trebalo odigrati.

A koliko god da nam je zanimljivo pratiti nacionalne izbore diljem Europe, Dora je ipak Dora, te njoj posvećujemo najviše pažnje. HRT je predstavio pjesme kroz emisije „Ususret Dori“, a mi ih ocjenjivali u našoj rubrici „Razmišljamo naglas“. Vjerujem kako se sjećate da je iz gotovo svake naše rečenice isijavalo nezadovoljstvo odabranim pjesmama. U kontekstu mogućeg pobjednika najčešće smo spominjali Emiliju Kokić (kojoj smo neuspješno predvidjeli pobjedu u spomenutom „Razmišljamo naglas“) i Ivanu Banfić. Svojim nas je nastupom bila osvojila i Diana Lovrin s pjesmom „Zažmirim i putujem“, no odmah smo znali da tu kruha za Eurosong nema. Dakle, Dora 2008. nije imala pravog favorita. Međutim, imala je novi format: dvije polufinalne večeri pretvorene su u jednu u kojoj su se natjecale pjesme pristigle na javni natječaj. Šest prvoplasiranih išlo je u finale u kojem je već čekalo deset skladbi s pozivnog natječaja. Nije zvučalo loše, no čuvši pjesme bili smo svjesni da, kojim god formatom da se bude birao pobjednik, od dobrog plasmana u Beogradu – ništa.

Obzirom da imamo tu neobičnu sklonost da mučimo sami sebe, odlučili smo ipak pogledati polufinale. Pa nismo mogli vjerovati da je Ibrica opet tu, raspravljali je li „Kaži mi“ plagijat „Molitve“ i smijali se (i danas se smijemo) nezaboravnoj: „Iiiidiiiii – leđa mi okreeeniiiiiii“. U finale su prošli Kraljevi ulice, Maja Šuput, Ivo Gamulin Gianni, Antonija Šola, Emilija Kokić (tek peta!) i Nera i klapa Bonaca. Najveće iznenađenje među fanovima izazvalo je ispadanje Vlatke Grakalić i spomenute „Kaži mi“, a donekle i Danijele Pintarić, koja se još godinu ranije nekima bila izuzetno svidjela pjevavši „Moj svijet“

Martina – Idi, leđa mi okreni (Dora ’08)

Dan nakon polufinala – finale. Dvije-tri solidne, ostalo za plakanje. Između pjesama i čitanja glasova publiku zabavlja sjajni Johnny Logan koji je istaknuo kako nije posebno sretan što će njegovu zemlju predstavljati Dustin the Turkey. Sad zna kako je nama u zadnje vrijeme… Čitanje glasova odrađeno je u pet minuta. A mi smo već nakon dvije znali da Emilija ostaje doma. Na kraju Kraljevi ulice i Antonija Šola imaju po 31 bod, ali Kraljevi su dobili više glasova od žirija i to znači da u Beograd ide „Romanca“. Za razliku od 2007., kada se digla hajka na Dadu Topića i Dragonfly, ovoga puta jednostavno više nikoga nije bila briga. Znajući da se odgovorni neće pretrgnuti da Kraljevima osiguraju kvalitetnu promociju, okrenuli smo se zbivanjima u ostatku Europe.

A pogled je, dakako, ponajviše bježao prema susjedstvu. Posebice, sasvim razumljivo, prema Srbiji. Još prije Dore objavljeno je kako će voditeljski duo biti Jovana Janković i Željko Joksimović. Nedugo zatim uslijedilo je kosovsko proglašenje neovisnosti. U srpskim gradovima nastala je ludnica, no EBU ni na trenutak nije pomišljao na preseljenje Eurosonga. Beovizija 2008. održana je u ožujku u Sava centru; za glavne favorite slovili su Jelena Tomašević i Beauty Queens, grupa koja je pratila Mariju Šerifović u Helsinkiju. Ipak, dobar dio gledatelja osvojila je skladba „Beli jablan“ u izvedbi Alekse Jelića i Ane Štajdohar. Davale su im se izgledne šanse za pobjedu, no susjedi su odlučili igrati na sigurno i pobjeda je otišla u ruke Jeleni i Joksimoviću, koji je tako postao prvi čovjek u povijesti Eurosonga koji je isti Eurosong vodio i na njemu se natjecao kao autor.

Bosna i Hercegovina je internim izborom za svog predstavnika odabrala Laku. Njegov „Pokušaj“ na prvo nam se slušanje nije svidio. Na drugo slušanje smo ostali zbunjeni, a treće slušanje (i svako nakon toga) bili smo naprosto oduševljeni. Kvalitetu „Pokušaja“ prepoznala je publika diljem Europe koja je zaslužna što je prije nekoliko mjeseci Laka za tu pjesmu dobio i nagradu MTV-a. Čestitamo!
U Makedoniji je pobijedila „Vo imeto na ljubovta“ (kasnije preimenovana u „Let Me Love You“) u izvedbi Tamare, Vrčka i Adriana, a u Crnoj Gori je slavio Stefan Filipović pjevajući „Zauvijek volim te“.
S većom pažnjom pratili smo i grčki izbor – svi smo priželjkivali (i dobili) pobjedu Kalomire. Posebno nas je obradovalo što ćemo u Beogradu slušati još dvije pjesme hrvatskih autora: na portugalskom izboru pobijedila je skladba Andreja Babića „Senhora do mar“, a u Sloveniji „Vrag naj vzame“ Josipa Mianija – Pipija, inače člana grupe Karma.

Tek kada su sve zemlje odabrale predstavnike, mogli smo reći je li siječanjski ždrijeb bio naklonjen Hrvatskoj.

Laka – Pokušaj (BiH ’08)

Naime, EBU je odlučio da beogradsko izdanje Eurosonga, zbog velikog broja sudionika, ima dva polufinala, a sudionici svakog od polufinala bit će odlučeni ždrijebom. Dakako, domaćin i „Big 4“ zemlje imali su izravan plasman u finale. No, kako bi se donekle izbjeglo susjedsko glasovanje, ždrijeb je bio poludirigiran – Hrvatska, BiH, Crna Gora, Makedonija, Albanija i Slovenija nisu nikako mogle završiti u istom polufinalu, baš kao ni Danska, Estonija, Finska, Island, Norveška i Švedska. Poslušavši sve pjesme, zaključili smo da smo dobili povoljnije polufinale. No, nije sve bilo spremno za ESC ’09: čekalo se na naš „Razmišljamo naglas – ESC“!

Sretni što naši napokon imaju spot i što Europu više ne mučimo izgledom „Kristalne dvorane hotela Kvarner u Opatiji“, dali smo se u seciranje svih ostalih spotova i pjesama. Pa smo hvalili, kudili, bili ugodno i neugodno iznenađivani, blagoslivljali, ismijavali i činili sve ono što nam status urednika na sajtu omogućava. Najveći zbroj ocjena imala je Sirusho koja je tako postala službeni favorit stranice. I tako, dan-dva prije Eurosonga, već smo počeli pričati kako bi bilo zanimljivo da se Eurosong, nakon 10 godina i Jeruzalema ’99, opet, gle paradoksa, vrati u Aziju.

Sirusho – Qele qele (Armenija ’08)

Pogled unatrag – 2. dio »

Podržite Eurosong.hr

Znate li da sav sadržaj na portalu radimo volonterski, iz ljubavi prema Eurosongu, izvođačima i zajednici fanova?

Ako vam se sviđa što radimo, podržite nas!

Iza svega što vidite stoji 17 vrijednih fanova koji izdvajaju vrijeme, trud i novac za održavanje stranice, a kako bismo izvještavali s događanja sami plaćamo i putovanja i smještaj na Dori i Eurosongu.

Kako bismo i dalje mogli biti tu za vas i donositi vam zanimljive sadržaje, donirajte i pomozite da eurosong.hr ostane mjesto okupljanja za sve fanove iz regije.

Donirajte
0
PODIJELI ČLANAK

Još nema komentara. Neka tvoj komentar bude prvi?

Komentiraj članak

Komentari se moderiraju i objavljuju samo ako pridonose raspravi na konstruktivan način. Ukoliko se ne slažeš s nekim člankom ili komentarom, slobodno iznesi svoje mišljenje ali na pristojan način. Ako se tvoj komentar odnosi na gramatičke ili stilske pogreške, problem s web stranicom ili bilo što drugo što nije vezano uz članak, javi nam se.

Trebaš biti prijavljen za komentiranje! Prijavi se?