Šest pitanja i šest odgovora – eurosong.hr
Eurosong.hr logo Eurosong.hr logo

Šest pitanja i šest odgovora

  3 min za čitanje   1 komentar

Zabavite se uz sljedeći tekst i doznajte nešto novo o Eurosongu. Prezentiramo vam šest pitanja i isto toliko odgovora.
1. Koja zemlja najdulje čeka na TOP 10 rezultat?

S obzirom da se nisu proslavili na svom, do sada, jedinom eurovizijskom nastupu iz davne 1980. godine, Maroko teoretski najdulje čeka na TOP 10 plasman na Eurosongu. No, ovdje nas zanima zemlja koja je pokušala najviše puta, ali nijednom nije uspjela ostvariti plasman među deset najboljih. To neslavno priznanje pripada Makedoniji. ©eurosong.hr

Makedonija je prvi službeni nastup na Eurosongu imala 1998. godine i od tada smo ih na našem najdražem natjecanju gledali 15 puta. Najviše što su mogli bilo je 12. mjesto, koje su, zanimljivo, ostvarili u Grčkoj, zemlji s kojom su u dubokim političkim problemima. Elena Risteska je pjevala pjesmu Ninanajna, koja je bila veliki regionalni hit.

l can make Beyoncé and Shakira dance for you

2. Koje zemlje nikada nisu dale 12 bodova pobjedniku?

Da bismo odgovorili na ovo pitanje, uzet ćemo u obzir finala Eurosonga od 1975. godine, kada je uveden sistem glasanja koji je i dan danas korišten (12, 10, 8, … , 1 bod).

Odgovor glasi: Andora, Azerbajdžan, Češka, Gruzija, Maroko, Moldova, Monako, Rumunjska i San Marino. ©eurosong.hr

Pravi eurovizijski fanovi već mogu naslutiti zašto većina ovih zemalja nikada nije pobjedničkoj pjesmi dodijelila 12 bodova. Moldova i Rumunjska su najčešće dijelile maksimalne bodove između sebe, Azerbajdžan ih je davao Turskoj, Andora Španjolskoj… Tu je svakako i bitan faktor da ove zemlje nisu skupile značajan broj sudjelovanja na Eurosongu pa stoga i ovako razočaravajuća statistika.

3. Koja zemlja nikada nije dala bodove susjedima?

Ma zar je moguće da postoji takva zemlja? I mi smo se iznenadili! Naime, Češka do sada nikada nije dodijelila bodove susjedima Austriji, Njemačkoj, Poljskoj i Slovačkoj. Istina je da i nisu nastupili puno puta – na Eurosongu smo ih gledali 2007.-2009. i 2015. godine.

4. Kojih 12 bodova su najčudniji?

Da bismo odgovorili na ovo pitanje, morali smo, pored nekog objektivnog zapažanja, i subjektivno zaključiti. Odlučili smo se za 12 gruzijskih bodova Belgiji u polufinalu Eurosonga 2007. Zašto?

Belgija je u toj eri važila za totalnog autsajdera na Eurosongu. Na kladionicama su kotirali jako loše 2007. godine, a njihova pjesma je ismijavana od strane fanova. Skupili su 14 bodova u polufinalu, od kojih je 12 stiglo iz Gruzije. Zašto? Nikad nam neće biti jasno.

Gruzijcima se u konkurenciji 27 pjesama ova najviše svidjela

5. Po čemu su slični poljski eurovizijski pokušaji iz 2008. i 2015. godine?

Oba puta su u pitanju bile balade otpjevane od strane pjevačica, koje su za pratnju na sceni imale muževe koji sviraju klavir. ©eurosong.hr

Ova izvedba je Poljskoj donijela prvu kvalifikaciju iz polufinala u finale

6. Ima li išta tako slično kao zadnja dva norveška eurovizijska pokušaja?

Definitivno nismo analizirali sve pokušaje na Eurosongu do sada (njih 1396), ali smo oduševljeni sljedećim činjenicama o zadnja dva norveška nastupa:

  • obje pjesme su bile balade ©eurosong.hr
  • prozvane su pete po redu da iz polufinala prolaze u finale
  • u finalu obje završavaju na osmom mjestu
  • publika je za vrijeme tih nastupa koristila blic kamere na mobitelu

Podržite Eurosong.hr

Znate li da sav sadržaj na portalu radimo volonterski, iz ljubavi prema Eurosongu, izvođačima i zajednici fanova?

Ako vam se sviđa što radimo, podržite nas!

Iza svega što vidite stoji 17 vrijednih fanova koji izdvajaju vrijeme, trud i novac za održavanje stranice, a kako bismo izvještavali s događanja sami plaćamo i putovanja i smještaj na Dori i Eurosongu.

Kako bismo i dalje mogli biti tu za vas i donositi vam zanimljive sadržaje, donirajte i pomozite da eurosong.hr ostane mjesto okupljanja za sve fanove iz regije.

Donirajte
0
PODIJELI ČLANAK

Rasprava1

  1. Lola — 27. studenoga 2015. u 22:53

    Zanimljiv pogled na Eurosong, no isto tako i igra slucajnosti (ovo sa Norveskom). A sto se belgijsko-gruzijske veze tece, to mora da je u igri bila kakva belgijska teta Ksenija Urličić, koja je kod kolega u Gruziji narucila dvanaesticu i platila je nekim poklonom ili koja je proburgijala neku tajnu vezu u gruzijskom Telekomu (ne pripada li on mozda nekom belgijskom konzorcijumu?) Ni podatak sa Češkom me ne iznenadjuje. Divni ljudi, no pomalo ipak čudni. Znam da im nista vise nije sveto, ne vjeruju u Bogu (dobro, to ni ne moraju), no nesto posebno vazne im nisu ni susjedske veze. Sa Slovacima su ko Srbi i Hrvati, dabogda im crkla krava, Poljaci i oni se nesto ne mirisu, jer svaka od te dvije nacije ima zelju biti kulturna Atena slavenskog naroda, a Austrijanci i Nijemci su nam pokupovali pola zemlje, nekretnine i ljecilista, pivovare i autoputove – tá zasto bismo im jos davali glasove?! Makedonije je i meni velika zagonetka, tim prije da kod nas na Jugu vaze kao raspjevana i muzikalna nacija, no kao i vecini zemalja fali im dobar skladatelj i tekstopisac. I molim bez patetike u pjesmama!

Komentiraj članak

Komentari se moderiraju i objavljuju samo ako pridonose raspravi na konstruktivan način. Ukoliko se ne slažeš s nekim člankom ili komentarom, slobodno iznesi svoje mišljenje ali na pristojan način. Ako se tvoj komentar odnosi na gramatičke ili stilske pogreške, problem s web stranicom ili bilo što drugo što nije vezano uz članak, javi nam se.

Trebaš biti prijavljen za komentiranje! Prijavi se?