Specijal: Što je sve pošlo po zlu u Düsseldorfu – eurosong.hr
Eurosong.hr logo Eurosong.hr logo

Specijal: Što je sve pošlo po zlu u Düsseldorfu

  7 min za čitanje   Napiši prvi komentar

Koliko god je Eurosong dobro organiziran i osmišljen i unatoč svim tim probama koje prethode glavnom događaju, uvijek možemo očekivati propuste, pehove i iznenađenja u prijenosu uživo. Iznova se ponavljaju svake godine – nekome nije radio ventilator tijekom nastupa, kamerman je viđen dok šeta po sceni, a na scenu je znao i doći neko iz publike. Ti događaji, naizgled, mogu se doimati kao nešto što ne pomaže kvaliteti cjelokupnog showa. No, uvijek im se veselimo. Zašto je to tako? Prisjetite se nekih od najzanimljivijih događaja na 56. Eurosongu i doznajte što je to pošlo po zlu u Düsseldorfu…

Ono što je na Eurosongu 2010. u Oslu bila invazija scene tijekom nastupa Španjolske, to je na 56. Eurosongu održanom u Düsseldorfu bio gubitak signala iz komentatorskih kabina tijekom prve polufinalne večeri. Naime, nakon što je par zemalja završilo svoje nastupe, komentatorima u gotovo svim zemljama koje su prenosile Eurosong izgubio se svaki trag. Komentatori su se ubrzo nakon toga snašli, te nekako uspostavili kontakt s nacionalnim televizijama putem mobitela. Uz sve te probleme, pojedine zemlje su se žalile kako televoting u prvih pola sata prve polufinalne večeri nije funkcionirao. O čemu je riječ?

Armenska nacionalna televizija očito nije bila zadovoljna krajnjim ishodom prvog polufinala, o čemu ćemo nešto kasnije, te je pokrenula “istragu” i došla do zaključka da se u velikom broju zemalja nije moglo glasovati za Armeniju tijekom nastupa njihove predstavnice Emmy. Sličan skandal napravila je i poljska televizija, očito isfrustrirana činjenicom da ponovno nisu prošli u finale, te povrh svega – njihov odlazak iz Dusseldorfa s posljednjim 19. mjestom u tom polufinalu.

I tako se Njemačkoj, zemlji za koju važi da je, barem kada je u pitanju tehnologija, jedna od vodećih zemalja u Europi, ali i dosta šire, dogodio jedan takav peh, unatoč brojnim kontrolama, probama i uvjerenjima da ništa ne može poći po zlu.

U prvom polufinalu 56. Eurosonga našle su neke od zemalja koje nikada nisu propustile finale – Armenija, Turska, Rusija, Grčka, Azerbajdžan i Gruzija željele su nastaviti tu tradiciju. Unatoč prognozama kladionica, ova večer jednostavno nije mogla proći bez većih iznenađenja. Kada imate tako veliki broj favorita i dobrih pjesama – prirodno je za očekivati da će neko biti razočaran nakon otvaranja kuverata. Proglašeno je osam finalista, a dvije kuverte su bile neotvorene, dok su na spisku preostalih zemalja bile Rusija, Armenija, Turska, pa i Norveška, koja je također važila za velikog favorita, barem što se prolaska u finale tiče. Bilo je jasno – trebat će nam dosta vremena dok se slegnu utisci nakon proglašavanja finalista.


Islandski komentator priča preko mobitela, uslijed tehnoloških problema u prvom polufinalu

Rusija je prozvana kao deveti finalista, a potom šok. “Iceland“ – pročitala je voditeljica Anke. Niz događanja iza scene, ali i u press centru – Emmy i ostatak armenskog tima vjerojatno s nevjericom u očima spuštaju zastavu na stol, zastavu koju su tako samouvjereno držali pred otvaranje zadnje kuverte, norveška delegacija koja je pokušala držati smiješak na licima, ali je bilo očito da je Stella, njihova predstavnica, zamalo zaplakala, dok je nekoliko stotina metara dalje, u press centru, Alexandar Rybak totalno iznenađeno i pomalo izgubljeno pokušavao složiti utiske. Uslijed svega toga, islandska komentatorica je jako euforično i legendarno odreagirala, a taj momenat svakako pronađite na videu iznad na 8:30.

Bila je to noć za pamćenje. Već sutradan kući su išli predstavnici Turske, Armenije, Norveške… A pridružila im se i Daria Kinzer koja nije uspjela slaviti.

Iako su kao glavni razlog odstupanja od Eurosonga Poljaci naveli taj da zbog organizacije Europskog nogometnog prvenstva 2012. neće biti u mogućnosti dovoljno se fokusirati na Eurosong, i dan danas se zapitamo bi li u Bakuu mogao biti oboren rekord po broju zemalja sudionica da su Poljaci u Dusseldorfu kojim slučajem prošli u finale. Uistinu, 43 zemalja će se natjecatelji 2012. godine, a među njima nije Poljska. Poljaci su bili esktremno razočarani kada su doznali da njihova predstavnica iz 2011. godine nije prošla u finale, a kao sol na ranu je bila i činjenica da su završili na posljednjem 19.-om mjestu! Očito isfrustrirani, čelnici poljske nacionalne televizije “naredili” su svojoj spikerici da pri davanju glasova oduzme što je više moguće vremena.

Komentator BBC-a je nakon proglašenja 12 bodova iz Poljske izjavio: “Sve to samo zbog 12 bodova za Litvu?!“. Pa, ustinu je djelovalo smješno, pa i žalosno.

Hoće li se slomiti, hoće li uspjeti? Eric Saade je zadao brojne glavobolje organizatorima ovogodišnjeg Eurosong. Sa sobom je čak iz Stockholma donio stakleni “kavez”, razbijao staklo na probama (nekada po planu, a nekada bezuspješno). Ipak, tijekom nastupa u polufinalu, a kasnije i finalu, staklo je uspješno razbijeno, a zabrinuti volonteri i organizatori Eurosonga kupili su staklo sa scene i pripremali istu za sljedeće izvođače.


Bezuspješan pokušaj razbijanja stakla na probi

Trema je odradila svoje, pojedini favoriti su razočarali, a falševa, kao i nedovoljno pripremljenih vokalnih nastupa, bilo je na sve strane. Najviše se govorilo o pobjedi Francuske, no mladi tenor Amaury, tijekom prvog dijela nastupa imao je očitu tremu, i poprilično loše je otpjevao (posebice prvi stih). Mađarska predstavnica Kati je na takav način vokalno izvela svoju pjesmu, da je bilo neprepoznatljivo u odnosu na sjajnu studijsku verziju. Iako su mnogi fanovi bili ubjeđeni da Mađarska ima šanse što se tiče borbe za sami vrh, ubrzo nakon prve odrađene probe shvatili su da bi se moglo dogoditi da pjesma “What About My Dreams“ uopće ne prođe u finale.


Vidljiva trema kod mađarske predstavnice na početku polufinalnog nastupa

Promukli Rus je u svom nastupu odlučio dodati par “linija” teksta, ali očito to sve nije najsretnije ispalo. Nigar iz Azerbajdžana sa svojim slabašnim glasom, kao i jedna od bliznakinja iz Slovačke, po mišljenju mnogih fanova, morale su vokalni dio nastupa odraditi puno bolje.

Dijeljenje glasova u finalu

U toku glasovanja u finalnoj večeri Eurosonga 2011., doista smo se mogli svega nagledati i naslušati. Od smiješnog engleskog naglaska pojedinih spikera, nimalo kulturnih izjava iz greenroom-a, negodovanja publike na pojedine bodove pa sve do krajnje pretjeranih načina prezentacije glasova.

Odmah na startu, pobjednik Eurosonga 2008. godine, Dima Bilan, čitao je ruske glasove. Ubrzo nakon njega na red je došla i Ruslana, ukrajinska predstavnica i pobjednica Eurosonga 2004. godine, te je djelovalo kako će ovo biti itekako lijepo i uzbudljivo glasovanje. No, Ruslana je na tako ružan način krenula prezentaciju glasova i ne pamtim kada je netko imao tako ružan engleski naglasak.

Ništa novo iz Azerbajdžana – ponovno pretjerano ponašanje spikera iz ove zemlje, a publika se slatko nasmijala kada je mlada Safura čitala glasove ove kavkaske zemlje.

Nizozemska spikerica dodijelila je 12 bodova Danskoj, a u trenutku kada je režiser odlučio prikazati danske predstavnike u greenroom-u, Danac je dao jednu nespretnu i nimalo kulturnu izjavu. Svakako pogledajte taj trenutak ovdje (prebacite na 3:22).


Danski predstavnik se na jako čudan način zahvaljuje spikerici iz Nizozemske

Zvižduk se iz publike čuo kada je Cipar davao 12 bodova Grčkoj, Makedonija Bosni i Hercegovini, San Marino Italiji, Turska Azerbajdžanu… No, nikakav zvižduk se nije mogao čuti kada je Ujedinjeno Kraljevstvo častilo Irsku, Belgija Francusku, Island Dansku, ili recimo – Njemačka Austriju. Štoviše, publika je gromoglasnim aplauzom i vriskom dočekala 12 bodova koje su Portugal i Francuska dodijelili susjedu Španjolskoj.

Ipak, ovo glasovanje će se vjerojatno pamtiti kao jedno od napetijih i boljih sve od 2003. godine (kada je glasovanje posljednje zemlje odlučilo pobjednika). Žiri je na 56. Eurosongu glasovao na generalnoj probi, dan prije samog finala, pa je EBU odlučila na osnovu tih glasova poredati zemlje po redoslijedu kojim će dijeliti bodove tj. poredati ih na takav način da glasovanje bude što neizvjesnije. Voditeljica same procedure glasovanja bila je sjajna Anke, bez koje bi zaista dosta momenata ovogodišnjeg finala djelovalo monotonim.

Podržite Eurosong.hr

Znate li da sav sadržaj na portalu radimo volonterski, iz ljubavi prema Eurosongu, izvođačima i zajednici fanova?

Ako vam se sviđa što radimo, podržite nas!

Iza svega što vidite stoji 17 vrijednih fanova koji izdvajaju vrijeme, trud i novac za održavanje stranice, a kako bismo izvještavali s događanja sami plaćamo i putovanja i smještaj na Dori i Eurosongu.

Kako bismo i dalje mogli biti tu za vas i donositi vam zanimljive sadržaje, donirajte i pomozite da eurosong.hr ostane mjesto okupljanja za sve fanove iz regije.

Donirajte
0
PODIJELI ČLANAK

Još nema komentara. Neka tvoj komentar bude prvi?

Komentiraj članak

Komentari se moderiraju i objavljuju samo ako pridonose raspravi na konstruktivan način. Ukoliko se ne slažeš s nekim člankom ili komentarom, slobodno iznesi svoje mišljenje ali na pristojan način. Ako se tvoj komentar odnosi na gramatičke ili stilske pogreške, problem s web stranicom ili bilo što drugo što nije vezano uz članak, javi nam se.

Trebaš biti prijavljen za komentiranje! Prijavi se?