Norvežani će tražiti smanjenje utjecaja žirija na rezultate Eurosonga – eurosong.hr
Eurosong.hr logo Eurosong.hr logo

Norvežani će tražiti smanjenje utjecaja žirija na rezultate Eurosonga

  4 min za čitanje   4 komentara

Ovogodišnja dominantna pobjeda koju je finski predstavnik Käärijä ostvario na televotingu, ali mu nije bila dovoljna da izbori ukupnu pobjedu u finalu 67. Eurosonga, potaknula je brojna razmišljanja o tome treba li smanjiti utjecaj koji bodovi žirija imaju u finalnom poretku.

Omjer koji su bodovi publike i žirija imali u finalu liverpulškog izdanja Eurosonga bio je 49,4.:50,6 u korist publike, zahvaljujući uvođenju glasova “Ostatka svijeta”. O mogućim izmjenama toga omjera već smo pisali, a jedna je država doista i odlučila poduzeti konkretne korake kako bi udio glasova publike nadjačao onaj žirija za značajnije više od sadašnjih 1,2%.

YouTube video

Norveška televizija traži promjene

Stig Karlsen, šef norveške eurovizijske delegacije, otkrio je da će njihov javni servis, NRK, predložiti EBU-u promjenu sistema glasanja te ograničavanje utjecaja žirija.

U intervjuu za Eurovíziós Podcast Karlsen je ustvrdio da bi interes gledatelja za Pjesmu Eurovizije mogao padati nakon što, kao što je bio slučaj u Liverpoolu, vide da njihov uvjerljivi favorit nije odnio pobjedu. Nužnost postojanja skupina stručnjaka koje će dati svoj sud nije osporio, ali istaknuo je da bi njihov utjecaj trebao biti smanjen na 40% ili čak na samo 30%.

Norveška i stručni žiri

Unatoč tome što Norvežani kao glavni razlog svojeg prijedloga navode ovogodišnji trijumf finskoga predstavnika tijekom glasanja publike, pravi bi razlozi ipak mogli sezati malo dalje.

Norveški su predstavnici zadnjih godina često puno bolje prolazili kod publike, nego kod žirija, a od toga nije odudarao ni slučaj njihove ovogodišnje predstavnice Alessandre. Mladu je Norvežanku žiri smjestio tek na 17. mjesto, a publika ju je nagradila respektabilnim 3. mjestom te je tako uspjela ući u top 5 Eurosonga 2023.

YouTube video

Godinu ranije, u Torinu, norveški je duo Subwoolfer također bio draži publici (7. mjesto) nego žiriju (17. mjesto). Situacija je bila slična i 2021. kada je norveški predstavnik Tix u finale ušao upravo zahvaljujući glasovima publike jer ga je žiri smjestio na 12. poziciju u prvom polufinalu. U finalu je također osvojio naklonost publike (13. mjesto), ali ne i žirija (22. mjesto).

YouTube video

Ipak, najekstremnija je svakako razlika u glasovima koja je 2019. u Tel Avivu zadesila trio KEiiNO. Naime, oni su u velikom finalu osvojili televoting, ali ih je žiri smjestio na skromnu 18. poziciju te su se morali zadovoljiti 6. mjestom sveukupno.

YouTube video

Druga strana medalje

No u nekim je slučajevima Norveška ulazila u top 10 u finalu Eurosonga upravo zahvaljujući žiriju, a ne publici.

Tako se, primjerice, u Kijevu 2017. norveški predstavnik JOWST kod publike smjestio tek na 15. poziciju, a zahvaljujući visokom 6. mjestu kod žirija sveukupno je osvojio 10. mjesto.

Duet A Monster Like Me koji su u Beču 2015. izveli Mørland i Debrah Scarlett u finalu je završio na visokom 8. mjestu zbog 7. pozicije kod žirija, publika im je dodijelila 17. mjesto.

YouTube video

Vječna rasprava koju nije zaustavilo ni izbacivanje žirija u polufinalima

Loreenin trijumf u Liverpoolu, koji se ističe kao glavni problem i povod za hitnu promjenu sustava glasanja, nije toliko ekstreman slučaj kao neki drugi ovogodišnji rezultati s obzirom na to da je kod publike osvojila visoko drugo mjesto.

Hrvatski su predstavnici, grupa Let 3, tako završili na sredini poretka, 13., iako ih je publika smjestila na 7. mjesto. Predzadnje mjesto kod žirija, s osvojenih samo 11 bodova, spustilo je njihov rezultat za šest mjesta te ih izbacilo iz topa 10.

YouTube video

No nemoguće je ne prisjetiti se činjenice da je 2009. Hrvatska ušla u finale Eurosonga isključivo zahvaljujući odluci žirija da se Igoru Cukrovu i Andrei Šušnjari dodijeli wildcard te ih se tako spasi od ispadanja u polufinalu.

YouTube video

Hoće li norveški zahtjevi doista biti ozbiljno razmotreni te u konačnici i usvojeni, vidjet ćemo.

Postizanje savršenoga balansa kojim će svi sudionici biti zadovoljni doista je izazovan zadatak kojemu treba posvetiti dovoljno vremena i dobro razmisliti o odluci. Pogotovo ako se uzme u obzir činjenica da je za Liverpool 2023. napravljen velik korak te su izbačeni glasovi žirija u polufinalima, a posteurovizijska negodovanja svejedno su bila vrlo glasna.

YouTube video

Podržite Eurosong.hr

Znate li da sav sadržaj na portalu radimo volonterski, iz ljubavi prema Eurosongu, izvođačima i zajednici fanova?

Ako vam se sviđa što radimo, podržite nas!

Iza svega što vidite stoji 17 vrijednih fanova koji izdvajaju vrijeme, trud i novac za održavanje stranice, a kako bismo izvještavali s događanja sami plaćamo i putovanja i smještaj na Dori i Eurosongu.

Kako bismo i dalje mogli biti tu za vas i donositi vam zanimljive sadržaje, donirajte i pomozite da eurosong.hr ostane mjesto okupljanja za sve fanove iz regije.

Donirajte
7 via Eurovíziós Podcast
PODIJELI ČLANAK

Rasprava4

  1. ESC fan — 20. srpnja 2023. u 16:41

    Budimo realni šta god da zemlje poput Srbije ili Hrvatske pošalju nikad neće dobiti više od 100 bodova od žirija. Žiri je strašno pristrasan i ne zaslužuju 50% glasova. Realno bi bilo 33% žiri i 66% glasovi publike. Pjesma koja nadaleko osvoji srca Evrope treba da pobijedi. Ako su dvije pjesme izjednačene po televotingu opet žiri može biti presudan sa svojih 33% moći. Vrijeme je za novu eru. Dosta smo igrali “na sigurno”.

    Muzička industrija se stalno mijenja, svijet je u pokretu, Evrovizija postaje dosta popularna i u Americi, ne možemo uvijek imati 50%50%, vrijeme je za promjene!

  2. ESC fan — 20. srpnja 2023. u 16:37

    Bravo!

Komentiraj članak

Komentari se moderiraju i objavljuju samo ako pridonose raspravi na konstruktivan način. Ukoliko se ne slažeš s nekim člankom ili komentarom, slobodno iznesi svoje mišljenje ali na pristojan način. Ako se tvoj komentar odnosi na gramatičke ili stilske pogreške, problem s web stranicom ili bilo što drugo što nije vezano uz članak, javi nam se.

Trebaš biti prijavljen za komentiranje! Prijavi se?