Ubrzani rast i izuzetno povećana popularnost Eurovizije svoj je maksimum dostigla nakon uvođenja polufinalne večeri, 2004. godine. Maksimalnih 36 zemalja sudjelovalo je u Istanbulu, a bližilo se 50. po redu izdanje ovog najpopularnijeg glazbenog natjecanja. EBU je odlučila upriličiti poseban program – proslavu glazbe, izvođača i uopće bogate povijesti ovog natjecanja kroz prethodnih 50 godina. Iako je prvobitno London trebao ugostiti show naziva “Congratulations: 50 godina Eurosonga“, na kraju uloga domaćina pripada danskom Kopengahenu i dvorani kapaciteta od 10 000 sjedećih mjesta.
Tko je mogao sudjelovati?
Show je zapravo zamišljen na način da svi sudjeluju. Iako je internetskim glasanjem i glasanjem stručnog žirija odabrano 14 najboljih pjesama Eurosonga ikad, između svega toga je tokom trosatnog showa prikazano i dosta ostalih svjetlih trenutaka ovog natjecanja:
-žene i muškarci na Eurosongu
-smiješne situacije
-koreografije za pamćenje
-drugoplasirane izvedbe
i još mnoge druge kategorije. Na taj su način zapravo sve zemlje sudionice Eurosonga spomenute, a veliki broj izvođača je stigao u Kopengahen i svečane trenutke dijelio s voditeljima na sceni.
Svečano otvaranje proslave 50 godina Eurosonga
Od najboljih 14 pjesama biran TOP 5
Natjecateljski dio “Congratulations-a” sastojao se od izvedbi 14 najboljih pjesama Eurosonga. Izvedbe su se sastojale od koreografije plesača (koja je upriličena uživo na sceni u Kopengahenu), a u pozadini na velikom ekranu emitiran je “pravi” nastup s Eurosonga. Pjesme nisu bile emitirane kompletne, nego pak njihove skraćene verzije od približno dvije minute.
Ukupno 35 zemalja je prenosilo ovaj show, no 31 glasa. Glasali su televoting i žiri u omjeru 50-50, a tijekom prve runde birao se TOP 5. Sljedeće pjesme prolaze u super finale:
Domenico Modugno – Nel blu dipinto di blu (Italija 1958.)
ABBA – Waterloo (Švedska 1974.)
Brotherhood of Man – Save Your Kisses for Me (Ujedinjeno Kraljevstvo 1976.)
Johnny Logan – Hold Me Now (Irska 1987.)
Helena Paparizou – My Number One (Grčka 2005.)
Uvjerljiva pobjeda za “Waterloo”
Voditeljski duo kojeg su činili Katrina (UK 1997.) i Renārs (Lavija 2000.) otvorili su tri kuverte: treće, drugo i prvo mjesto respektivno. Za brončanu pjesmu Eurosonga ikad odabrana je prelijepa i dan danas poznata irska balada “Hold Me Now“. Drugo mjesta osvaja trećeplasirana pjesma s Eurosonga 1958., legendardna “Nel blu dipinto di blu“ u izvedbi pokojnog Domenica. Pjesma je doživjela mnoge aranžmane i izvedbe umjetnika diljem svijeta.
I konačno, za zlatnu pjesmu i prvu pjesmu Eurosonga, bez imalo iznenađenja, biva proglašena švedska “Waterloo“ u izvedbi najpoznatijih glazbenika s ovog natjecanja ikada – grupa ABBA koja će kasnije uživati svjetsku slavu.
1. mjesto
2. mjesto
3. mjesto
Dvije jugoslavenske i jedna hrvatska pjesma predstavnica u TOP 100
Kroz 57 do sada održanih izdanja Eurosonga izvedeno je preko 1200 pjesama. Kompilacija od 100 najboljih pjesama (zaključno s Eurosongom 2005. godine) je napravljena povodom proslave tj. “Congratulations” showa, a u toj skupini su završile sljedeće pjesme s naših prostora:
1. Daniel – Džuli (Jugoslavija 1983.)
2. Riva – Rock me (Jugoslavija 1989.)
3. Danijela – Neka mi ne svane (Hrvatska 1998.)
Zanimljivo, pjesma pod rednim brojem 1000 koja je izvedena na Eurosongu bila je irska pjesma predstavnica iz 2006. godine – “Every Song Is A Cry For Love“. Tako je zemlji s najviše pobjeda na ovom natjecanju pripala i simbolična čast da upravo njihova pjesma obilježi jubilej.
Još nema komentara. Neka tvoj komentar bude prvi?