Specijal: (ne)prolasci u finale - 1/2 – eurosong.hr
Eurosong.hr logo Eurosong.hr logo

Specijal: (ne)prolasci u finale – 1/2

  9 min za čitanje   Napiši prvi komentar

Zbog sve veće zainteresiranosti za Eurosongom, EBU biva prinuđena izmijeniti format ovog natjecanja i 2004. godine uvodi polufinale. Zemlje s TOP 10 rezultatom bivaju direktnim finalisticama na Eurosongu naredne godine dok se ostatak Europe za kartu za finale bori nastupom u polufinalu. Kasnije će se ispostaviti da je i ovaj format “malo” za sve te zemlje pa u Beogradu po prvi put na Eurosongu gledamo dva polufinala.

Prognoze, očekivanja, trema u toku otvaranja kuverti, osmijesi, plač… Dosta toga se događalo u tih pet do deset minuta istine kada voditelji otvaraju kuverte i čitaju imena zemalja koje su prošle u finale. U ovom prvom od dva dijela specijala “(ne)prolasci u finale” napravit ćemo kronologiju događanja od Istanbula pa do Helsinkija – tko je iznenadio, tko je prošao, a tko se nakon polufinala morao vratiti kući?

2004 – Istanbul

Istanbul je ugostio 49. Eurosong. Svi smo željno iščekivali taj momenat proglašenja finalista – koliko zbog toga da vidimo koje su zemlje prošle dalje i je li naša zemlja među njima, toliko i zbog toga da vidimo kako će ovaj novi format Eurosonga funkcionirati.

Voditelji su jako brzo proglašavali finaliste. “Serbia and Montenegro… Malta… The Netherlands…”. Par lapsusa napravljenih od strane muškog voditelja zaboravili smo uslijed tog hirovitog proglašavanja pobjednika polufinala. Ždrijeb finala bio je zanimljiv – čak sedam zemalja iz polufinala će nastupiti u prvoj polovici finala. Svi su se nadali što boljem ždrijebu, u ovom slučaju tim mjestima pod brojevima 15, 16 i 21. No, nadati se prolasku u finale, a uz to i što boljem broju nastupanja u istom, sigurno je teško. Makedonci su dobili 15. mjesto u finalu, a nakon toga ostale su dvije kuverte za otvoriti. Zanimljivo, zadnje dvije proglašenje zemlje finalistice bile su Grčka i Cipar, zemlje koje i nisu baš u dobrim odnosima s Turskom, zemljom domaćinom. Unatoč tome, teško je ne primjetiti eksploziju oduševljenja u areni kada su Grci i Ciprani prozvani da prolaze u finale.

Iako je bilo očekivano da će proći u finale, Izrael i Danska nisu uspjeli. Nije uspjele ni Andora i Bjelorusija, debitanti na Eurosongu te godine, kao ni još pet zemalja koje su se nakon godine pauze vratile na Eurosong.

Napomenimo još i to da je ovo bilo jedino polufinale u kojem su nakon objave deset finalista prikazani i kompletni rezultati.

2005 – Kijev

Ove godine tri zemlje više u polufinalu, a samim time i više napetosti. Natjecatelji iz 15 zemalja su nakon polufinalne večeri morali kući. Deset je, naravno, prošlo u finale. Masha i Pasha, naši voditelji u Kijevu, odlučili su malo sporije otvarati zelene kuverte, za razliku od kolega iz Istanbula 2004. godine.

Mađarska je prozvana prva da prolazi u finale, no nismo mogli ne primjetiti kako zastava na papiru nije bila mađarska nego bugarska. Rumunjska, zemlja pobjednica tog polufinala, prozvana je druga po redu te ždrijebana jako rano za finale. U finale su prošli i predstavnici Moldove sa simpatičnom bakicom na sceni. I Izrael je očekivano osvojio kartu za finale. Nakon toga uslijedila su dva iznenađenja, barem s gledišta kladionica. Naime, Danska i Makedonija su prošle u finale unatoč slabim prognozama. Njihovi prolasci su dakako “poremetili” račune drugim favoritima za finale.

Iako su važile za velike favorite, predstavnice Bjelorusije i Islanda su morale kući nakon polufinala. Angelica Agurbash, predstavnica Bjelorusije, u Kijev je doputovala svojim avionom, povela je hrpu navijača koji će navijati za nju u areni, u toku nastupa nosila tri jako skupe haljine, no ispostavit će se da novcem jednostavno nije mogla kupiti kartu za finale. Pored nje, šokantan je bio neprolazak Selme, predstavnice Islanda i vicešampionke Eurosonga 1999. Mnogi su kritizirali njen stajling te pomalo i scenski nastup.

Irska, zemlja koja je pobijedila sedam puta na Eurosongu, nije prošla u finale. Veliki je šok bio za Irce kada je objavljeno ime posljednje zemlje finalistice, Latvije. I Nizozemci su očekivali puno od svoje predstavnice, a i Slovenac je briljirao na sceni i osvojio simpatije publike u areni, no na kraju nitko od njih ne prolazi dalje.

2006 – Atena

Ukupo 23 zemlje u trci, a deset prolazi u finale. Sunčana Atena i preko 30°C tokom dana – bilo je doista vruće. I sada se sjetim Duškine izjave (slučajno imam snimku finala Eurosonga 2006. s RTS-a) kada se pita kako su članovi grupe Lordi mogli izdržati sa svim onim maskama i šminkom na tako visokim temperaturama. Osim članova grupe Lordi, koje očito nije bilo lijepo sresti na putu dok pronalazite svoj put do scene ili do sale za press konferencije jer se naprosto prepadnete u tom djeliću sekunde, ostali natjecatelji nisu voljeli “naletjeti” ni na islandsku predstavnicu – Silviu Night. Naime, maloprije spomenuta pjevačica je nastojala isprovocirati organizatore, svoje konkurente i svakoga ko joj je stao na put. Iako je važila za velikog favorita, nije uspjela proći u finale. Dobila je najveći zvižduk ikada na Eurosongu. Nakon završene polufinalne večeri, Silvia se histerično ponašala i izvrijeđala puno ljudi, a među njima i predstavnice Nizozemske i Švedske, kao i grupu Lordi. Kako je to izgledalo pogledajte na videu (“show” počinje na 25. sekundi).

Najveći šok je ipak vezan za belgijsku predstavnicu. Kate Ryan je bila jedna od najvećih zvijezda Eurosonga održanom u Ateni. Uloženo je nekoliko stotina tisuća eura na promociju njene eurovizijske pjesme Je t’adore. Na kraju je bila tek dvanaesta u polufinalu. Što je razlog tog neuspjeha? Rani ždrijeb, nedovoljno dobra pjesma, scenski nastup…?

Kao totalni autsajderi tog polufinala bili su Andora i Portugal, barem sa stanovišta kladionica. Slovenija, Poljska i Estonija su po mišljenju fanova imale poprilično dobre pjesme, no nijedna od njih ne prolazi u finale. Armenija je debitirala i kvalificirala se u finale s pjesmom “Without Your Love“. Favoriti Finska, Bosna i Hercegovina, Rusija i Švedska kvalificirali su se s lakoćom u finale i tamo zauzele mjesta u TOP 5. Spomenimo još i kontraverzne litavske predstavnike, grupu LT United, koji su nakon izvedbe pjesme “We Are the Winners“ bili izviždani zbog poruke koju su pokušali prenijeti gledateljima i glasačima kako su upravo oni najbolji, da će pobijediti te da svi trebaju glasovali za njih.

2007 – Helsinki

Eurosong 2007. ćemo pamtiti po najvećem polufinalu ikad. Čak 28 zemalja je nastupalo i pojedinim zemljama se prolazak u finale činio kao nemoguća misija. Čak će 18 zemalja nakon otvaranja deset, plavih kuverti biti van finala i njihovi predstavnici će morati kući sutradan. Doista je bilo za neočekivati da će svi veliki favoriti proći u finale. Što se dogodilo s Ciprom, Švicarskom, Maltom i Andorom? Krenimo redom.

Mnogi su bili jako zadovoljni scenom 52. Eurosonga – dosta LED ekrana i scenski nastupi su mogli biti dočarani do kraja. Šveđani su se odlučili poigrati i svoj scenski nastup ukrasiti kontrastom svijetlo-tamno, Slovenci su imali jako dobre efekte, a pojedini nastupi su bili uljepšani “preokretom” u pogledu boja i tema na sceni (Bosna i Hercegovina, Finska, Gruzija, Ujedinjeno Kraljevstvo…). Žarke boje pri nastupu Moldove su definitivno pripomogle i zajedno sa snažnim vokalom pjevačice poslale sjajan dojam gledateljima koji će kasnije poslati ovu pjesmu u finale.

Bugarska, Bjelorusija i Slovenija su nakon niza neuspjeha po prvi put uspjele proći u finale. Obzirom da su to uspjele uraditi u godini kada je čak 28 zemalja bilo u konkurenciji, njihove uspjehe ne možemo protumačiti drukčije nego zbog dobrih pjesama i scenskih nastupa. Gruzija je debitirala i s pjesmom “Visionary Dream“ prolaze u finale. Srbija i Turska su važile za velike favorite i to su dokazale prolaskom dalje; Srbija je pobijedila, a Turska je bila treća u polufinalu.

Mađarska je bila dark horse, kako to strani fanovi vole reći. Pjesma “Unsubstantial Blues“ je bila netipična pjesma za Eurosong, no Magdi Rúzsa svojim orginalnim scenskim nastupom i sjajnim vokalom “pripovijeda” jako uvjerljivo na sceni i dobiva glasova od 21 zemlje. Napomenimo i to da su fanovi bili mišljenja da Mađarska nema šanse jer nema tko glasovati za nju obzirom da nije “član” niti jednog bloka, no na kraju Magdi Rúzsa biva druga.

Najveći favoriti koji nisu prošli u finale su Cipar i Švicarska. Cipar je pobrao zaista velike aplauze na probama i u polufinalu. Pjevali su na francuskom, imali par sjajnih momenata u nastupu – instrumentalni dio kada svjetla “trepere” i u par kratkih trenutaka se može vidjeti pjevačica, da bismo ubrzo nakon toga vidjeli i prvo korištenje pirotehnike na Eurosongu 2007. Švicarci su odlučili na scenu postaviti lutke koje su simbolizirale vampire. DJ Bobo je šanse za finale vjerojatno smanjio svojom slabom vokalnom izvedbom. Andora je promašila bukvalno jedinu šansu koju je imala za prolazak u finale. Bili su 12. na kraju i 11 bodova dalje od finala. U finalu smo par puta imali priliku vidjeti transparent u publici na kojem je pisalo “Where is Andorra?“.

Najveće negodovanje fanova dogodilo se vjerojatno kada smo doznali kojih deset zemalja prolaze u finale Eurosonga 2007. To su mahom bile zemlje s istoka, izuzev Slovenije i Mađarske (pretpostavimo da je Mađarska na zapadu). Obzirom da 2007. nisam detaljno pratio izbore i slušao pjesme prije samog Eurosonga, kao niti poznavao polemiku koja se tiče glasovanja “svoj svome”, moram reći da sam očekivao za većinu zemalja koje su na kraju prošle u finale – da će proći. Velika prašina se digla oko tog polufinala i rezultata, no je li bilo toliko osnove?

U drugom dijelu specijala “(ne)prolasci u finale” prisjetit ćemo se događanja u polufinalima održanim na Eurosongu u Beogradu, Moskvi i Oslu.

Podržite Eurosong.hr

Znate li da sav sadržaj na portalu radimo volonterski, iz ljubavi prema Eurosongu, izvođačima i zajednici fanova?

Ako vam se sviđa što radimo, podržite nas!

Iza svega što vidite stoji 17 vrijednih fanova koji izdvajaju vrijeme, trud i novac za održavanje stranice, a kako bismo izvještavali s događanja sami plaćamo i putovanja i smještaj na Dori i Eurosongu.

Kako bismo i dalje mogli biti tu za vas i donositi vam zanimljive sadržaje, donirajte i pomozite da eurosong.hr ostane mjesto okupljanja za sve fanove iz regije.

Donirajte
0
PODIJELI ČLANAK

Još nema komentara. Neka tvoj komentar bude prvi?

Komentiraj članak

Komentari se moderiraju i objavljuju samo ako pridonose raspravi na konstruktivan način. Ukoliko se ne slažeš s nekim člankom ili komentarom, slobodno iznesi svoje mišljenje ali na pristojan način. Ako se tvoj komentar odnosi na gramatičke ili stilske pogreške, problem s web stranicom ili bilo što drugo što nije vezano uz članak, javi nam se.

Trebaš biti prijavljen za komentiranje! Prijavi se?