Preko Øresunda - upoznajte Kopenhagen i Dansku – eurosong.hr
Eurosong.hr logo Eurosong.hr logo

Preko Øresunda – upoznajte Kopenhagen i Dansku

  6 min za čitanje   Napiši prvi komentar

Nakon što je 20-godišnja Emmelie de Forest pobijedila na 58. Eurosongu u švedskom Malmöu (inače treći švedski grad po veličini), organizacija je pripala njezinoj rodnoj zemlji Danskoj, a gotovo istodobno su se kandidirali gradovi koji su htjeli ugostiti ovu europsku glazbenu manifestaciju. No prije nego rezimiramo kako će stara tvornica B&W Hallerne u svibnju postati središtem europske glazbe, upoznat ćemo se s Danskom i njezinim glavnim gradom Kopenhagenom.

KRALJEVINA DANSKA

Površina: 42,915.7 km2
Broj stanovnika: 5,602,536
Službeni jezik: danski (skupina germanskih jezika)
Službena valuta: danska kruna
BDP per capita: $56,202
Ustavna monarhija: 1849. g.

Trostruka eurovizijska zemlja pobjednica Danska je sjevernoeuropska država, članica Europske unije od 1973. godine i zemlja s najvećom stopom zaposlenosti u Europi. Sastoji se od poluotoka Jutlanda i još 407 otoka, od kojih samo 70 otoka nije naseljeno. Pod danskom krunom još se nalaze i autonomne pokrajine Grenland i Farski otoci.

Prije nego su je Vikinzi nastanili, na području današnje Danske obitavali su Kelti, što je potvrđeno arheološkim iskopavanjima. Danci su, zajedno s Norvežanima i Šveđanima poznati kao nasljednici Vikinga, koji su tijekom različitih vremenskih razdoblja vladali dijelovima Britanskog otočja, Skandinavijom, Francuskom (tj. područjem danas znanom kao Normandija), a legende govore da su Vikinzi došli na tlo Amerike skoro 500 godina prije Kristofora Kolumba. Nakon revolucionarnih godina 1848./9. godine, godine 1849. (u vrijeme kralja Frederika VII.) Danska postaje ustavna monarhija.

Današnjom Danskom vladaju kraljica Margrethe II, koja je konstanta danske i europske političke scene zadnjih 42 godine, i premijerka Helle Thorning-Schmidt, koja je prva žena na toj funkciji.

http://kongehuset.dk/materialemappe/Images/Den-kongelige-familie/hm.%2BDronningen.img
Kraljica Margrethe II.

http://cdn01.dailycaller.com/wp-content/uploads/2013/12/4765524-helle-thorning-schmidtZetaboards-e1386774847853.jpg
Premijerka Helle Thorning-Schmidt

Klima

Teritorij Danske ima klimu koja je tipična za umjereni pojas s blagim zimama i nešto hladnijim ljetima. Zbog blizine sjeverne polarnice, tijekom ljeta je sunčeva svjetlost prisutna čak 17 sati, a zimi tek 7 sati. Kako se Eurosong održava u svibnju, prosječne svibanjske temperature u Danskoj i Kopenhagenu su između 7.2 i 15°C.

Kuhinja

Prema jednoj izreci Šveđani jedu da bi pili, Norvežani jedu da bi živjeli, a Danci žive da bi jeli.

Ako ste te sreće i otputujete u Dansku, bilo bi jako dobro da isprobate i njihovu kuhinju, koja se uglavnom sastoji od ribe, plodovima mora i mesa, ali i voću, povrću, mlijeku i mliječnim proizvodima. Njihova hrana je obilna, kalorična i raznolika. Zanimljivo je da Danci pojedu najviše pašte od svih naroda na svijetu.

Danska je danas jedna od pet najvećih izvoznika hrane na svijetu, između ostalog izvozi haringe, pivo, rakiju aquavit, dimljeni sir, šunku, kolače i peciva, proizvode od marcipana te kekse od maslaca. Za kraj, stavit ćemo jedan recept kojeg je pripremio kuhar Robert Slezak u sklopu prikazivanja danske kuhinje prilikom ulaska Hrvatske u Europsku uniju, a više informacija možete pročitati na ovom linku.

KOPENHAGEN

Domaćin 9., 46. i 59. Eurosonga Kopenhagen najveći je i napopularniji danski grad s oko 560 tisuća stanovnika (s predgrađima ima skoro 2 milijuna). Smješten je na istočnoj obali otoka Sjælland (Zeland) i dijelom na otoku Amager. Prvotno vikinško ribarsko naselje, postaje glavnim danskim gradom u 15. stoljeću, a nagli razvoj doživljava u 17. stoljeću u vrijeme kralja Christiana IV. Od 2009. do 2011. na prvom je mjestu najbogatijih gradova svijeta.

Od 2000. godine jača suradnja između Kopenhagena i švedske pokrajine Skanije, čiji je glavni grad Malmö, zahvaljujući 8 km dugom mostu Øresund i 4050 m dugom podvodnom tunelu Drogden. Most i tunel se spajaju na umjetnom otoku Peberholm, na kojem završava mostovni dio, a započinje tunelski dio, a graditelji su se odlučili za ovu varijantu zbog blizine kopenhaške zrakoplovne luke.

File:Bridge over Øresund.jpg

Ako bismo istaknuli koje su glavne atrakcije Kopenhagena, onda bi to redom bile: skulptura Male sirene, Nyhavn, ulica Strøget, gliptoteka Ny Carlsberg, muzej moderne umjetnosti Louisiana, Kraljevska knjižnica, planetarij Tycho Brahe, park Tivoli, kopenhaško Sveučilište, Dansko kraljevsko kazalište te brojni dvorci (Rosenborg, Christiansborg, Kronborg, Amalienborg, Frederiksborg, itd.). Više o ovim znamenitostima pročitajte ovdje.

http://thingstodo.viator.com/denmark/files/2012/08/Little-Mermaid-Statue-in-Copenhagen.jpg
Skupltura Male sirene, lika iz bajke danskog pisca Hansa Christiana Andersena

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/4/41/Tycho_Brahe_Planetarium_%26_IMAX_at_Copenhagen_Lakes.JPG/629px-Tycho_Brahe_Planetarium_%26_IMAX_at_Copenhagen_Lakes.JPG
Planetarij Tycho Brahe

 

POZNATI DANCI

Iako mala zemlja, Danska je dala brojne poznate osobe, a ovo su samo neke od njih:

  • Hans Christian Andersen (pisac)
  • Niels Bohr (znanstvenik)
  • Tycho Brahe (znanstvenik)
  • Lars von Trier (redatelj)
  • Mads Mikkelsen (glumac)
  • Caroline Wozniacki (tenisačica)
  • Brigitte Nielsen (glumica)
  • Nikolaj Coster-Waldau (glumac, Game of Thrones)
  • Aura Dione (pjevačica)
  • Safri Duo (glazbenici)
  • Viggo Mortensen (glumac, trilogija Gospodar prstenova)
  • Peter Schmeichel (bivši nogometaš)
  • Christian Jürgensen Thomsen (arheolog i skupljač antikviteta)
  • Michael Laundrup (nogometni trener)
  • Jørn Utzon (arhitekt, sydneyjska operna kuća)

ZANIMLJIVOSTI

  • Danska zastava se zove Danneborg, što u prijevodu znači “zastava Danaca” i “crvena zastava”. U svom poznatom obliku prvi put se javlja 1478. godine u jednom danskom spisu, što je čini najstarijom zastavom na svijetu.
  • Danci jedu više pašte nego svi ostali narodi.
  • Samo tri danska filma su prodala više od milijun karata.
  • Danska je domovina LEGO kockica.
  • Danci su prvi narod koji je oslobodio robove.
  • Danska ima čak 14 laureata Nobelove nagrade, među kojima je čak 4 iz književnosti, 5 iz medicine/psihologije i jedan za mir.
  • Fikcionalan lik danskog kraljevića Halmeta, iz istoimene tragedije engleskog književnika Williama Shakespearea, inspiriran je starim mitom o vikinškom princu Amledu iz Jutlanda.
  • Arhitekt sydneyske operne kuće je Danac Jørn Utzon, koji je 2007. godine postao tek druga osoba čiji je rad prepoznat kao dio svjetske baštine za vrijeme njegovog života.
  • Danska kraljevina je vjerojatno nastarija u Europi. Gorm Stariji, prvi iz “službene linije” (ako ne računamo kraljeve iz legendi), došao je na vlast 936. godine. Zanimljivo je da se od 1448. godine izmijenjuju kraljevi imena Christian i Frederik, te se taj običaj zadržao i do danas.
  • Današnja kraljica Margrethe vlada Danskom od 1972. godine, kada je naslijedila tron nakon smrti svog oca Frederika IX. Prvi u liniji za nasljedstvo je njezin sin Frederik koji će dolaskom na čelo Danske postati Frederik X. Inače, Frederik u braku s Australkom Mary Donaldson ima četvero djece, a prvo dijete je sin imenom – Christian.
  • Kad smo već kod danske kraljice, njezini omiljeni hobiji su slikanje i prevođenje. Najpoznatije knjige koje je prevela na danski jezik i ilustrirala (pod pseudonimom Ingahild Grathmer) su one iz trilogije Gospodar prstenova. U filmskoj adaptaciji te trilogije glumio je i jedan dansko-američki glumac, Viggo Mortensen.
  • Dyrehavsbakken, udaljen 10-tak kilometara od Kopenhagena, najdugotrajniji je zabavni park na svijetu, koji je otvoren još krajem 16. stoljeća.

 

Podržite Eurosong.hr

Znate li da sav sadržaj na portalu radimo volonterski, iz ljubavi prema Eurosongu, izvođačima i zajednici fanova?

Ako vam se sviđa što radimo, podržite nas!

Iza svega što vidite stoji 17 vrijednih fanova koji izdvajaju vrijeme, trud i novac za održavanje stranice, a kako bismo izvještavali s događanja sami plaćamo i putovanja i smještaj na Dori i Eurosongu.

Kako bismo i dalje mogli biti tu za vas i donositi vam zanimljive sadržaje, donirajte i pomozite da eurosong.hr ostane mjesto okupljanja za sve fanove iz regije.

Donirajte
0
PODIJELI ČLANAK

Još nema komentara. Neka tvoj komentar bude prvi?

Komentiraj članak

Komentari se moderiraju i objavljuju samo ako pridonose raspravi na konstruktivan način. Ukoliko se ne slažeš s nekim člankom ili komentarom, slobodno iznesi svoje mišljenje ali na pristojan način. Ako se tvoj komentar odnosi na gramatičke ili stilske pogreške, problem s web stranicom ili bilo što drugo što nije vezano uz članak, javi nam se.

Trebaš biti prijavljen za komentiranje! Prijavi se?