Sutra u podne švedska televizija SVT i EBU održat će konferenciju za novinare na kojoj će objaviti voditelj(e) Eurosonga 2016., iako su švedski dnevnici Aftonbladet i Expressen u četvrtak već obznanili da će se tog posla prihvatiti voditeljica Eurosonga 2013. Petra Mede i pobjednik Eurosonga 2015. Måns Zelmerlöw. Upravo zbog ove zanimljivosti da je 29-godišnji Zelmerlöw samo jedan u nizu eurovizijskih pobjednika koji su godinu poslije pobjede vodili ovo natjecanje, odlučili smo malo vidjeti tko je dobio čast voditi Eurosong tako da je to isto natjecanje doveo u svoju zemlju tako da je pobijedio godinu prije.
Prvi pobjednik Eurosonga koji je godinu dana nakon pobjede vodio Eurosong bio je Talijan Toto Cutugno, koji je 1990. godine u Zagrebu odnio uvjerljivu pobjedu na 35. Eurosongu, a 364 dana poslije vodio je Eurosong u Rimu, zajedno s pobjednicom Eurosonga iz 1964. Gigliolom Cinquetti. Rimski Eurosong bio je posljednji Eurosong na kojem su voditelji govorili jezikom koji nije službeni jezik u EBU-u (službeni jezici su engleski i francuski), a to je bio talijanski. Također, glasovi su prezentirani na tri jezika – engleskom, francuskom i talijanskom.
Kako je Toto vodio taj Eurosong? Poprilično loše. Tijekom trosatnog natjecanja mučio se s izgovorom naziva pjesama, imena izvođača i dirigenata, a brojni fanovi ga i danas svrstavaju među najgorim voditeljima Eurosonga.
https://www.youtube.com/watch?v=fgwTCF8–1g
Iduća na popisu onih koji su doveli Eurosong u svoju zemlju, pa vodili je i Marie Naumova, odnosno nama poznatija kao Marie N, koja je 2002. godine donijela prvu pobjedu za Latviju sa 176 bodova, pa je onda vodila 48. Eurosong u Rigi. Njoj se na sceni pridružio Renārs Kaupers iz grupe Brainstorm, inače trećeplasirane s Eurosonga 2000. u Stockholmu. Oni koji se dobro sjećaju tog Eurosonga kažu da su odradili jako dobar posao s obzirom na činjenicu da nisu profesionalni voditelji, a ima li istine u tome, provjerite u videu ispod.
https://www.youtube.com/watch?v=wrZhR_TIqSw
Voditeljica Eurosonga 2005. u ukrajinskom Kijevu trebala je biti pobjednica Eurosonga 2004. Ruslana, no ona se povukla zbog brojnih razloga, a između ostalih bilo je i njezino slabo znanje engleskog jezika. Zbog tog razloga smo umjesto Ruslane gledali Mariju Efrosininu, a taj Eurosong, ako želite, možete pogledati i na YouTubeu s grčkom komentatoricom.
Godina 2012. i Baku ostali su nam upamćeni zbog voditeljskog debija Eldara Gasimova, koji je godinu prije pobijedio na Eurosongu zajedno s Nigar Jamal. Nažalost, njegov voditeljski angažman nam nije ostao u najljepšem sjećanju.
Iako je ove godinena Eurosongu vodila samo greenroom, ne smijemo zaboraviti da je i Conchita Wurst prošle godine ušla u prestižno društvo pobjednika Eurosonga. Ove godine ORF joj je namijenio novu ulogu, a to je vođenje greenrooma, gdje je intervjuirala natjecatelje za vrijeme pauze. Zanimljivo, iako kritizirana zbog preeksponiranosti, mnogi su pohvalili Conchitino vođenje Eurosonga, što i nije bio težak zadatak jer se tri glavne voditeljice Mirjam Weichselbraun, Alice Tumler i Arabella Kiesbauer nisu uspjele iskazati u svojim voditeljskim ulogama.
Dakako, ovih četvero pobjednika nisu sami u ovom društvu, no ovo se odnosi samo na one koji su pobijedili na Eurosongu, ali su tek nakon određenog vremena imali priliku voditi Eurosong. Uz prije spomenutu Cinquetti, koja je pobijedila 1964. godine, ali je vodila Eurosong tek 1991. godine, u tom društvu se nalazi i Corry Brokken, koja je nastupala na Eurosongu u razdoblju između 1956. i 1958., te je pobijedila 1957. godine, a voditeljski angažman na Eurosongu je dobila 1976. godine. Ovaj blok zaključuje pjevačica grupe Katrina & The Waves Katrina Leskanich, koja je 1997. godine donijela zasad posljednju pobjedu za Ujedinjeno Kraljevstvo, a 2005. je vodila specijalnu emisiju povodom 50. godišnjice Eurosonga.
Da vođenje Eurosonga nije poznato samo pobjednicima, pokazuje i činjenica da ima dosta bivših eurovizijskih natjecatelja koji su vodili Eurosong. Uz prije spomenutog Kaupersa, koji je sa svojom grupom osvojio treće mjesto na Eurosongu 2000., tu su i Yardena Arazi (Izrael 1976. i 1988.), koja je vodila Eurosong 1979., Lill Lindfors (Švedska 1966.), koju je SVT zadužio da vodi Eurosong 1985., Åse Kleveland (Norveška 1966.), koja nas je vodila kroz Eurosong 1986., Dafna Dekel (Izrael 1992.), koja je bila voditeljskog trojca na Eurosongu 1999., Sakis Rouvas (Grčka 2004. i 2009.), kojeg je ERT zadužio da vodi Eurosong 2006. zajedno s američkom voditeljicom grčkom porijekla Marijom Menounos, Željko Joksimović (SiCG 2004., Srbija 2012.), koji je vodio Eurosong 2008. zajedno sa svojom budućom suprugom Jovanom Janković, Alsou (Rusija 2009.) koja je vodila finale 2009. umjesto katastrofalne Natalije Vodianove i Stefan Raab (Njemačka 2000.), koji je zajedno s Anke Engelke i Judith Rakers vodio düsseldorfski Eurosong.
Od eurovizijskih natjecatelja koji su vodili greenroom, tu su Sertab Erener (Turska 2003.), koja je bila zadužea za natjecatelje u Istanbulu 2004., i Eric Saade (Švedska 2011.), koji se nalazio u greenroomu tijekom eurovizijskog finala 2013. godine u Malmöu.
Rasprava1
Lahor — 13. prosinca 2015. u 14:41
meni je osobno Eurosong 2003. ostao u najljepšem sjećanju. odlične pjesme, scena (za to vrijeme), glasna publika i dosta solidni i simpatični voditelji. stoga moj glas ide Marie N.
zašto ne možemo vidjeti rezultate ankete? bilo bi lijepo da to omogućite!