Na današnji dan prije točno 30 godina održao se prvi, i zasada jedini, Eurosong u Zagrebu. Ovo veliko glazbeno natjecanje došlo je u Zagreb nakon pobjede grupe Riva s pjesmom Rock me baby na Eurosongu 1989. u Luzani, a održano je u Koncertnoj dvorani Vatroslav Lisinski .
U Zagrebu je po prvi puta na Eurosongu uvedena dobna granica za natjecatelje. Od ovog Eurosonga pa nadalje EBU ne dopušta sudjelovanje na natjecanju predstavnicima koji na dan održavanja natjecanja imaju manje od 16 godina. Do uvođenja ovog pravila došlo je zbog toga što je EBU primio veliki broj kritika gledatelja jer su godinu dana ranije na ovom natjecanju sudjelovali natjecatelji od 11 i 12 godina. Još se jedna novost veže uz Eurosong 1990. godine. Naime, tada je po prvi puta predstavljena službena maskota ovog natjecanja. Radi se o ljubičastom mačku nazvanom Eurocat, kojeg je za ovu prigodu osmislio hrvatski karikaturist te autor animiranih filmova Joško Marušić. Sama se maskota pojavljivala u razglednicama u kojima su se još prikazivale i ljepote zemalja sudionica. Snimanje upravo takvih razglednica bilo je povezano i sa Europskom godinom turizma 1990. godine. Kako su one izgledale, pogledajte u nastavku.
Oliver Mlakar i Helga Vlahović te Rene Medvešek i Dubravka Marković bila su dva voditeljska para koja su se pripremala za vođenje ovog velikog događaja. Naravno, bilo je očekivano da će voditeljsku palicu preuzeti Oliver i Helga, ali malo je nedostajalo da do toga ne dođe. Naime, izvršni producent Eurosonga, Goran Radman, na konferenciji za medije izjavio je da nije sigurno hoće li ovaj legendarni dvojac voditi ovo natjecanje. Nagađalo se da je glavni razlog tome taj što su prestari, pa su Oliver i Helga dali otkaz, a nakon toga Radman se ispričao: Slušajte, radeći 24 sata dnevno, rekao sam toliko toga da se više ne sjećam svega. Sigurno nisam mislio da neće biti voditelji! Mislim da oni trebaju biti dio showa. Reagirali su suviše nervozno. Ova atmosfera u pripremama opterećujuća je. Pristali su! Dakle, ipak je na kraju voditeljsku palicu preuzelo legendarni voditeljski dvojac.
Mnoge se zanimljivosti vežu uz sami šou. Naime, po prvi puta u povijesti natjecanje u vlastitoj zemlji nije otvarao pobjednik, u ovom slučaju grupa Riva. Emilija Kokić je tom prilikom izjavila da ni ona ni bend ne znaju zašto je došlo do te odluke.
Na natjecanju su nastupile 22 zemlje, a boje Jugoslavije branila je 19-godišnja Tajči s pjesmom Hajde da ludujemo. Nažalost, ni domaću predstavnicu nisu zaobišli problemi – imala je samo 4 probe i tehničke poteškoće, a haljina joj je šivana u zadnji čas. Mlada pjevačica je bila pod velikim pritiskom, ali nije mu podlegla te je zauzela visoko sedmo mjesto. Njezin menadžer i autor pjesme Zrinko Tutić nakon natjecanja je izjavio: Ja mislim da mi jesmo pobijedili. Pobijedili smo tremu, pobijedili smo teret favorita koji su nam svi mediji nabili na leđa. Mislim da smo pobijedili sve tehničke probleme, kojih smo isto tako imali.
Odmah na početku natjecanja krenule su tehničke poteškoće. Prve su nastupale predstavnice Španjolske, sestre Antonia i Encarnación Salazar pod umjetničkim imenom Azucar Moreno. Matrica njihove pjesme Bandido nije krenula ispočetka, zbog čega su se Španjolke u potpunosti zbunile te napustile pozornicu. Ubrzo nakon ovog incidenta, matrica je ponovno krenula, ovaj puta na pravilan način, i španjolske predstavnice su odradile svoj nastup.
Neke od pjesama (npr. norveška i austrijska) bile su političkog karaktera i tematizirale demokratizaciju Istočnog bloka, kao i tada nedavni pad Berlinskog zida. Pobjedu je naposljetku odnio Toto Cutugno, predstavnik Italije, sa pjesmom Insieme: 1992, koja se zalaže za jedinstvo cijele Europe. Cutugno je u konačnici osvojio 149 bodova, a uz ovog talijanskog predstavnika veže se i jedna anegdota. Naime, na kraju prezentiranja rezultata glasovanja, kada je shvatio da je pobjednik, Toto se polio vodom po licu i kosi te se boja s njegove kose počela ispirati. Snalažljivi Talijan situaciju je riješio tako da je pokrio kosu jaknom koju je nosio pa je tako izveo svoju pobjedničku pjesmu na kraju natjecanja.
Eurosong u Zagrebu organzirala je i prenosila RTV Zagreb, a prijenos iz Zagreba pratilo je gotovo milijardu ljudi. U Zagreb je došlo oko 600 novinara, od čega 200 fotoreportera. Ti su fotorepoteri dodatno zadavali poteškoće organizatorima jer su često ometali televizijske kamere kako bi dobili što bolji kadar.
Kako je sve izgledalo iza kulisa i koji su se još problemi pojavili, pogledajte u videu u nastavku.
Legendarni hit Hajde da ludujemo, Tajči je u ovo karantensko vrijeme obradila sa nizom drugih glazbenica. Tko su one i kako zvuči obrada, poslušajte u nastavku.
Kako vam se sviđa ova obrada i vežu li vas neka sjećanja uz zagrebački Eurosong, recite nam u komentarima!
Rasprava8
sunflower — 8. svibnja 2020. u 13:41
Mogli smo ih organizirati više da ne šaljemo smeće.
Okrutna istina.
loreeneuphoria — 6. svibnja 2020. u 18:32
Za mene je apsolutni pobjednik bio Azucar Moreno,a i Tajči je mogla biti puno bolja od 7.mjesta.Nadam se da ću u narednih 60-70 godina svog života doživjet da ponovno pobjedimo i organiziramo eurosong.
Hirscher1 — 6. svibnja 2020. u 09:36
Eurosong u Zg je bio dosta dobro organiziran. Do tada najmoderniji logo, banneri, scoreboard, a i eurocat je bio pun pogodak. Hajde da ludujemo je najbolja pjesma koju je Yuga poslala i jedini razlog zasto nije bila u top3 je to što se spremao rat!
ESC fan — 5. svibnja 2020. u 19:00
Volio bih da Hrvatska uskoro pobijedi na Eurosongu, jer ima fantastičnu arenu. ??
YeahYeahFire — 5. svibnja 2020. u 18:32
Legendarna Tajči i Hajde da ludujemo!
Neprestano slušam i gledam taj nastup koji je zaista bio vrhunski…mada pitanje šta bi se nagodinu dešavalo da smo i tada pobedili
Niko bitan — 5. svibnja 2020. u 17:27
Iako Insieme od Tuto Cotogno-a i dalje slušam i mislim da je zasluženi pobednik, svi mi znamo da je Jugoslavija trebala opet da podedi! Hajde da ludujemo je najveći Ex Yu hit koji se sluša i danas! Jednom se takav hit rađa! I naravno ko da zaboravi Bandido! Drago mi je što je RTS ''odpevao'' sve 3 pesme na ovogodišnjoj Beoviziji!
LadyOfValyria — 5. svibnja 2020. u 16:59
Tada nisan bila ni u krupnom planu, no mama mi je pričala kako su se svi veselili Eurosongu tada. Nadam se da će naša generacija doživjeti Eurosong u Zagrebačkoj areni ??
Blink — 5. svibnja 2020. u 16:58
Hajde da ludujemo je najveći EY Yu hit.Dan danas, nema partija bez te pjesme. Bandido također hit kao i Crno bijeli blizu francuske pjesme. Zanimljivo je bas taj ESC kao tematski, Italija pjeva o Ujedinjenju Europe, Irska 2.s pjesmom Negdje u Europi .Već spomenute Norveška i Austrija (koja pjeva na hr Nema više židovska hrvatskom a zvuči kao židova)Meni su ti odlične pjesme Izraela, Luksemburga, Velike Britanije, Svicarska Danske.Naravno Francuska Španjolska pa i Njemačka eto BiG 5 slale odlične pjesme u to doba. Istočnih zemalja naravno nema, tek dolaze 1993-1994.Ja to sve u autu slušam , imam sve pjesme .