Na prošlogodišnjem Melodifestivalenu prvi je put korištena aplikacija za glasovanje preko pametnih mobitela i tableta, kako bi se natjecanje populariziralo kod mladih Šveđana. Preko te aplikacije glasuje se besplatno, no problem je bio što je bilo dostupno samo pet glasova na svih sedam pjesama u polufinalu, a moglo se glasovati za izvođača samo tijekom njegovog nastupa. Već od prvog polufinala aplikacija je izazvala kontroverze, kada je zbog nefunkcioniranja ispala Molly Pettersson-Hammar, a vrhunac se dogodio u finalu kada je aplikacija pala prije nastupa Jona Henrika Fjällgrena, zbog čega je bila odbačena. Unatoč tome, SVT odmah je odbacila nagađanja da će se riješiti aplikacije i da će raditi na njezinom poboljšanju.
Tjedan i pol dana prije prvog polufinala Melodifestivalena 2016., objavljene su promjene u aplikaciji, a najvažnija je promjena da jedna osoba može uputiti sveukupno 35 glasova, odnosno 5 glasova za svaku pjesmu u polufinalu, što znači da nema bi trebalo biti više taktičkog glasovanja i prednost pjesmama koje nastupaju posljednje. Također, više se neće glasovati samo tijekom nastupa izvođača, već će na aplikaciji glasovati preko tzv. glasačkih prozorčića.
– Htjeli smo minimalizirati rizik gubitka glasa nastupu koji vam se najviše svidio – izjavila je Anette Helenius, voditeljica projekta Melodifestivalen 2016.
Molly Pettersson-Hammar, pjevačica za koju mnogi smatraju da je najveća žrtva prošlogodišnjeg fijaska s aplikacijom.
Rasprava1
Lahor — 26. siječnja 2016. u 14:54
na Melodifestivalenu milijun glasova publike.
na Dori nekoliko tisuća (uglavnom od obitelji i poznanika izvođača).