Želje za Hrvatsku 2025: Ovih 18 imena nadamo se vidjeti na popisu nadolazeće Dore – eurosong.hr
Eurosong.hr logo Eurosong.hr logo

Želje za Hrvatsku 2025: Ovih 18 imena nadamo se vidjeti na popisu nadolazeće Dore

  11 min za čitanje   Napiši prvi komentar

Ponovno je došlo to doba godine, ono kada smo u slatkom iščekivanju saznati koja će se imena naći na popisu izvođača za nadolazeću Doru. Vjerujemo da baš svatko od nas ima na umu minimalno jedno ime za koje se nada da će u 2025. zapjevati na pozornici Dore, a možda čak i na pozornici Eurosonga.

Zbog toga smo za vas i ovaj put pripremili specijal ‘Želje za Eurosong’, u kojem je ove godine šest urednika portala, Andrea, Bartol, Bojan, Josip, Matea i Sanja, predložilo sveukupno 18 imena (svatko po tri) koje bi željeli vidjeti kao predstavnike Hrvatske, odnosno nasljednike Baby Lasagne na Eurosongu u Baselu.

Konačni sud dat ćete vi, naši dragi čitatelji, i to na način da ćete na kraju teksta pronaći anketu u kojoj ćete moći glasati za imena koje biste i vi, poput nas, rado gledali, odnosno slušali, ove godine na Dori i Eurosongu. Napomena: U anketi je moguće odabrati maksimalno tri imena.

U prošlogodišnjoj anketi Želja za Eurosong: Dora 2024, najviše glasova je prikupio Marko Bošnjak, a tko će biti ovogodišnji pobjednik ‘Želja za Eurosong: Dora 2025’? saznat ćemo uskoro.

Andrea

Grše – Jedno od trenutno najpopularnijih imena na domaćoj glazbenoj sceni definitivno je Grše, a ako se mene pita, njegova popularnost dolazi s itekakvim razlogom. Grše i njegov tim stvaraju glazbu koja je u koraku s današnjim vremenom i modernom produkcijom. Trap i rap scena u posljednjih nekoliko godina jača, a svoj zamah je dobila i u Hrvatskoj, gdje su je posebno dobro prigrlile mlađe generacije, koje posljedično izvođačima u toj domeni donose velike brojke na streaming platformama, a kod nas je tu definitivno najviše profitirao Grše. Ovaj talentirani reper na scenu je donio osvježenje zaraznim beatovima iz kojih proizlazi hitoidnost, ali i zanimljivim tekstovima, u koje se ne libi ukomponirati elemente drugih kultura, prvenstveno talijanske, pa su tako Mangio pasta i Forza bile jedne od najčešće korištenih fraza među mladim Hrvatima ovog ljeta. Gršu bih definitivno željela vidjeti na Dori i Eurosongu jer mislim da bismo s njim na eurovizijsku pozornicu donijeli nešto  što se od nas možda ne bi očekivalo, a što bi naišlo na pozitivne reakcije. Mislim da bismo s pjesmama kao što su Forza i Mamma Mia nastavili niz dobrih rezultata kod publike i da bismo definitivno bili primijećeni na dobar način.

Ki Klop – Ako još niste čuli za ovaj bend, a obožavate, poput mene, alternativne i nekonvencionalne zvukove, onda je album Otopljeni disko apsolutno nešto što trebate preslušati jer se na njemu nalazi hrpa sjajnih pjesama, od kojih mi neke ni, evo, mjesecima nakon, ne silaze s repeata. Duh u ormaru i Dućan ćilima bile su prve pjesme koje sam čula od Ki Klopa i momentalno su me oduševili. Mislila sam da teško mogu objaviti nešto što će me ‘izuti iz cipela’ više od toga, ali bome su me demantirali. Usne od cirkona, S prozora, Kali ma, Sezona izgubljenih pasa…Iskreno, ako nastavim s nabrajanjem, vjerojatno ću nabrojati sve pjesme s albuma jer da, Otopljeni disko je zaista toliko dobar album da je prava šteta što ljudi ne znaju u dovoljnoj mjeri za ovaj bend, no čvrsto vjerujem da njihovo vrijeme tek dolazi. Ako se prijave na Doru, moj glas i podršku svakako već imaju.

Stela Rade – Za Stelu sam čula puno prije nego li se o njoj počelo pričati zbog činjenice da s pjesmom Balkan pop nije prošla na Doru. Za uho mi je zapela još od sjajne pjesme Nije me strah, a kasnije je u svoju glazbu ukomponirala i harmoniku i okrenula se nešto veselijim zvucima te dokazala da se može snaći u skoro svim žanrovima. Ipak, mislim da je okretanjem ka harmonici uhvatila svoju nišu i da je dodavanje tog instrumenta, kojeg vrsno svira, bio pun pogodak. Smatram da bi se Stela s nekom veselicom, kao što je Balkan pop, definitivno istaknula na Eurosongu, a kroz spot za tu pjesmu pokazala je i da je talentirana i kreativna i da joj ideja za dobar scenski nastup ne manjka.

Bartol

Nina Romić – Stvarno više nije tajna da sam veliki fan etno i folk glazbe generalno, tako da ovaj moj izbor ne bi trebao biti previše neobičan. Nina Romić je cijenjena folk kantautorica bogate karijere, ali svejedno mislim da ima puno razloga zbog kojih ona može profitirati od Dore, a i Dora može profitirati od nje. Njezin stil, pogotovo ovog posljednjeg albuma Jezero, bih najbolje mogao usporediti s mojom omiljenom portugalskom pjevačicom MARO, ali naravno na hrvatski način. Ponekad se magija na Dori i Eurosongu može najbolje postići jednostavnošću, a smatram da bi Nina u te tri minute uspjela očarati apsolutno sve.

TONI– Mislim da i vrapci na grani znaju da je na Eurosongu izrazito bitan ne samo glas i pjesma, nego i vizualni aspekt i karizma performera. Stoga smatram da je Toni Šimonović, odnosno, TONI, jedan od boljih izbora za budućeg predstavnika Hrvatske na Eurosongu. Ovaj 28-godišnjak iz Vižinade mi se čini zreo i spreman da svoj urbani, moderni stil predstavi prije svega Hrvatskoj, a zatim i europskoj javnosti. Stil pjesme poput njegovog singla prvijenca Samo da si tu mu isto odgovara, ali u eurovizijskom kontekstu bih se okrenuo nečemu ne toliko ‘blagom’, u glazbenom kontekstu dakako. Njegov prozračni glas i beskrajno inteligentan način ispoljavanja emocija u izvedbama je savršen recept za Eurosong, a osobno bih ga trenutno mogao vidjeti u nekoj poštenoj baladi.

Valentino Bošković – Znam, znam znam, ovaj kultni duo je u glazbenom smislu gotovo antiteza Eurosongu – ali upravo ta ‘ludost’ i činjenica da su toliko drugačiji od drugih je razlog zbog kojih mogu vidjeti potencijalni uspjeh na meni najdražem natjecanju. Branko Dragičević i Josip Radić su u stanju napraviti jedinstvene komade muzike, a mislim da bi i u vizualni aspekt, koji je izrazito bitan na Eurosongu, uložili puno truda i kreative. Neke me njihove pjesme, poput primjerice Amorella, neodoljivo podsjećaju na japanski City pop žanr, i jednako kao pjesme Miki Matsubare, imam dojam kao da me njihova glazba želi – zagrliti. Ta neka ‘futuristička nostalgija’ (ne ona od Due Lipe) se može primijetiti i na starijim pjesmama poput Adeyata. Sve u svemu ovo bi bio hrabar i zanimljiv izbor za Hrvatsku.

Bojan

Đana Smajo – Talentirana Splićanka je krajem prošle godine osvojila je prvo mjesto u talent showu IDJShow i trenutačno glazbenu karijeru gradi pod okriljem produkcije IDJ Tunes. Uz dobru skladbu koja pristaje njenom maestralnom vokalu vjerujem da bi i te kako mogla doprinijeti uspješnosti Hrvatske na Eurosongu. Nemam sumnje da će ona jednog dana zapjevati na Eurosongu.

laurakojapjeva – Iza nadimka laurakojapjeva nalazi se Laura Sučec koju je šira hrvatska javnost upoznala početkom godine tijekom talent showa The Voice. Tijekom ovog ljeta objavila je pjesmu Labirint za koju smatram da bi bila dobra za natjecanje kakvo je Dora, tako da ako bi se pojavila s nečim sličnim, mislim da bi to bilo super.

Tidal Pull – Vogue Adria ih je svrstao među ‘bendove koje treba imati na radaru’, a u svijetu glazbe pod ovim imenom aktivni su od 2021. godine. Do sada su izdali dva studijska albuma, a posljednji naziva ‘Kad imamo mirne glave’ je objavljen u ožujku ove godine.

Josip

Nera Mamić – Za mladu osječku glazbenicu Neru Mamić sam prvi put čuo 2019. godine tijekom poznatog festivala Zlatne Žice Slavonije, odnosno tadašnjeg Aurea Festa u večeri posvećenoj Jazz glazbi. Nera me tad osvojila svojim pjevanjem, a iz godine u godinu je svojim nastupima diljem Hrvatske samo potvrdila koliko je kvalitetna glazbenica, ali nažalost jako slabo poznata široj javnosti. Smatram da Nera ima velike šanse za uspjeh i volio bih da mnogi upoznaju ovu mladu glazbenicu koja ih sigurno neće ostaviti ravnodušnima. Malo tko zna da je Nera već bila dio Eurosonga, odnosno da je upravo ona otpjevala i snimila back vokale i nasnimljene glasove za MAMA ŠČ! naših prošlogodišnjih predstavnika grupe Let 3.

Peki– Mladi drniški reper Josip Pekas, mnogima poznatiji kao Peki, je definitivno prepoznatljivo novo ime na našoj glazbenoj sceni. Smatram da bi Peki svojim prepoznatljivim stilom i glazbenom zasigurno doprinio raznolikosti same Dore. Njegov duet naziva Ganga i rera koji je nastao u suradnji s Vojkom V. ili Mangio Pasta koji je izveo zajedno s Gršom su definitivno jedne od najpopularnijih pjesama ovog ljeta. Dori je potrebno jedno ime iz trenutno najpopularnijeg regionalnog žanra.

Salto Guru – Za Salto Guru sam sasvim slučajno čuo od kolegice s portala dok smo prikupljali pjesme za naš projekt Eurosong Slušalica. Jedan od članova ovog sedmeročlanog benda je Dino Purić koji se prije nekoliko godina natjecao na Dori. Salto Guru su me osvojili svojom pjesmom Lanternist, da bi pjesmom Potopljen grad s početka ove godine definitivno potvrdili kvalitetu i moje mišljenje da moraju na Doru i Eurosong jer ovako kvalitetan bend je osuđen na uspjeh.

Matea

Dino Jelusić – Jedini hrvatski glazbenik koji svojim imenom privlači pozornost europske publike kao prvi pobjednik Dječjeg eurosonga. Dino je iznimno talentiran i nevjerojatan glazbenik kojeg mogu zamisliti kao pobjednika žirija Eurosonga. On prvenstveno predstavlja visoku kvalitetu i mislim da ima dovoljno iskustva da može stvoriti pjesmu koja može pokoriti svjetsku scenu.

IDEM– Jedan od najzanimljivijih novih lica na glazbenoj sceni je definitivno Antun Aleksa, umjetničkog imena IDEM. Totalno lud i otkačen. Pjesme su vrlo zabavne i lijepo pisane te se svatko u njima može pronaći. Mislim da bi bio veliko osvježenje na eurovizijskoj sceni i zato ga želim vidjeti u toj prilici.

Miach – Mia Čičak, umjetničkog imena Miach, donosi zvuk modernog vremena te je veoma trendy i inovativna. Miach može pokoriti Europu s pravom pjesmom i ponuditi nešto totalno drugačije. Vrijeme je da se i trap scena nametne na eurovizijskoj sceni.

Sanja

Macha Ravel – Ova rođena Zagrepčanka odrasla je u Francuskoj, a zatim se radi studija medicine preselila u Sarajevo. Prije nekoliko godina pojavila se na sceni kao reperica Muha, a meni zapela za uho pjesmom Svejedno mi je, koju je izdala pod Bassivity labelom. No sada nastupa pod imenom Macha Ravel, okrenula se alt-rocku odnosno synth-rocku i objavila dvije nove pjesme, Traume i Ne voli me. Macha Ravel super zvuči live, ima odličnu interakciju s publikom na nastupima, beskompromisno je svoja, ima viziju i ne boji se riskirati. Mislim da nam upravo takvi izvođači trebaju na Dori i Eurosongu.

Sergej Božić – Sergeja smo upoznali u zadnjoj sezoni showa The Voice, gdje je pokazao impresivne vokalne mogućnosti. Svoj glazbeni stil Sergej tek treba pronaći i izgraditi, no njegov prvi samostalni singl Neke duše pokazuje kako je vizija itekako tu. Po meni, moćna moderna balada s elementima etna bila bi savršen izbor da Sergej pokaže europskoj publici sve ono zbog čega ga je hrvatska publika zavoljela.

Svemirko – Po meni bi Svemirko bili super nasljednici Baby Lasagne. Još jedno ime koje je nepravedno zapostavljeno u mainstream medijima, no oni itekako imaju svoju publiku koju oduševljavaju na koncertima diljem regije. U zadnje vrijeme retro zvuk se vraća na sva vrata, a Svemirko spaja synth-pop i indie zvuk i donosi nostalgiju istovremeno prateći trendove. Pjesme su im izrazito catchy, nastupi vizualno zanimljivi, a inovativnost i spremnost na eksperimentiranje svakako su dobrodošli za istaknuti se u masi na Eurosongu.

anketa 2217

Izvođač kojeg želim vidjeti na popisu za Doru 2025 je...

Podržite Eurosong.hr

Znate li da sav sadržaj na portalu radimo volonterski, iz ljubavi prema Eurosongu, izvođačima i zajednici fanova?

Ako vam se sviđa što radimo, podržite nas!

Iza svega što vidite stoji 17 vrijednih fanova koji izdvajaju vrijeme, trud i novac za održavanje stranice, a kako bismo izvještavali s događanja sami plaćamo i putovanja i smještaj na Dori i Eurosongu.

Kako bismo i dalje mogli biti tu za vas i donositi vam zanimljive sadržaje, donirajte i pomozite da eurosong.hr ostane mjesto okupljanja za sve fanove iz regije.

Donirajte
0
PODIJELI ČLANAK

Još nema komentara. Neka tvoj komentar bude prvi?

Komentiraj članak

Komentari se moderiraju i objavljuju samo ako pridonose raspravi na konstruktivan način. Ukoliko se ne slažeš s nekim člankom ili komentarom, slobodno iznesi svoje mišljenje ali na pristojan način. Ako se tvoj komentar odnosi na gramatičke ili stilske pogreške, problem s web stranicom ili bilo što drugo što nije vezano uz članak, javi nam se.

Trebaš biti prijavljen za komentiranje! Prijavi se?