Sjajan niz rezultata Estonci su ostvarili krajem devedesetih godina i početkom novog tisućljeća. No, nakon oganiziranja Eurosonga u Tallinu, zlatna vremena estonske glazbe na ovom natjecanju su blijedila. Nakon pet ispadanja u polufinalnim večerima, čiji je vrhunac bila neukusna pjesma iz 2008. godine, malo tko je polagao nade u ovu malenu zemlju i naciju s Baltika. I baš kada nitko nije mogao ni naslutiti – dogodila se pjesma “Rändajad“…
Jedni od najblistavijih trenutaka našeg najdražeg natjecanja u 2009. godini pripali su estonskim predstavnicama iz skupine Urban Symphony. Pjesma koju su krasili mističan zvuk violina, estonski jezik i sjajan balans nježnosti i one druge krajnosti ostavili su mnoge bez teksta i “prikovali” uz televizijske ekrane. Eurosong je zasjao i, na barem te tri minute, postao najznačajnije glazbeno natjecanje koje je sasvim ležerno moglo opaliti šamar novim glazbenim pravcima koji su aktualni u Americi, Zapadnoj Europi, Australiji i sličnim oblastima i zemljama koje se pokušavaju predstaviti kao “moderne” po pitanju glazbe.
“Rändajad” je estonska riječ za imigrante, koji su u pjesmi predstavljeni nomadima koji beskrajno lutaju pustinjom i koji riskiraju dosta toga:
U pustinjskoj toplini pijesak puše kao ledeni snijeg. Noć uskoro širi svoja krila, ostavljajući samo vjetar da prati nomade. To je način kako oni lutaju od jednog dana do sljedećeg, način kako oni lutaju od jednog vremena na sljedeće, način koji isprepliće nevidljivu putanju…
Prevelika scena nije dozvolila potpun ugođaj
Impresivni LED ekrani jednim su dijelom i pomogli kako bi estonski nastup izgledao nadmoćno na televizijskim ekranima. No, sasvim je izvjesno da Estonke svojom pojavom, glasom i glazbom nisu mogle doći do potpunog izražaja. Značajan dio nastupa sniman je s vrha arene kako bi se pokazala sva raskoš scene, a cure u plavim haljinama su trenutak bile vidljive, a već drugi nisu. Mnogi smatraju kako su Estonke imale daleko efektniji nastup na nacionalnom izboru, gdje je scena bila takvih dimenzija da je kompletna pažnja bila posvećena pjesmi i interpretaciji.
Andrew Lloyd Webber je sve objasnio
Kada vam jedan veliki i svjetski poznati umjetnik kaže da ste mu favorit i da imate jednu od najdivnijih pjesmama, onda je to uistinu tako! Skladatelj pjesme predstavnice Ujedinjenog Kraljevstva iz 2009. godine bio je maloprije spomenuti Webber, a u jednom od intervjua za BBC izjavio je kako smatra da je estonska pjesma “Rändajad” bila najugodnije iznenađenje te kako misli da je jedna od najboljih pjesama koje su se dogodile te godine.
“Srce Eurosonga” dajemo sjajnoj pjesmi, jednostavnoj prezentaciji i hrabroj skupini djevojaka koje su sa statičnim nastupom osvojile televoting i žiri gdje su se plasirale na 6., odnosno 5. mjesto.
Sljedeći iskreni osmijeh neka nas potakne da i više zavolimo jednostavne, iskrene, ali ipak odlične pjesme, a da kič postane dijelom Eurosonga u kojem sve manje i manje uživamo, te kojega se želimo konačno riješiti. Rändajad ♥
Još nema komentara. Neka tvoj komentar bude prvi?