Analiza: Tko će nastupati u finalu? – eurosong.hr
Eurosong.hr logo Eurosong.hr logo

Analiza: Tko će nastupati u finalu?

  3 min za čitanje   3 komentara

Gledajući grafički prikaz zemalja koje nisu uspjele proći u finale Eurosonga, zaključujemo da je mapa Europe poprilično balansirana po tom pitanju: iz svakog kuta Europe imamo primjer zemlje koja nije pronašla put do finala.

zelena: zemlje finalistice (+ Australija), žuta: zemlje ispale u polufinalu

No, mapa je tu tek kao zanimljvost. Glavni razlog (ne)prolaska neke zemlje u finale su i dalje najvećim dijelom pjesma i nastup, a ne i geografski položaj. To je još jednom pokazano u polufinalima održanim u utorak i četvrtak, a u nastavku teksta donosimo analizu zemalja koje će nastupati u finalu.

Ohrabrujuća statistika: devet novih zemalja u finalu

Ukoliko se prošle godine niste kvalificirali u finale, a ovaj put uspijete u tome, to bi moglo značiti da ste uradili nešto drukčije i na bolji način. Na svakom natjecanju je pozitivna stvar vidjeti da netko može izgubiti (što bi u ovom slučaju značilo ispadanje u polufinale), a već druge prilike popraviti dojam. Sljedeće zemlje nakon godine (ili više njih) pauze, nastupat će u finalu Eurosonga 2015.: Izrael, Estonija, Litva, Srbija, Cipar, Belgija, Latvija, Gruzija i Albanija.

Latviji je ovo prvo finale od 2008., a Izraelu od 2010. godine. Kakav god plasman ostvarili u subotnjem finalu, predstavnici ove dvije zemlje su već napravili i više nego dovoljno.

Nakon šest uzastopnih ispadanja, Latvija je konačno prošla u finale

Tko polako popravlja reputaciju?

Nije sramota pasti, ali je sramota ne podići se i ne pokušati nešto popraviti. Donosimo listu pet zemalja koje imaju najlošiji postotak prolazaka iz polufinala u finale, a ove godine će nastupiti u završnici Eurosonga. Među njima Crna Gora, Poljska i Slovenija već drugu godinu zaredom uspijevaju preskočiti polufinalnu prepreku.

  1. Crna Gora (2/7)
  2. Belgija (3/11)
  3. Poljska (3/9)
  4. Slovenija (4/12)
  5. Latvija (4/11)

Crna Gora je prošle godine po prvi put prošla u finale, a sinoć je oduševila gledatelje u areni

Tko je pokvario reputaciju?

Danska i Island su od 2008. godine svaki put prolazili u finale. Island je bio drugoplasirani 2009., a Danska je pobijedila 2013. godine. No, nakon sedam uzastopnih nastupa u finalu, propustit će ovogodišnje. Kao razlozi tome se navode njihove blijede pjesmice, a za Island i jako loša vokalna izvedba njihove predstavnice.

Svoju reputaciju, koju je nakratko popravila kroz prethodne dvije godine, pokvarila je Nizozemska. U Kopenhagenu su prošle godine osvojili čak 238 bodova, što je bilo dovoljno za drugo mjesto. U utorak nisu uspjeli ući među deset najboljih od ukupno 16 zemalja.

Tko ima najviše pobjeda?

Irska je trenutni rekorder po broju pobjeda na Eurosongu. Zabilježili su ih čak sedam, od kojih tri uzastopne (1992., 1993. i 1994.). Najbliže da obore taj rekord su Francuska, Švedska i Ujedinjeno Kraljevstvo: imaju po pet pobjeda. Sudeći po kladionicama, Švedska ima najbolju šansu da se približi Irskoj na samo jednu pobjedu zaostatka.

File:Eurovision winners map.svg
Grafički prikaz zemalja po broju pobjeda na Eurosongu, Izvor: wikipedia.org

Najuspješnija eurovizijska zemlja po drugi put zaredom je ispala u polufinalu

Koje zemlje finalistice su najveće?

  1. Rusija
  2. Australija
  3. Francuska
  4. Španjolska
  5. Švedska

Koje zemlje finalistice su najmanje?

  1. Cipar
  2. Crna Gora
  3. Slovenija
  4. Albanija
  5. Belgija

 

Podržite Eurosong.hr

Znate li da sav sadržaj na portalu radimo volonterski, iz ljubavi prema Eurosongu, izvođačima i zajednici fanova?

Ako vam se sviđa što radimo, podržite nas!

Iza svega što vidite stoji 17 vrijednih fanova koji izdvajaju vrijeme, trud i novac za održavanje stranice, a kako bismo izvještavali s događanja sami plaćamo i putovanja i smještaj na Dori i Eurosongu.

Kako bismo i dalje mogli biti tu za vas i donositi vam zanimljive sadržaje, donirajte i pomozite da eurosong.hr ostane mjesto okupljanja za sve fanove iz regije.

Donirajte
0
PODIJELI ČLANAK

Rasprava3

  1. Emilia Giacometti — 22. svibnja 2015. u 20:51

    @pabloncrnich to je pravilo odbačeno još prije nekoliko godina. Da je još u snazi, onda ne bismo ove godine vidjeli Češku, 2011. godine ne bi bilo Italije i Austrije, a prošle godine Poljska ne bi imala pravo na povratak.

  2. Danny — 22. svibnja 2015. u 18:37

    @swedeneurovisionfan
    I ja sam pomislio na CRO kad sam pročitao taj dio teksta

  3. Filip — 22. svibnja 2015. u 17:05

    "Nije sramota pasti, ali je sramota ne podići se i ne pokušati nešto popraviti." — well said (y) ..nadam se da se pod time misli i na Hrvatsku na ovom natjecanju 😉

Komentiraj članak

Komentari se moderiraju i objavljuju samo ako pridonose raspravi na konstruktivan način. Ukoliko se ne slažeš s nekim člankom ili komentarom, slobodno iznesi svoje mišljenje ali na pristojan način. Ako se tvoj komentar odnosi na gramatičke ili stilske pogreške, problem s web stranicom ili bilo što drugo što nije vezano uz članak, javi nam se.

Trebaš biti prijavljen za komentiranje! Prijavi se?