Uredništvo eurosong.hr | eurovision-croatia.com se želi zahvaliti svima koji su pratili analize pjesama ovogodišnjeg Eurosonga i pisali svoja mišljenja. Donosimo Vam linkove do svih analiza na jednom mjestu. Kliknite na zastavu zemlje čiju analizu želite pročitati ili se podsjetiti određenih informacija.
Zemlje sudionice
Odmah nakon finala prošlogodišnjeg Eurosonga, kada smo doznali da naredne godine idemo u Njemačku, očekivali smo veći broj zemalja sudionica. Tako će i biti. U odnosu na prošlogodišnjih 39 zemalja, ove godine svoje predstavnike i pjesme u Dusseldorf će poslati 43 zemlje. Ponovljen je rekord iz 2008. godine kada je isti broj zemalja sudjelovao u Beogradu na 53. Eurosongu. Zemlje povratnice ove godine su: Austrija, Italija, Mađarska i San Marino.
Način biranja predstavnika
Interni odabir pjesme i izvođača ove je godine bio popularniji u odnosu na prošlogodišnji Eurosong. Deset zemalja se odlučuje za ovu metodu. Ukupno 33 zemlje svog predstavnika biraju putem nacionalnog izbora. Od njih, tri zemlje su imale prethodno odabranog predstavnika, a putem nacionalnog izbora odabrana je pjesma. Te zemlje su Armenija, Nizozemska i Njemačka.
Komplicirani izbori
Od svih održanih nacionalnih izbora, uredništvo eurosong.hr je izdvojilo ona koja su nam se učinila najkompliciranijima.
Azerbajdžan – sedam četvrtfinalnih emisija, polufinale, finale; ni nakon finala nije odabrana pjesma
Belgija – sve natjecateljske pjesme su postavljene na internet, a one koje skupe 20 000 € od strane sponzora, nastupat će na nacionalnom finalu; zbog velikog broja pjesama koje su zadovoljile “kriterije”, naknadno se organizira i polufinale
Bjelorusija – iako su imali interni odabir, dogodila se određena komplikacija pa su prvu odabranu pjesmu morali zamijeniti novom jer je prva pjesma objavljena već ranije što se protivi pravilima
Hrvatska – sedam održanih emisija; kroz prvih šest su se birala dva najbolja natjecatelja od njih 24, a u posljednjoj emisiji bira se predstavnik i pjesma od tri ponuđene
Ukrajina – pet četvrtfinala, tri polufinala, finale; zbog sumnje u neregularnost glasovanja u finalu, ukrajinska nacionalna televizija odlučuje organizirati novo finale, no zbog odustajanja natjecatelja na Eurosong će poslati prvobitnu pobjednicu
Jezik
Svega osam zemalja će svoje pjesme u potpunosti izvesti na maternjem jeziku. Sedam zemalja će pored engleskog u pjesmi imati i stihove otpjevane na nekim drugim jezicima. Dakle, čak 28 zemalja, tj. 65% njih, će svoje pjesme izvesti u potpunosti na engleskom jeziku.
Nazivi pjesama
Titulu najdužeg naziva pjesme na ovogodišnjem Eurosongu podijelili su Cipar i Španjolska. Njihove pjesme “San aggelos s’agapisa“ i “Que me quiten lo bailao“ imaju po 19 znakova. Pjesma s najkraćim nazivom dolazi nam iz Ujedinjenog Kraljevstva. “I can“ ima četiri znaka. Ipak, najkraći naziv su imale pjesme “El“ 1982. i “Go“ 1988. koje su sadržale samo dva slova.
Izvođači
Ne računajući prateće vokale i plesače koji će se pojaviti na sceni u Dusseldorfu, brojke su sljedeće:
-19 ženskih solista
-15 grupnih nastupa
-9 muških solista
Iako smo navikli da broj ženskih solista bude veći od muških, valja napomenuti kako je razlika između istih prošle godina bila svega za tri, a ovaj put je za deset.
Povratnici
Ove godine ćemo na Eurosongu gledati pet poznatih “lica”. Dino Merlin je već ranije predstavljao BiH na Eurosongu 1999. godine, Lena će pokušati ponovno za Njemačku nakon prošlogodišnje pobjede, Gunnar Ólafsson je pjevao za Island 2001., a ove godine je u sastavu Sigurjón’s Friends, Dana International će predstavljati Izrael, a sjećamo je se kao pobjednice Eurosonga 1998., te konačno grupa Zdob şi Zdub koja je 2005. godine predstavljala Moldovu, a pokušat će i ovaj put u Dusseldorfu. Zanimljivo, po prvi put u povijesti Eurosonga “suočit” će se dvije pobjednice – Dana i Lena.
Prvo polufinale – Drugo polufinale
Ove godine će se održati četvrti po redu Eurosong koji će se sastojati od dvije polufinalne večeri. Neke zemlje nastavljaju tradiciju i nastupat će po četvrti put u istom polufinalu.
Prvo polufinale: Finska
Drugo polufinale: Cipar, Danska, Ukrajina
Broj nastupa u finalu (2004.—2010.)
Bosna i Hercegovina, Grčka, Rumunjska, Rusija, Turska, Ukrajina
Norveška, Švedska
Albanija, Armenija, Danska, Hrvatska, Izrael, Moldova
Finska, Irska, Island, Latvija, Makedonija, Malta
Azerbajdžan, Cipar, Gruzija, Litva, Portugal, Srbija,
Belgija, Bjelorusija, Mađarska, Poljska, Švicarska
Austrija, Bugarska, Estonija, Nizozemska, Slovenija
San Marino, Slovačka
Napomena: BIG5 (Francuska, Italija, Njemačka, Španjolska i Ujedinjeno Kraljevstvo) imaju izravan plasman u finale svake godine.
Još nema komentara. Neka tvoj komentar bude prvi?