DORA je bio festival koji je obilježio početke hrvatske glazbe u samostalnoj državi. Kroz opatijsku i zagrebačku scenu su prodefilirala mnoga poznata imena u nadi da će predstavljati hrvatske boje u Europi. Bilo je i onih koje smo vidjeli samo jednom i nikada više. Zbog svih tih čari, Dora je postao “brand” među generacijama koji se posljednjih godina počeo trošiti, a festival je, poput i samog Eurosonga, počeo dobivati pridjevak festivala parade i kiča. Ipak, uvijek je privlačio veliku pozornost medija i gledatelja, te je ukidanje potaknulo obožavatelje na nostalgična prisjećanja i traženje povratka naše Dore u Opatiju, ali u uspješnijem formatu.
Zato smo se odlučili kroz nekoliko članaka prisjetiti hrvatskog izbora za Pjesmu Eurovizije, podijelivši ih u nekoliko kategorija. Ovim člankom ćemo se pozabaviti pjevačima koji su predstavljali Hrvatsku na Eurosongu, ali ne i pjesmama predstavnicama, već izvođačevim prvim pokušajima u odnošenju kristalnog kipića Dore.
Hrvatska se samostalno natječe od 1993. godine, kada laskavu titulu prvog predstavnika uzima grupa Put s pjesmom “Don’t Ever Cry”. Iako su po kladionicama glasili za jedne od favorita, kući se vraćaju tek s 15. mjestom.
Drugi hrvatski predstavnik je bio danas popularno zvan “kralj hrvatske estrade”, Toni Cetinski. Ipak, njegov prvi pokušaj je bio upravo godinu dana prije s pjesmom “Nek’ te zagrli netko sretniji” kada na Hrvatskom televizijskom festivalu, kako se Dora tada zvala, osvaja 6. mjesto.
Toni Cetinski – Nek’ te zagrli netko sretniji (HTF ’93.)
Magazin je dobio priliku predstavljati Hrvatsku na Eurosongu u Dublinu, ali je manje poznato da je upravo ova grupa pobijedila na HTF-u 1992. godine s pjesmom “Aleluja”. Međutim, kako Hrvatska tada još nije bila primljena u Europsku radiodifuznu uniju, ostali su nesuđeni prvi hrvatski predstavnici. Magazin se još dosta puta kasnije pojavljivao na Dori, iako u izmjenjenom sastavu, a Danijela Martinović je tri godine kasnije otputovala na Eurosong i predstavljala Hrvatsku s pjesmom “Neka mi ne svane”.
Niti Maji Blagdan nije uspjelo iz prvog pokušaja. Već na prvom hrvatskom izboru, na HTF-u ’93., predstavila se hrvatskim gledateljima s pjesmom “Jedini moj” i gotovo pobijedila. Vodila se tijesna borba između grupe Put i Maje, a posljednjih nekoliko TV centara je razriješilo bitku i u Ljubljanu je otputovala pjesma “Don’t Ever Cry”.
Maja Blagdan – Jedini moj (HTF ’93.)
Goran Karan se prvi puta pojavio na Dori 1998. s pjesmom “Bolero” i osvaja sjajno 2. mjesto. Pjevač je još nekoliko puta kasnije pokušao osvojiti simpatije hrvatskih gledatelja, a najbliže pobjedi je bio 2002. godine s pjesmom “Još uvijek vjerujem da ljubav postoji” kada osvaja 2. mjesto iza Vesne Pisarović.
Goran Karan i Zrinka – Bolero (Dora 1998.)
“Kao rijeka” i Dora 2000. je bio prvi Vannin pokušaj odlaska na Eurosong i gotovo uspješan. Pjevačica koja je stekla ogromnu slavu u dance grupi ET osvaja 2. mjesto, a pjesma postaje veliki hit. Već godinu kasnije putuje u Kopenhagen s pjesmom “Strings Of My Heart”.
Vanna – Kao rijeka (Dora 2000.)
I Vesni Pisarović je Dora 2000. bila probijanje leda. Gledateljima se predstavila s pjesmom “Ja čekam noć” i osvojila 6. mjesto. Godinu kasnije se pojavljuje s velikim hitom “Za tebe stvorena”, a svoju priliku napokon dobiva 2002. godine s pjesmom “Sasvim sigurna”.
Vesna Pisarović – Ja čekam noć (Dora 2000.)
Hrvatski predstavnik na Eurosongu u Istanbulu, Ivan Mikulić, prvi put se pojavljuje na Dori 1995. s pjesmom “Ti i ja”, a godinu kasnije osvaja 8. mjesto s pjesmom “Budi ona prava”.
Ivan Mikulić – Budi ona prava (Dora 1996.)
Borisu Novkoviću je trebalo punih 11 godina da otputuje na Eurosong. Prvi put se pojavljuje na HTF-u 1994. s pjesmom “Emily” i osvaja 7. mjesto, a već sljedeće godine pokušava ponovno s pjesmom “Pjesma moja to si ti”.
Boris Novković – Pjesma moja to si ti (Dora 1995.)
Naša trenutno najpopularnija pjevačica se prvi puta službeno pojavljuje na Dori 2000. Severina je tada otpjevala “Daj mi, daj” i natjecanje završila na 8. mjestu. Šest godina kasnije “Moja štikla” ruši sve pred sobom.
Severina – Daj mi, daj (Dora 2000.)
I Dado Topić je imao svoje prethodne pokušaje. Njegova uzdanica za Europu je bila “Što znači zbogom” na Dori 2001. s kojom osvaja 11. mjesto.
Dado Topić – Što znači zbogom (Dora 2001.)
Upravo je Severina 2006. godine poremetila planove Kraljevima ulice. Tada su sa svojom pjesmom “Kao san” osvojili drugo mjesto, kao i sljedeće godine s pjesmom “Pjesmom za novčić” koju su otpjevali s opernom pjevačicom Sandrom Bagarić. Godine 2008. im se napokon pružila prilika i otputovali su u Beograd na Eurosong.
Kraljevi ulice i Sandra Bagarić – Pjesma za novčić (Dora 2007.)
Iako je Igor Cukrov tada bio novi pjevač, tek izašao iz tvornice “Operacije trijumf”, uza sebe je imao veterana Dore. Andrea Šušnjara je svoju sreću okušala dva puta, a sreća joj se zamalo osmjehnula na Dori 2004. s pjesmom “Noah”.
Andrea Šušnjara – Noah (Dora 2004.) – 2. mjesto
Feminnemke znaju formulu uzrečice “treća-sreća”, bilo po pjesmi, bilo po sastavu grupe. Prvi put smo ih na Dori gledali 2007. godine s pjesmom “Navika” i tada osvajaju 9. mjesto.
Feminnem – Navika (Dora 2007.)
Naša posljednja predstavnica na Eurosongu se nekoliko puta okušala u hrvatskom izboru za Eurosong. Prvi put smo ju gledali na HTF-u ’93. s pjesmom “Ostavljam te”. Godine 1995. Dora i službeno dobiva svoje ime, a Nina Badrić se pojavljuje s pjesmom Odlaziš zauvijek i osvaja tek jedan bod.
Nina Badrić – Ostavljam te (HTF 1993.)
Slijedi: “Pjesme” za pamćenje
Još nema komentara. Neka tvoj komentar bude prvi?