Iako je finale jubilarnog 60. Eurosonga iza nas, ne smiruju se dojmovi i reakcije na svim meridijanima i paralalema u Europi i Australiji. Najviše se u eurovizijskim krugovima raspravlja o činjenici da je pobjedi predstavnika Švedske kumovala visoka naklonost žirija, koja je uveliko anulirala pobjedu talijanskog trija kod gledatelja. Unatoč tome što žiri ima vrlo jasan pravilnik s kriterijima koje ocjenjuje kod svake pojedine pjesme, i ove godine je to bilo samo mrtvo slovo na papiru, a kao argument za to vam donosimo neke od najčudnijih glasovanja nacionalnih žirija u finalu ovogodišnjeg Eurosonga.
Armenci i Azerbajdžanci “ratuju” preko Eurosonga
Čudnog li čuda, armenski žiri je, objektivno i profesionalno, pjesmu koja je predstavljala Azerbajdžan stavio na posljednje, 26. mjesto. Pjesma Hour of the Wolf je bila toliko odiozna stručnim i nepristrasnim članovima armenskog žirija da ju je svo petero zakucalo na posljednje mjesto, koje je, ne čudi ni najmanje, dobila i na televotingu. Žiri iz Azerbajdžana, također sastavljen od sve samih eminentnih stručnjaka iz oblasti glazbene industrije, smatrao je da je najgora, ne biste vjerovali, pjesma iz Armenije. I tamo su bili neobično ujedinjeni u stavu da zaslužuje posljednje mjesto u konačnom poretku. Pitanje je samo – dokle će EBU držati lekcije Europi o nepoželjnosti politike u natjecanju, a ignorirati očigledan uzajamni bojkot dvije zemlje kojem nije mjesto na Eurosongu. Ukoliko se ne mogu pomiriti s činjenicom da postoje oni drugi i da, ma što oni o tome mislili, sudjeluju na Eurosongu, mogli bi razmisliti i o odustajanju.
Žiri u Azerbajdžanu opet poricao postojanje armenske pjesme. I obratno.
Susjedski, objektivno
Žiri je, podsjetimo, uveden da bi postojala protuteža susjedskom glasanju. O uspjehu tog cilja govori, usudimo se reći, zabavno glasanje u žiriju iz Srbije. Oni su, naime, bili apsolutno uvjereni da je najbolja pjesma ona iz Crne Gore, čiji je skladatelj, ali sasvim slučajno, Željko Joksimović. Jedini koji je Kneza stavio na drugo mjesto bio je Marko Kon, kojem se izraelski zlatni dečko dopao za nijansu više. No, nije tu kraj veselim zgodama i nezgodama žirija iz Srbije. Ksenija Milošević, prateći vokal u više eurovizijskih navrata, nije se pridružila ostalim članovima koji su na zadnje mjesto uglavnom stavljali – Albaniju, Armeniju ili Ujedinjeno Kraljevstvo. Ona, naime, smatra da su najlošije pjesme u finalu Eurosonga – Norveška i Estonija. Sreća, pa se s njom nije složio nitko u Europi. Ništa slučaju nije prepušteno ni u Moldovi. Tamošnja stručna petorka se, na opće iznenađenje, složila da bolje pjesme od one iz Rumunjske nema. Dakako, čista je slučajnost što se to ponavlja već deset godina.
“Ovdje smo se okupili da ocijenimo Kneza”, slogan pod kojim je radio žiri iz Srbije
Talijani i ocjenjivanje s predumišljajem
Kad gledate rezultate glasanja žirija pojedinih zemalja, teško se oteti dojmu kako postoji dramatičan disbalans u plasmanu kod žirija i publike. Zlobnici bi pomislili kako su žiriji u nekim zemljama računali na dobar televoting neke pjesme, pa joj svojim ocjenama smanjivali broj bodova. Pogledajmo zato glasanje iz žirija u Italiji. Tamo su kao najlošije pjesme gotovo jednoglasno proglasili – Albaniju i Rumunjsku. Ne bi u tom bilo ni minimalno nelogičnosti da upravo te dvije pjesme nisu imale uvjerljivo najviše glasova gledatelja (Albanija prva po televotingu, a Rumunjska druga). U zbroju najboljih i najlošijih ocjena, Albanka i Rumunji su završili na 11. i 12. mjestu, sasvim slučajno prvim mjestima za koje se ne dodjeljuju bodovi. Elhaida Dani, inače pobjednica Voicea u Italiji, nije imala sreće ni s njemačkim žirijem. I njima je njena pjesma bila najlošija, čak lošija i od one iz Poljske i Ujednjenog Kraljevstva, dok je televoting Albanku smjestio na visoko šesto mjesto.
“Neće moći ove noći”, poručio je talijanski žiri svojim gledateljima
Ako ste se pitali kako to da je pjesma iz Rusije dobila čistu nulu iz Litve, odgovor je vrlo jasan – žiri. U Vilniusu su smatrali da je pjesma A Milion Voices 20. od 27 predstavljenih pjesama, a posebno se proslavio izvjesni Lauaras Lauciunas koji je rusku pjesmu smatrao najlošijom pjesmom finala. Istog mišljenja je i netko tko se odaziva na Jurga Cekatauskaite, a opisuje kao novinarka lifestyle časopisa. I njoj lošije pjesme od ruske nije bilo. Kao da su u žiriju znali da će Polina Gagarina biti 3. po broju glasova gledatelja, te da će joj mizerne ocjene žirija donijeti tek 11. mjesto, baš ono koje ne donosi bodove.
Po izboru žirija iz Litve – ovo je jedna od najgorih pjesama na Eurosongu
A evo i malo pozitivnih vijesti
Da ne bude da je žiri apsolutno najgore što se dogodilo Eurosongu ove godine, moramo spomenuti iznenađujući i hvale vrijedan prestanak tradicije razmjene 12-ica između Cipra i Grčke što je jedan od najšokantnijih trenutaka ovogodišnjeg Eurosonga. Za to je, naravno, zaslužan žiri. Ciparski je pjesmu iz Grčke smjestio na svoje šesto mjesto, a samo je jedan član želio da Maria-Elenna dobije 12 sa svoga Cipra, pa ju je stavio na vrh svog poretka. Kao da su znali, u Grčkoj je žiri uzvratio stavivši Cipranina na drugo mjesto, dok je “pravi posao” napravila publika koja je svoje najviše ocjene, ipak, sačuvala za predstavnike Italije i Albanije.
Žiri je, bez daljnjeg, potreban Eurosongu. No, žiri, kakav danas postoji i kako danas radi, ne može opravdati prefiks – stručni. Dapače. U najvećem broju slučajeva radi se tek o pet vrlo sumnjivo probranih osoba koje imaju jednaku moć u odlučivanju, kao i milijuni gledatelja. Cilj žirija nije poništiti glasanje publike, već ga korigirati, što u gore nabrojanim primjerima svakako nije bio slučaj.
Rasprava2
Nikolajev — 20. srpnja 2015. u 17:14
@ Dinko
vidim samo da je tebi neko uprsko mozak i to žestoko. ha haaaaaaaaaaa
Dinko — 26. svibnja 2015. u 22:05
@rosshark gdje si sada da ostaviš neki pametni komentar o glasanju…ili ne želiš napisati ništa jer je tvoja srbijica uprskala stvar!!!!!