Na današnji dan prije točno 10 godina u prometnoj nesreći na autocesti A3 Zagreb-Lipovac kod Nove Gradiške poginuo je jedan od najvećih glazbenika sa ovih prostora Todor Toše Proeski.
Imao je samo 26 godina i jednu veoma uspješnu karijeru koja je išla samo uzlaznom putanjom. Prve korake u glazbenoj karijeri napravio je 1992. godine na dječjem glazbenom festivalu Zlatno slavejče s pjesmom Ja i mojot dedo koju je otpjevao na vlaškom jeziku. Profesionalnu karijeru započeo je na festivalu Melfest 1997. godine kada je pobijedio s interpretacijom pjesme Yesterday od Beatlesa. Prvi studijski album izdaje 1999. godine, da bi posljednji Igra bez granica, objavio nekoliko mjeseci pred svoju smrt, u kolovozu 2007. godine.
Surađivao je s brojnim glazbenicima i autorima, a ostat će upamćeni mnogi hitovi, koji se i dan danas mogu čuti na raznim radio postajama, kao što su Čija si, Tajno moja, Ostala si uvijek ista, Soba za tugu, Ko ti to grize obraze, Veži me za sebe, Srce nije kamen i mnoge druge. Ostat će upamćeni i dueti s Gocom Tržan, Karolinom Gočevom, Tonyjem Cetinskim, Esmom Redžepovom, Antonijom Šolom, Giannom Nannini, Anjom Rupel. Ne treba zaboraviti ni njegovu interpretaciju skladbe Zajdi zajdi.
Nosilac je brojnih nagrada i priznanja, a bio je i regionalni UNICEF-ov Ambasador dobre volje.
Toše na Eurosongu
Eurosong 2004. održao se u Istanbulu, a makedonska nacionalna televizija MTV je za tu priliku interno odabrala da ih predstavlja Toše Proeski, dok je pjesma predstavnica izabrana putem nacionalnog finala koje je bilo održano u Univerzalnoj sali u Skoplju. Ukupno osam pjesama se moglo čuti te večeri, a pjesma predstavnica odabrana je glasovima publike, stručnog žirija i samog Toše. Svima je favorit bila pjesma Angel si ti, autora Jovana Jovanova i tekstopisca Ilije Nikolovskog.
Svih osam pjesama snimljene su na makedonskom jeziku i objavljene su na Tošetovom četvrtom albumu Den za nas, dok je šest snimljeno na srpskom i objavljeno na albumu Dan za nas. Sve pjesme su snimljene i na engleskom jeziku, a nakon interpretacije svake skladbe, bio je puštan po isječak od svake kako bi gledatelji mogli čuti idejno rješenje za englesku verziju svake pjesme.
Tekst za englesku verziju naziva Life i onu koja je izvedena na velikoj pozornici u Istanbulu napisali su Damjan Lazarev i Irena Dukić.
U Istanbulu Toše je kao deseti prošao u samu završnicu natjecanja, gdje je kraj večeri dočekao na 14. mjestu s osvojenih 47 bodova.
Toše je prije ovog nastupa još dva puta pokušao predstavljati Makedoniju na Eurosongu 1998. i 2000. godine, a s pjesmom Čija si pobijedio je na prvoj Beoviziji održanoj 2003. godine, koja je bila generalna proba za povratak Srbije i Crne Gore na Eurosong 2004.
Srce Eurosonga dodjeljujemo glazbeniku, umjetniku, zvijezdi i čovjeku koji je iza sebe ostavio mnoge hitove koji će se slušati dokle god bude bilo ljudi zainteresiranih za odličnu glazbu, a bit će ih uvijek, kao i osobi koja je najdugovječnije glazbeno natjecanje zauvijek zapečatila i obogatila svojim prisustvom, energijom i neprikosnovenim glasom.
Vječna mu slava!
Rasprava5
Rita — 18. listopada 2017. u 16:44
Počivao u miru Toše?uvijek si bio i ostat ćeš glazbena legenda.
dino_esc_fan — 18. listopada 2017. u 11:15
)-:
Croeurofan — 16. listopada 2017. u 22:17
Dobre pjesme,dobar glas,dobar čovijek. Nikada neću zaboraviti njegovu Igru bez granica koja je (po mojem mišljenju) jedna od najljepših pjesama IKAD. Počivao u miru Toše-vječna legendo.
imperator — 16. listopada 2017. u 21:26
Sjećam se tog dana, kao da je bilo jučer.. a što je najgore, poginuo je svega nekoliko kilometara od mjesta gdje živim..
RIP Toše 🙁
Legenda u životu, legenda zauvijek
Blink — 16. listopada 2017. u 20:46
Zaista jedna velika tragedija.Sjećam se kada sam prvi put čuo njegove pjesme taj specifičan glas i izvrstan nastup na Eurosongu u Istanbulu.Prekrasna pjesma i sve ostale njegove.Zauvijek ostati će u sjećanju,nikada zaboravljen.Toše počivao u miru ?