Bosna i Hercegovina: Pjesme koje su obilježile nacionalna finala – eurosong.hr
Eurosong.hr logo Eurosong.hr logo

Bosna i Hercegovina: Pjesme koje su obilježile nacionalna finala

  5 min za čitanje   Napiši prvi komentar

Iako će mnogi mlađi fanovi pomisliti kako je BiH jedna od zemalja koja jako dugo baštini tradiciju internih odabira za Eurosong, oni koji nešto duže prate eurovizijsku povijest ove zemlje reći će im da su u krivu. Naime, od svog prvog pojavljivanja 1993. godine, pa sve do 2006. BiH je svaki put organizirala nacionalni izbor, a neki od njih su, pored niza dobrih i kvalitetnih pjesama, ponudili cijelu jednu paradu popratnih skandala.

Vaš šlager sezone – jesen sarajevskog “San Rema”

Od ratne 1993. pa sve do 1999. godine, BiH je svog predstavnika tražila putem festivala “Vaš šlager sezone”. Oni održani tokom rata i neposredno nakon njega, u skromnim tehničkim uvjetima nisu uspjeli iznjedriti veće uspješnice u BiH, ali je sve to nadoknadio posljednji “Vaš šlager sezone”, onaj iz 1999. Bila je to godina u kojoj su mlade djevojke iz BiH bile uvjerene kako će tu zemlju na Eurosongu predstavljati “sarajevski Backstreet Boysi”, popularna skupina “Seven Up” (čiji je frontmen bio – Fuad Backović Deen) s pjesmom “Spusti se” koju i danas pjevuše mnogi. No, pobjedu je odnijela skupina “Hari Mata Hari” s velikim hitom “Starac i more” kojem su mnogi davali velike šanse za dobar plasman na Eurosongu. No, samo nekoliko dana kasnije iz Finske je stigla vijest kako je spomenutu pjesmu Hari Varešanović puno ranije prodao jednom finskom glazbeniku koji ju je izveo, i time Harija diskvalificirao iz utrke za Eurosong. Umjesto njega, u Jerusalem su putovali drugoplasirani – Dino Merlin i Beatrice. Njihovi “Putnici” dugo će ostati najbolji plasman ove zemlje na Eurosongu.

Tri godine – tri formata nacionalnog finala

Nakon godine pauze, BIH ponovo organizira nacionalno finale. Ovaj put se nije radilo o “Vašem šlageru sezone”, već o skromnom izboru u kojem se pojavilo 19 pjesama. Opet su favoriti bili dečki iz “Seven Up”-a. Ovaj su put pjevali “Deset miliona ljubavi”, no završavaju na razočaravajućem sedmom mjestu. Godinu dana kasnije, ponovno se mijenja format nacionalnog finala, a prvi i posljednji put se u organizaciju, pored državne, uključuju i entitetske televizije – FTV i RTRS. To je, mnogi će reći, bilo najgore organizirano nacionalno finale u povijesti regije. Dugo se nije znalo tko od 16 izvođača ide u superfinale, a tko ne. Ipak, mnogi su gledatelji, vidjevši da je u superfinale otišla pjesma “Sanjam bolji svijet”, sarajevskog kantautora Al’dina, bili uvjereni kako će BiH predstavljati upravo ta simpatična pjesmica o miru u svijetu i ljubavi. No, pobjedu odnosi Maja Tatić.

Iza najgore organiziranog došlo je najbolje organizirano nacionalno finale u Bosni i Hercegovini. Prepuna dvorana “Mirza Delibašić” u Sarajevu, fantastični voditelji – Enis Bešlagić i Ana Vilenica, entuzijazam na vrhuncu i vrlo skandalozan završetak. Naime, iako je bilo predviđeno da gledatelji javnog RTV servisa u BiH odaberu svog predstavnika na Eurosongu u Rigi, dogodio se “pad telekomunikacijskog sistema”, a pobjednika je odabrao specijalni žiri. Mnogi i danas tvrde da bi, u slučaju regularnog glasovanja, pobjedio dobojski pjevač Igor Vukojević sa, i danas aktualnom skladbom, “Srce ne pita” koje je mjesecima poslije držala prvo mjesto na svim radijskim top ljestvicama. No, Igor je završio tek treći, iza opet nesretnog Deena, dok je pobjedu odnijela Mija Martina s pjesmom “Ne brini”. Bura se nije stišavala danima, a Igor je tvrdio kako iza svega stoji famozni “nacionalni ključ”, odnosno činjenica da je BiH prošle godine predstavljala djevojka iz Banja Luke, pa je bilo vrijeme za mladu Mostarku Miju Martinu, te da je sve “izrežirana farsa”.

Poslije tog neslavnog događaja, BiH prvi put odlučuje interno odabrati izvođača. Nakon čak tri neuspjeha, ovaj put je odlučeno da Deen predstavlja BiH, a gledateljima je data prilika da odaberu pjesmu. Iako je pjesma “In The Disco” slavila uvjerljivu pobjedu, mnogi su mišljenja kako je “Spava Sarajevo”, bila daleko kvalitetnija. No, godinu dana kasnije ponovo se vraća nacionalni izbor. I opet je Igor Vukojević bio apsolutni favorit. Pjesma “Jabuka”, prelijepa je etno balada, a i danas je često čujemo u radijskom eteru. No, potpuno anonimna skupina “Femminem” zahvaljujući većem broju bodova od žirija pobjeđuje, i odlazi u Kijev.

Bio je to posljednji nacionalni izbor u Bosni i Hercegovini do danas. Kao i tad, i danas su jake javne rasprave – trebaju li građani dobiti veće pravo glasa kad je pjesma za Eurosong u pitanju. Kako god, era bh. nacionalnih finala je zasad gotova, a hoće li se čelni ljudi Eurosonga u toj zemlji ipak odlučiti na njihov povratak pokazat će godine koje dolaze. No, jedno je sigurno – Vrate li se nacionalna finala na BHRT, čeka nas još mnogo dobrih pjesama, ali i neočekivanih skandala i prevrata.

Zanimljivosti:

-Emina Jahović, popularna srbijanska pjevačica, svoju karijeru započinje nastupom na BH Eurosongu 2002. godine s Merlinovom pjesmom U la la
-Voditelji BH Eurosonga 2003. godine izvode komičnu prezentaciju svih pjesama predstavnica Bosne i Hercegovine na Eurosongu od 1993. do 2002. godine
-Nakon obavijesti od strane delegacije da je pao televoting na izboru 2003. godine, voditelj je pokušao umiriti zvižduke iz publike riječima: “Ljudi, pao televoting. Hajmo pljesak”. Gromoglasan pljesak potom!
-Feminnem i Tinka Milinović su imale jednak broj bodova 2005.godine, no Feminnemke zbog većeg broja bodova od strane stručnog žirija pobjeđuju

Podržite Eurosong.hr

Znate li da sav sadržaj na portalu radimo volonterski, iz ljubavi prema Eurosongu, izvođačima i zajednici fanova?

Ako vam se sviđa što radimo, podržite nas!

Iza svega što vidite stoji 17 vrijednih fanova koji izdvajaju vrijeme, trud i novac za održavanje stranice, a kako bismo izvještavali s događanja sami plaćamo i putovanja i smještaj na Dori i Eurosongu.

Kako bismo i dalje mogli biti tu za vas i donositi vam zanimljive sadržaje, donirajte i pomozite da eurosong.hr ostane mjesto okupljanja za sve fanove iz regije.

Donirajte
0
PODIJELI ČLANAK

Još nema komentara. Neka tvoj komentar bude prvi?

Komentiraj članak

Komentari se moderiraju i objavljuju samo ako pridonose raspravi na konstruktivan način. Ukoliko se ne slažeš s nekim člankom ili komentarom, slobodno iznesi svoje mišljenje ali na pristojan način. Ako se tvoj komentar odnosi na gramatičke ili stilske pogreške, problem s web stranicom ili bilo što drugo što nije vezano uz članak, javi nam se.

Trebaš biti prijavljen za komentiranje! Prijavi se?