Izvođači: Soluna Samay
Naziv pjesme: Should’ve Known Better
Glazba: Remee, Chief 1, Isam Bachiri
Tekst: Chief 1
Polufinale i redni broj: Prvo polufinale; 13.
Danska na Eurosongu
Danska eurovizijska priča započinje 1957. godine u Frankfurtu kada su Birthe Wilke i Gustav Winckler Danskoj donijeli sjajno treće mjesto, a uslijedio je niz vrlo dobrih rezultata koji je svojevrsnu kulminaciju imao 1963. godine kada još jedan duet, Grethe i Jørgen Ingmann, ostvaruje prvu dansku pobjedu na Eurosongu. Možda bi takvih plasmana Danska imala i više da se nije dogodila 1966. godina kada je Ulla Pia skupila četiri boda, završila na 14. mjestu što je toliko shrvalo Dance da su objavili kako se više ne planiraju vraćati na Eurosong. No, srećom, Dansku smo ponovo vidjeli poslije dugih 12 godina, a na povratničkom nastupu završili su na još lošijem 12. mjestu. U naredne dvije decenije Danci su se uglavnom morali zadovoljiti solidnim plasmanima u rasponu od 17. mjesta 1983., do četvrtog mjesta, samo godinu dana kasnije. Bolja vremena za Dansku na Eurosongu počinju krajem 1980.-tih godina. Prvo je duo “Hot Eyes” iz trećeg pokušaja, tek u Dublinu 1989. došao do trećeg mjesta, a isti će rezultat ponoviti Birthe Kjær već na idućem Eurosongu. U novoj deceniji su se vratili starim navikama i velikim rezultatskim oscilacijama, a početkom novog milenijuma ponovo gledamo blistavi period Danske na Eurosongu. Olsen Brothers 2000. godine donose novu, drugu i zasad posljednju pobjedu ove zemlje na natjecanju. Pjesma “Fly On The Wings Of Love” skupila je 195 bodova što je dosad najveći broj bodova koje je jedan danski predstavnik uspio prikupiti. U Kopenhagenu Danci ništa ne prepuštaju slučaju, pa je duo Rollo i King na kraju natjecanja donio jedino dansko eurovizijsko srebro. No, već iduće godine završavaju na zadnjem mjestu, pa ih na Eurosongu 2003. nije bilo. Od uvođenja polufinala Danci su dva puta izostali iz velike završnice Eurosonga. Prvi put u Istanbulu, a drugi put 2007. kada je DQ svojim kičastim nastupom završila na 19. mjestu u polufinalu. Između ta dva neuspjeha smjestio se niz ne baš zavidnih rezultata, uglavnom u drugom dijelu konačne tablice s rezultatima. U zadnje dvije godine Danci bilježe sve bolje rezultate. U Oslu su Chanée i N’evergreen bili četvrti, a grupa “Friend in London” na prošlogodišnjem je Eurosongu bila jedno mjesto slabije plasirana.
Danska u finalu Eurosonga (2004.-2011.): 75% (6/8)
“Dansk Melodi Grand Prix” je ove godine, pored niza dobrih i zanimljivih pjesama, ponudio i neke novitete u samom formatu izbora, pa su tako, po prvi put, o imenu danskog predstavnika na Eurosongu odlučivali i članovi međunarodnog žirija iz zemalja domaćina zadnja četiri Eurosonga. U nacionalnom finalu čiju smo završnicu gledali 21. siječnja sudjelovalo je ukupno devet izvođača, a zajednička odluka gledatelja danske televizije, domaćeg i međunarodnog žirija bila je da će Dansku u Azerbajdžanu predstavljati Soluna Samay s pjesmom “Should’ve Known Better”.
Soluna Samay Kettel je 22-ogodišnja glazbenica kojoj je glazba doslovno u krvi. Naime, Solunin otac, Gee Gee Kettel, poznati je njemački glazbenik, a njena majka, Švicarka, Annelis Ziegler također je umjetnica, pa se bavljenje glazbom nametalo kao jedino logično rješenje u životu ove talentirane djevojke. Odrasla je, zanimljivo, u Gvatemali, gdje su njeni roditelji živjeli u želji da se udalje od pritiska moderne civilizacije, a u Dansku se preselila 2000. Još kao petogodišnjakinja svirala je bubnjeve i gitaru u malom porodičnom bendu svoga oca, a nastavila je solo pjevanjem koje je i usavršila na glazbenoj akademiji Roberta Mullera. Kao tinejdžerka je proputovala cijelu Europu i veliki dio Južne Amerike pjevajući na ulici sa svojim roditeljima, a u tom periodu nastale su i njene prve autorske pjesme koje će, nekoliko godina kasnije, biti objavljene i na zajedničkom albumu kojeg je snimila sa ocem. Govori mnogo jezika među kojima su dominantni danski, španjolski, njemački, francuski i engleski, a još uvijek uživa u putovanjima po svim krajevima svijeta i sintetiziranju glazbenih tradicija različitih podneblja u kojima boravi. Sve to je krajem prošle godine rezultiralo njenim debitantskim albumom “Sing Out Loud” koji je postigao itekako u Danskoj čime je ovoj mladoj glazbenici širom otvoren put ka blistavoj karijeri.
Što kažu kladionice i koje šanse daju Danskoj?
bet365 – 14
Totesport -14
Boylesports – 12
Williams Hill – 14
I feel like you have two homes
Yet I feel you are homeless
Where we live I feel like a stranger
When you home I feel even stranger
I live in no man’s land
With no way home, like you don’t understand
‘Cause you so here, you so there, not really anywhere
She said…
Should’ve known better
Now I miss you like Sahara misses rain
Changing like the weather
Maybe it’s true, maybe you’re not gonna change
She said: shout Insha’Allah, shout Insha’Allah, shout Insha’Allah
She said: shout Insha’Allah, shout Insha’Allah, shout Insha’Allah
Dok preslušavate pjesmu, cijeli tekst možete pratiti ovdje.
Moje mišljenje
Nema mnogo pjesama, pogotovo na Eurosongu, koje me uspiju “kupiti” doslovno “na prvu”. No ovogodišnja danska pjesma je u tome apsolutno uspjela. Blaga, prijatna, dirljiva i kvalitetna pjesma koja, umjesto trabunjanja kojekakvih onomatopeja, ima i nekog poetskog smisla, donosi bogat zvuk, prirodnu i nježnu atmosferu, dobru interpretaciju ove mlade umjetnice što bi, da je Eurosong malo drugačiji od onog što trenutno jest, bilo dovoljno za sami vrh. Danci su nas, po mom mišljenju, malo podučili kako, bez puno filozofije i pretencioznih nastojanja, napraviti fenomenalnu stvar, pa ću priznati da je “Should’ve Known Better” uz pjesmu Nine Zilli, moj ovogodišnji favorit.
Sutra u 15:00 možete pronaći članak s analizom Turske.
Još nema komentara. Neka tvoj komentar bude prvi?