Sviđala vam se pobjednička pjesma ili ne, objavljivanje rezultata ovogodišnjeg Eurosonga daleko je najuzbudljivije u novijoj povijesti ovog natjecanja. Da li zbog novog sustava objave, ili zbog toga što je ove godine bilo daleko više kvalitetnih pjesama nego inače, ali trenuci neposredno pred otkrivanje imena pobjednika Eurosongu su vratili šarm neizvjesnosti i napetosti za kojim je tragao godinama. Mi vam u nastavku donosimo trenutke koji su obilježili glasanje na ovogodišnjem Eurosongu.
1.Rusija dobija 361 bod od publike i ne uspijeva pobijediti
Nakon što smo doznali da je Ukrajina zahvaljujući drugom mjestu kod gledatelja od, po televotingu tek četvrtoplasirane Australije, preuzela vodstvo, ostalo je još samo jedno pitanje – Hoće li Sergey Lazarev imati dovoljno bodova da preotme pobjedu Jamali? Odgovor smo čekali nekoliko sekundi, tijekom kojih su milijuni gledatelja zadržali dah. Onda je Måns pročitao koliko je bodova Rusija dobila na televotingu…
2. Češkoj nula od gledatelja
Iako će Gabriela Gunčikova zlatnim slovima biti upisana u eurovizijsku povijest Češke kao prva koja ju je odvela u finale ovog natjecanja, rezultat koji je tamo ostvarila razočarao je i one najmanje optimistične. Pogotovo je tome doprinijela činjenica da Češka putem televotinga niti u jednoj od 41 zemlji koje su mogle glasati za nju, nije prikupila niti jedan jedini bod.
3. Poljska treća po glasovima gledatelja
Ako je netko imao dilemu o tome treba li nam uopće žiri na Eurosongu, nevjerovatna priča o pjesmi predstavnici Poljske kojoj je žiri dao mizernih sedam bodova, da bi zatim od publike dobila neobjašnjiva 222 boda, sigurno će im dati odgovor.
4. Norveška ostavlja Fransa bez bodova
Iako je mladi švedski predstavnik Frans svojevrsna regionalna zvijezda norveški žiri nije imao milosti. Činilo se da će dodjela 12-ice iz Osla biti formalnost i da će ona otići u susjednu Švedsku, no na veliko iznenađenje pjesma If I We’re Sorry ostala je kratkih rukava.
5. Žiri Ujedinjenog Kraljevstva daje 12 bodova Gruziji
Dok je cijela Europa najveće ocjene dijelila Australiji, Ukrajini, Italiji, Belgiji ili Rusiji, žiri iz Londona je imao nešto drugu na pameti. Naime, oni su maksimalan broj bodova odlučili dati, u najmanju ruku, neobičnoj pjesmi iz Gruzije koja je isprva iznenadila samim prolaskom u finale, a vrlo solidan broj bodova koje su dobili u finalu ipak je pokazao da nije riječ o slučajnosti.
6. Verka Serduchka i njena baka razveselili gledatelje
Iako 2007. nije pobijedila, Verka Serduchka je ostala omiljeno lice koje svako malo vidimo na Eurosongu. Njen zadatak ove godine je bio da pročita rezultate glasanja ukrajinskog žirija, a pomogla joj je i njena baka. Zanimljivo, baka je u rukama držala šampanjac, valjda iščekujući Jamalin trijumf.
7. Njemački žiri svojih 12 bodova daje – Izraelu
Baš kao i onaj londonski, ni žiri iz Berlina nije dijelio mišljenje o tome tko su favoriti za pobjedu sa ostatkom Europe. Oni su, naime, svojih 12 bodova dali predstavniku Izraela.
8. Islanđanin glasove čitao u društvu psa
Unnsteinn Manuel Stefansson je ime voditelja koji je imao čast da pročita glasove žirija iz svoje zemlje u finalu Eurosonga, a on je to učinio u društvu svog psa koji se, čuli smo, zove Luna. Iako je voditelj tvrdio da je Luna jako uzbuđena zbog finala Eurosonga, nama se činilo kako se pas baš i ne provodi najbolje pod reflektorima.
9. Irol MC – vaš omiljeni reper iz San Marina
Ako ste se ikad pitali tko je omiljeni europski reper iz San Marina, Irol MC nam je dao odgovor. Doduše, ne baš u najboljem stilu i nikako u najpametnijem trenutku, no ne možemo reći da se nije potrudio
10. Malti tek 16 bodova od gledatelja
Ira Losco, predstavnica Malte, uložila je pravo malo bogatstvo u reklamiranje na društvenim mrežama, promocije u zemljama i lobiranje za glasanje, no na kraju je diljem Europe uspjela skupiti mizernih 16 bodova. S obzirom da je Ira na svojoj facebook stranici nudila put na Maltu sretnom dobitniku koji je glasao za nju, čini se kako neće baš biti previše onih koji konkuriraju za ovu nagradu.
Rasprava32
Agent — 18. svibnja 2016. u 09:23
nastup od jessie ware (stavio u prošli post) je itekako trebalo prostudirati jer i ona pjeva o svjetioniku (samo drukčijim riječnikom). ali kad HRT boli kurac za fanove ESC-a
Agent — 18. svibnja 2016. u 09:21
da, HR delegacija zna povijest ESC-a (a ne zna) onda bi se sjetili i pobrali ideju od ove iz SWE (gledati od 2.48 minute):
https://www.youtube.com/watch?v=feB3nJtvYhk
A spot (a i nastup je mogao biti kao od ove dive):
Jessie Ware – "Night Light"
https://www.youtube.com/watch?v=YyY5upiRO8Q
da je nastup kao u ovom spotu, TOP 5 nam bi bio osiguran
Agent — 18. svibnja 2016. u 09:16
Glasovi za Poljsku u zemljama s najviše Poljaka:
Njemačka – 10
Velika Britanija – 10
Austrija – 12
Francuska – 7
Italija – 10
Švedska – 10
Nizozemska – 10
Irska – 10
Belgija – 12
Španjolska – 5
Agent — 18. svibnja 2016. u 09:15
A što se tiče Poljaka, veliki broj njih živi u drugim europskim zemljama, pa ih je tako samo u Velikoj Britaniji oko 400 tisuća, a u Njemačkoj još više. Prema službenoj poljskoj statistici, deset europskih zemalja u kojima prebiva najviše Poljaka su Njemačka, Velika Britanija, Austrija, Francuska, Italija, Švedska, Nizozemska, Irska, Belgija i Španjolska.
Iz svih ovih zemalja (osim Francuske i Španjolske) telefonski glasači dali su poljskoj pjesmi 10 ili 12 glasova. U prosjeku, tih deset zemalja dalo je Poljskoj 9,6 glasova, dok je preostala 31 zemlja u prosjeku dala Poljskoj samo po 4 glasa.
Od ostalih, jedino je još s Islanda stiglo puno glasova za Poljsku. Broj Poljaka na malenom Islandu nije velik, ali i tamo Poljaci predstavljaju najveću skupinu imigranata.
Koliko ova teorija o "migrantskom efektu" Eurosonga drži vodu teško je zaključiti, ali po prošlogodišnjem lošem rezultatu Poljske na eurovizijskom natjecanju može se reći da je za uspješan nastup, uz podršku sunarodnjaka, ipak potrebna i dobra pjesma.
Blink — 17. svibnja 2016. u 21:04
Zahvaljujem @punktelosdurchdienacht
Da Malta je daal nisam se mogao sjetiti zemlje a ne da mi se čeprkati.lakše mi je ko i uvijek osloniti se na tvoje informacije.Dala je Malta UK i 2007 s onom glupavom pjesmom ti mater
🙂 Da nažalost ,naša era je prošla.Bilo je to godina druženja i zadnje tri "vijernosti " i povjerenja
Moguće neka kriva informacija,neki krivi momenat ili je jednostavno to bio kraj,bez objašnjenja,bez pozdrava,možda i trenutak "slobode".Ne znam nije ni više bitno. S moje strane sigurno nema više povratka na staro.Sve najbolje
Ja nažalost ESC nisam gledao na miru tako da Duška uopće nisam čuo.Jedino sam glasovanje popratio
Duško mje je čak izgledao kao dobro pripremljen kako je on to znao loše raditi.Imao je 3 godine pauze pa možda se zaželio putovanja
A gdje je Aco Kostadinov ,oglasi li se on iz Brisela?
Agent — 17. svibnja 2016. u 14:48
Najgledanija je emisija na svim nacionalnim televizijama u subotu bio prijenos završnice izbora za pjesmu Eurovizije, koji je na Prvome programu Hrvatske televizije (HRT – HTV 1) pratilo gotovo 15 % opće populacije (AMR) odnosno čak 602 376 gledatelja.
Agent — 17. svibnja 2016. u 14:35
sljedeće godine ne ulazimo u finale jer:
1. pjevat ćemo na HR jeziku
2. naši će pisati pjesmu koja je idealna sa Splitski festival, a ne za eurosong
3. ne vjerujem da šaljemo pobjednika voica
Mario — 17. svibnja 2016. u 10:33
@bonsoirparis ne samo zaraznijim refrenom nego već danas početi sa pripremama i ništa prepustiti slučaju. No za to se treba imati viziju. Ovaj oblik glasanja je puno transparentniji nego do sada. Znači možeš se puno bolje analizirati i pogoditi ukus publike. Jedino žiri je slijepa točka u tome i tako će uvijek ostati.
Vaclav — 17. svibnja 2016. u 08:22
Ne mogu nikao oprostiti televotingu što je tako bojkotirao Češku, ipak mogu reći da mi se u globalu ove godine čak više svidjelo glasanje publike nego žirija. To što su Poljska i Austrija mizerno prošle kod žirija, a od publike dobile svu silu glasova, ne čini mi se nelogičnim. Žiri ih je škartirao jer su im se pjesme vjerojatno činile prestaromodne. Ali publika ima drugačije kriterije. Oni glasaju za pjesme koje im od prve uđu u uho, a i poljska i austrijska pjesma imaju pamtljive melodije. Što se baš ne bi moglo reći za hrvatsku pjesmu, mislim da bismo sljedeće godine trebali poslati pjesmu s malo zaraznijim refrenom.
marelko — 16. svibnja 2016. u 23:35
ne znam kako vama, al meni je predosadno otkad je završio ESC. sad opet čekat tamo 1., 2. mjesec.
Agent — 16. svibnja 2016. u 22:50
npr. 1970 nije bilo NI JEDNE države iz skandinavije na ESC
Agent — 16. svibnja 2016. u 22:48
a ne prvi put u povijest 😉