Eurosong 2020.: Što nam nude gradovi kandidati – Den Bosch i Rotterdam – eurosong.hr
Eurosong.hr logo Eurosong.hr logo

Eurosong 2020.: Što nam nude gradovi kandidati – Den Bosch i Rotterdam

  5 min za čitanje   1 komentar

Proteklog vikenda mediji su objavili kako su NPO, NOS i AVROTROS već smanjili broj kandidata za organizaciju na dva imena. Prema tim istim medijima, imena ta dva grada saznat ćemo kroz ovaj tjedan, a u međuvremenu odlučili smo provjeriti što nude preostala dva grada koja nismo obradili u prethodna dva nastavka. Zanimljosti radi, oba grada povezuje jedan humanist koji je zaslužan za ime EU-ovog programa studentske razmjene.


‘S-HERTOGENBOSCH

Foto: Johan Bakker

O gradu: Grad iz kojeg potječe slikar Hieronymus Bosch, ‘s-Hertogenbosch (hrv. Vojvodina šuma) ili Den Bosch glavni je grad pokrajine Sjeverni Brabant, čija skupština podržava kandidaturu. Svoje ime duguje vojvodi Henriku I. Brabantu (danas, titula vojvodstva od Brabanta se povezuje s prvim prijestolonasljednicima belgijske krune), koji je prvi dao titulu slobodnog kraljevskog grada. Danas, sam grad postao je centar industrije, obrazovanja, administracije i kulture, a najpoznatija tvrtka koja ima sjedište je pivovara Heineken. Inače, najpoznatiji kolač ovog kraja je Bossche bol, veliki profiterol nalik na princes-krafnu punjen tučenim vrhnjem i preliven čokoladom. Također, u ovom gradu održava se jedan od jačih teniskih turnira, u kojem su triput pobjeđivali hrvatski tenisači (Mario Ančić dvaput i Ivan Ljubičić jednom).

Kako doći od Hrvatske do ‘s-Hertogenboscha? Dvije su opcije kako doći do ovog grada, no ona jednostavnija je kombinacija avion-vlak. Prvo se od Zagreba dođe avionom do amsterdamskog Schiphola, a potom se za 17,20 € može kupiti karta do glavnog željezničkog kolodvora u ‘s-Hertogenboschu. Vožnja traje oko sat vremena.

Objekt za Eurosong 2020.: Za 65. izdanje najvećeg svjetskog glazbenog natjecanja predstavnici pokrajine Sjeverni Brabant ponudili su kongresni centar Brabanthallen, koji može primiti do 11 tisuća ljudi. Ovo je inače treći najveći kongresni centar u Nizozemskoj, nakon RAI-ja u Amsterdamu (dom Eurosonga 1970.) i Jaarbeusa u Utrechtu. Službeni slogan njihove kandidature je Douze de groeten uit Brabant (ili na hrvatskom “Pozdravi ih iz Brabanta”), a u svoju knjigu ukomponirali su i stihove iz pjesme Brabant Guusa Meeuwisa.

Brabanthallen (foto: fortduinen.com)

Iako iza kandidature stoji cijela pokrajina Sjeverni Brabant, prema nekim informacijama iz medija, ta podrška financijski iznosi tek 5,2 milijuna eura. S druge strane, čelnici ‘s-Hertogenboscha uzdaju se u svoju gostoljubivost i epitet “centar kulture juga”.


ROTTERDAM

Foto: gadventures.com

O gradu: Nastao na rijeci Rotte (prije Rotta, odnosno “blatna voda”), Rotterdam je drugi najveći grad u Nizozemskoj, te najveća europska luka. Iako je okosnica današnjeg grada nastala u srednjem vijeku, krajolikom Rotterdama dominira moderna arhitektura zbog velikog uništenja grada tijekom Drugog svjetskog rata. Šetnjom kroz grad, možete upoznati brojne muzeje, razne festivale, dućane i multikulturalnost koja dominira gradom, ponajviše indonezijskih, surinamskih i marokanskih imigranata. Također, Rotterdam je dom jednog od najpoznatijih nizozemskih nogometnih klubova Feyenoord, a rodom iz trenutno najvećeg favorita za dobivanje domaćinstva su nogometaši Dirk Kuyt, Georginio WijnaldumMemphis Depay, Roy MakaayRobin van Persie (da navedemo samo neke), humanist Erazmus Roterdamski, i predstavnica Nizozemske na Eurosongu 2012. Joan Franka.

Kako doći od Hrvatske do Rotterdama? Ništa drugačije od prethodna četiri grada. Opet je do Rotterdama najjednostavnije doći avionom od Zagreba do Amsterdama, otkud za 13,60 € postoji vlak koji u 30-tak minuta vodi do središnjeg željezničkog kolodvora u Rotterdamu.

Objekt za Eurosong 2020.: U svrhu dobivanja domaćinstva, rotterdamsko gradsko vijeće prijavilo je dvoranu Ahoy Rotterdam, za koju se još dok je u utrci bio i Amsterdam govorilo kako ima – sve. U nju za koncerte može stati oko 16,4 tisuće ljudi, ima dovoljan broj garderoba i press-centar za više od 1000 novinara koji bi došli u slučaju da Rotterdam dobije domaćinstvo (trenutni budžet je 15 milijuna eura). Otvorena je 1971. godine u prisustvu princa Clausa (supruga nekadašnje kraljice Beatrix), a u gotovo 50 godina bila je domaćin brojnim natjecanjima, uključujući i jednog EBU-ovog. Godine 2007. u ovoj se dvorani održao peti Dječji Eurosong, na kojem su Nizozemsku predstavljale tri sestre Vol, poznatije i kao O’G3NE (Nizozemska ESC2017). Inače, pobjednik Eurosonga 2019. Duncan Laurence izjavio je kako bi upravo Rotterdam htio vidjeti kao domaćina idućeg Eurosonga.

Foto: Charles Batenburg

Trenutni slogan rotterdamske kandidature je Rotterdam for real. Rotterdam make it happen (Rotterdam uistinu. Rotterdam, napravite to.). Gradonačelnik Ahmed Aboutaleb već je naredio svih hotelima u Rotterdamu da blokiraju oko 3000 hotelskih smještaja za boravak delegacija i fanova, a za grad kaže kako je “najseksi grad u Nizozemskoj, s prekrasnom arhitekturom idealnom za zračne fotografije, prekrasnom vodom, lijepim mostovima i jako šik centrom grada”. Detalji same kandidature nisu poznati.

Podržite Eurosong.hr

Znate li da sav sadržaj na portalu radimo volonterski, iz ljubavi prema Eurosongu, izvođačima i zajednici fanova?

Ako vam se sviđa što radimo, podržite nas!

Iza svega što vidite stoji 17 vrijednih fanova koji izdvajaju vrijeme, trud i novac za održavanje stranice, a kako bismo izvještavali s događanja sami plaćamo i putovanja i smještaj na Dori i Eurosongu.

Kako bismo i dalje mogli biti tu za vas i donositi vam zanimljive sadržaje, donirajte i pomozite da eurosong.hr ostane mjesto okupljanja za sve fanove iz regije.

Donirajte
0
PODIJELI ČLANAK

Rasprava1

  1. Štefica Judita Tanner — 15. srpnja 2019. u 17:48

    Rotterdam, Rotterdam, Rotterdam!

    Ovaj s kompliciranim imenom bi potrošio samo 5,2 milijuna eura? Njima je Ebenezer Scrooge pročelnik za financije?

Komentiraj članak

Komentari se moderiraju i objavljuju samo ako pridonose raspravi na konstruktivan način. Ukoliko se ne slažeš s nekim člankom ili komentarom, slobodno iznesi svoje mišljenje ali na pristojan način. Ako se tvoj komentar odnosi na gramatičke ili stilske pogreške, problem s web stranicom ili bilo što drugo što nije vezano uz članak, javi nam se.

Trebaš biti prijavljen za komentiranje! Prijavi se?