Iako su u ovo doba prošle godine tvrdili kako će Eurosong 2018. biti “najjeftiniji ikad”, čak ni to nije pomoglo nacionalnoj televiziji Portugala da iz organizacije ovog natjecanja izađe s pozitivnim brojkama. Naime, kako javljaju portugalski mediji, Eurosong je RTP-u donio samo nove dugove. U organizaciju je uloženo 20 milijuna eura, a prihodi od ulaznica, sponzorskih i partnerskih ugovora su iznosili 16 milijuna, ostavivši tako dug od 4 milijuna eura koje će RTP vraćati u narednom periodu.
Da u RTP-u itekako imaju problema s vođenjem financija pokazuje i informacija kako su za prava na prijenos utakmica ovogodišnjeg Svjetskog nogometnog prvenstva uložili 12.5 milijuna eura, dok su zaradili tek sedam, produbivši tako dubiozu na bankovnim računima nacionalne televizije Portugala za još poneki milijun.
Sve ovo je razlog za reakciju sindikata zaposlenih u RTP-u koji su od nadležnih u Portugalu zatražili istragu oko načina utroška sredstava u ova dva velika projekta.
Podsjetimo, portugalska televizija nije prva kojoj se organiziranje Eurosonga nije isplatilo. Norveška televizija je 2010. bila prinuđena prodati dio prava za prijenos utakmica Svjetskog prvenstva u nogometu kako bi pokrila neočekivano visoke troškove organizacije.
Rasprava6
Croeurofan — 27. kolovoza 2018. u 00:46
Ključ neuspjeha bila je upravo organizacija…Jednostavno je show bio dosadan. Doslovno tijekom finala, nakon što su izvedene sve pjesme, ja sam do glasanja samo buljio u mobitel jer mi iskreno nakon izvedbi više nije bilo zanimljivo. Također, LED ekrani su neizostavni dio scenskih nastupa i ostjetio se njihov nedostatak. Priče o jednostavnosti i eleganciji bile su samo izgovori kako bi što manje potrošili. Voditeljice su (osim Philomene, ona je zakon 😉 bile zbunjene (Catharina) i nezanimljive (Sylvia). Smeta mi i to što nije bilo nikakvog konkretnog uvoda u polufinala već su odmah prebacili na voditeljice (nakon onog filmića kojeg smo bili primorani gledati sve tri večeri). Interval actovi su bili uglavnom dosadnjikavi (jedina vrijedna spomena bila je "Povijest Eurosonga kroz ples" u drugom polufinalu. Da ne spominjem osiguranje koje je za vrijeme SuRie-nog nastupa spavalo, i propust tijekom nastupa Grčke na probi za žiri (kao da ih prije toga nisu dovoljno zezali oko staginga). Kao šlag na tortu dolazi i užasna pobjednička pjesma. Uopće me ne čude ove brojke. Portugalci su mislili malo uložiti a puno zaraditi, i to im se obilo u glavu!
ESC fan — 26. kolovoza 2018. u 14:02
Nisu ga ni organizovali kako treba. Priča o pozornici bez LED ekrana i simbolima mora i oceana samo su šuplja priča kako bi se maksimalno uštedilo. Nezanimljive voditeljice (ipak ne tako loše kao one 2015.), obezbjeđenje, tehničke stvari itd. razlozi su zašto RTP neću pamtiti po dobroj organizaciji. U želji da Eurosong bude u nekom stilu jednostavnosti i elegancije, dobili su obrnut efekat. Što se tiče Eurosonga 2019. nadam se da će postojati LED ekrani, ali poznajući Izrael i njihov stil, sve mi to nekako miriše na kić.
ESCroatia — 26. kolovoza 2018. u 12:32
@pabloncrnich Mislim da puno ljudi dijeli nase misljenje hahaha,ali stvarno neke se zemlje bas potrude,dok neke samo eto toliko da se zove.
dobric — 26. kolovoza 2018. u 12:14
Hehe pa kako to baš Norveška 2010. i Portugal 2018. da se nisu isplatili i da su stvorili dugove a bili najštedljiviji.
Bumerang efekat možda 🙂 Hteli da cicijaše, ništa LED ekrani, nikakvi stejdževi, skroman show… pa na kraju cvrc dugovi. E ubuduće lepo odrešite kesu pa napravite show kakav priliči pa nećete patiti nakon toga. I nije samo novac u pitanju, nego i kreativnost, ideje, inovativnost… Ako ne uložiš neće ti se ni vratiti.
escmusic — 26. kolovoza 2018. u 11:17
Evo, baš mi je drago da su u dugovima. Show je bio jako loš, po meni lošiji od Kijeva prošle godine. Iako sam mislio da Kijev neće biti teško nadmašiti, prevario sam se.
ESCroatia — 26. kolovoza 2018. u 08:11
@pabloncrnich U potpunosti se slazem,svake godine sve losiji i losiji Eurosong.Mislim da nema Eurosonga do 2014 i 2016.?