Još smo samo dva tjedna kalendarski u 2020. godini koja je donijela otkazivanje Eurosonga po prvi put nakon 64 godine. Još u rujnu Europska radiotelevizijska unija predstavila je četiri moguća scenarija održavanja Eurosonga 2021., a nedavni intervju novog izvršnog supervizora Martina Österdahla za Dagens Nyheter daje nam naslutiti koji su scenariji trenutno najvjerojatniji u ovom trenutku.
– Nismo toliko željni pokušati pogledati u kristalnu kuglu, no ovo je teška pandemija. Ono što mogu sada reći jest da se scenarij A, Eurosong kakvog svi znamo, ne čini mogućim. Umjesto toga, najizgledniji su scenarij B ili C, koji su natjecanje s više ili manje prisutnom socijalnom distancom i gdje će izvođači možda koristiti unaprijed snimljeni nastup. U najgorem slučaju, bit ćemo prisiljeni urediti šou kao što je bio slučaj s Dječjim Eurosongom, a to je da se sve delegacije natječu sa već snimljenim materijalom – izjavio je Österdahl.
Publika?
Ono što također muči eurovizijske fanove jest hoće li publika biti prisutna u dvorani Ahoy Arena, koja je odabrana kao mjesto održavanja Eurosonga 2021. Zasad, izvršni supervizor mora čekati testiranja nizozemske vlade za velika događanja.
– Sve se konstantno mijenja i evoluira. Nismo u potpunosti sigurni kako će sve izgledati u svibnju, no zasad će biti veoma limitan broj u odnosu na uobičajeni kapacitet dvorane. Fanovi su iznimno važni Eurosongu, no ne smijemo zaboraviti kako je ovo prvenstveno televizijski šou. Moguće je uraditi televizijski šou bez publike, i to ćemo uraditi ako baš moramo, no voljeli bismo imati publiku na mjestu ukoliko je moguće – nadovezao se na pitanje o publici. No kada ćemo to saznati?
– Čini se kako će početak iduće godine biti krucijalan za naše odluke i pripreme. Ovo je zato što imamo dugo pretprodukcijsko vrijeme. Moramo biti u dvorani barem šest tjedana kako bismo sagradili laganu platformu, pozornicu i slične stvari. Ne možete riskirati s ovakvim odlukama. Ako osjetimo da nešto ne radi kako treba, moramo donijeti odluku ranije, inače ćemo se suočiti s veoma visokim troškovima – opravdao se Österdahl, te dao naslutiti kako bi fanovi i delegacije mogle biti u tzv. “socijalnim balonima”, gdje se smiju družiti samo među sobom.
“Obveza negativnog testa”
– Eurosong je nezgodan jer je natjecanje strukturirano tako da dijelite sobe za probe, sobe za pozornicu i zapozorje. Limitirat ćemo broj što više moguće. Delegacije koje dolaze iskusit će sasvim drugačije natjecanje. Neće biti slobode kretanja. Nejasno je kako će izgledati struktura za oni koji ostaju u dvorani, no maske i brzi testovi koji pokazuju tko je pozitivan bit će dio scenarija. Za svakog tko ulazi na prostor dvorane bit će obveza pokazati negativan test na Covid-19. U normalnim uvjetima, svaka zemlja bi poslala do 30-tak ljudi, no u Rotterdamu očekujemo najviše do 20 ljudi – izjavio je Österdahl, naglašavajući kako prate razvoj situacije s mogućim cjepivom.
Podsjetimo, Eurosong 2021. održat će se od 18. do 22. svibnja. Nastup je potvrdila 41 zemlja, a njih 22 već imaju svoje predstavnike.
Rasprava4
SwedenEurovisionFan — 18. prosinca 2020. u 07:59
Odmah sam ja rekao da će Eurosong vjerojatno ličiti na Melodifestivalen 2021. godine. Šveđani ga pripremaju po epidemiološkim mjerama, a ako upali to će se prenijeti i na Eurosong.
TheHeroOfOurTime — 17. prosinca 2020. u 18:47
??
ESC fan — 17. prosinca 2020. u 14:14
Publika je iznimno važna za cijeli show i nije to to, ali nažalost moraćemo se pomiriti s tim. :/ Barem se nadam da će svi predstavnici moći otputovati u Roterdam. Valjda ćemo 2022 imati normalan Eurosong.
Lazergirl — 17. prosinca 2020. u 13:53
Nadam se da će se do sljedeće godine pandemija dovesti pod kontrolu pa ako ne možemo gledati Eurosong po scenariju A,onda po scenariju B ili C.Bolje i to nego scenarij D,u svakom slučaju Eurosong 2021. će biti malkice drugačiji od prijašnjih izdanja Eurosonga.Bez obzira po kojem scenariju se bude Eurosong održavao ne sumnjam da će nizozemci napraviti odličan show.