Kako smo pobijedili na Eurosongu - 2. dio – eurosong.hr
Eurosong.hr logo Eurosong.hr logo

Kako smo pobijedili na Eurosongu – 2. dio

  6 min za čitanje   Napiši prvi komentar

Pročitajte prvi dio prisjećanja:
Kako smo pobijedili na Eurosongu – 1. dio

(…)
Četrnaesta po redu pjesma je bila „La dolce vita“ u izvedbi Anneli Saaristo – završila je sedma. No, pazite ovaj podatak: u povijesti Eurosonga, bio je to prvi put od početka do 2006. da se ime Finske uopće pojavilo u TOP 5! Pjesma je do kraja pala na sedmo mjesto, no podatak je više no zanimljiv. Eto, i prije Lordija su Finci jednom uletjeli u top 5, makar se nisu tu uspjeli održati do kraja glasovanja.

Jedanaestogodišnja Nathalie Paque „ukrala je život“ u skladbi „J’ai vole la vie“. Uz život, „ukrala“ je i 60 bodova koliko je bilo dovoljno za solidno osmo mjesto.

Nina i njena „Nacida para amor“ predstavili su Španjolsku.

Fani Polymeri i Giannis Savvidakis su s „Apopse as vrethume“ nastupili za Cipar. Vjerovali ili ne, od Grčke su dobili tek sedam bodova! Ah, te osamdesete…

Domaćina je predstavljala grupa Furbaz. Pjesmu „Viver senza tei“ otpjevali su na retoromanskom, jednom od četiri službena jezika u Švicarskoj. Premda nastup i pjesma uopće nisu loši, nisu stigli dalje od sredine ljestvice.

Za Grčku je pjevala Mariana Efstratiou s pjesmom „To dhiko su asteri“ i bila deveta. Mariana je na Eurosongu nastupila i 1987. kao prateći vokal grupi Bang, a 1996. je još jednom samostalno predstavljala Grčku s pjesmom „Emeis forame to himona anixiatika“ (14. mjesto). Da, Grčka je dobila 12 bodova od Cipra.

Nino de Angelo i njegov „Flieger“ slovili su za jedne od najvećih favorita te večeri. Na kraju Nino nije upao niti među prvih deset.

Nastup koji se čekao cijelu večer. Pjesma pod rednim brojem 22 – Jugoslavija – Grupa Riva – „Rock Me“. Dirigent: Nikica Kalođera. Oliver Mlakar, koji je prenosio za TV Zagreb je tijekom promotivnog videa iznio sve podatke, a završio je riječima: „A sada čvrsto stisnimo palčeve…“

Nastup je protekao kako treba, Oliver Mlakar nije krio zadovoljstvo viđenim, no valjalo je vidjeti kako će stručni ocjenjivački sudovi zemalja natjecateljica reagirati na „Rock Me“.

Glasovanje nije započelo najbolje – od susjedne Italije nismo dobili niti boda. Ipak, nastavilo se kao u najljepšim snovima – dvanaestica prvo od Izraela, a odmah potom i od Irske. Nizozemski žiri nam daje osam bodova, no odmah zatim stiže novih „12 points“, i to iz Turske. Nakon što je glasovalo pet zemalja, Jugoslavija ima 44 boda – 10 više od glavnih pratitelja Danske i Finske.

Sjajan niz nastavlja Belgija koja Rivi daje 10 bodova. A onda dolazi i četvrta, posljednja dvanaestica za naše, i to iz Londona. „Englezi, koji znaju što je glazba, daju nam 12 bodova!“, uzviknuo je tada Oliver Mlakar. Bodove zatim dobivamo redom od Norveške i Portugala, i nakon što je glasove čitalo gotovo pola natjecatelja, i dalje vodimo ispred Danske i UK-a. Kod dijeljenja glasova ne zaobilaze nas ni Švedske ni Luksemburg. Danska nam daje prvu deseticu.

Druga desetica odmah stiže iz Beča, a na „platnoj listi“ imaju nas i Finci i Francuzi. Od finskih sedam bodova, nećemo od nikoga dobiti više od šest bodova. Krizno razdoblje najavljuju francuska tri boda. Ipak, „Rock Me“ je i dalje 20 bodova ispred Danske, i 22 boda ispred UK-a. Od Cipra i Švicarske stiže po pet bodova, ali od Španjolske zato – nijedan.

Grci nam zatim ne daju nijedan bod, ali ne daju ni Danskoj, a Ujedinjenom Kraljevstvu tek dva, što znači 18 bodova ispred drugoplasiranih Britanaca i 30 ispred trećeplasiranih Danaca tri glasovanja prije kraja. Islanđani nam zatim daju 6 bodova, Dancima daju 10, ali što je najvažnije – u potpunosti zaobilaze UK! Dva glasovanja prije kraja stanje je:
1..Jugoslavija 136; 2. UK 112; 3. Danska 110. No, valja imati na umu da do kraja možemo dobiti najviše 12 bodova, jer posljednja država koja glasuje je upravo Jugoslavija. S druge strane, obzirom da UK i Danska mogu pokupiti najviše 24 boda do kraja, jasno je da nam je za pobjedu dovoljan od Njemačke jedan jedini bod!

Javlja se Munchen i to je to – jedan bod Jugoslaviji! Gotovo je! Dvanaesticu daju UK-u, no kako je i sam Oliver Mlakar tada rekao: „Sada sve da naši i daju Englezima 12 bodova, ostat će bod i za nas!!! PA MI SMO POBIJEDILI!!!“

Dok se novinari već skupljaju oko naše razdragane delegacije, javlja se Novi Sad. Dvanaestica je otišla Švedskoj, no to više nikoga nije ni zanimalo. Nikica Kalođera predvodio je članove grupe Riva do pozornice. Nagrada iz ruku Celine Dion i veliko slavlje po Jugoslaviji, pogotovo u Zadru, rodnom gradu članova grupe Riva.

FACT TABLICA EUROSONGA ’89

Vrijeme održavanja: 6. svibnja 1989.
Mjesto održavanja: Lausanne, Švicarska
Voditelji: Jacques Deschenaux i Lolita Moreno
Broj sudionika: 22
Debitanti:Povratnici na natjecanje: Cipar
Pobjednik: Riva – „Rock Me“ – JUGOSLAVIJA
Broj bodova koji je pobjednik ostvario: 137
Jezik na kojem je otpjevana pobjednička pjesma: HRVATSKI

ZANIMLJIVOSTI

EBU-u se nije svidjelo što predstavnici Izraela i Francuske nemaju niti 12 godina te je odlučeno da od sljedeće godine natjecatelji moraju imati najmanje 16 godina

Treću put za redom Jugoslaviju je predstavljala hrvatska grupa s pjesmom koju je napisao isti tim autora (Dujmić-Cvikić)

Da pobjedu nitko nije očekivao govori i podatak da Rajko Dujmić uopće nije bio u Lausanneu te večeri – s Novim fosilima je odrađivao koncert u Dusseldorfu!

Hrvatski je postao prvi slavenski jezik na kojem je otpjevana pobjednička skladba

Eurosong ’89 pratilo je 600 milijuna gledatelja diljem svijeta

Da rezimiramo: 12 bodova dobili smo od Izraela, Irske, UK-a i Turske, a nijedan od Italije, Španjolske i Grčke

Eto, bilo je to kratko prisjećanje na Eurosong 1989. povodom dvadesete godišnjice pobjede zadarske grupe Riva. Mada nitko od nas iz uredništva te godine nije bio dovoljno velik da prati Eurosong i uopće zna što je to (neki se nisu tada još bili ni rodili), snimke koje smo “nalijepili” izmamljuju osmijeh na lice i svaki put smo iznova sretni. Još jednom veliko HVALA pobjedničkom timu kojeg su činili članovi grupe Riva Emilija Kokić, Zvonimir Zrilić, Dalibor Musap, Nenad Nakić i Boško Colić, tekstopisac Stevo Cvikić, skladatelj Rajko Dujmić te dirigent, pokojni Nikica Kalođera.

Podržite Eurosong.hr

Znate li da sav sadržaj na portalu radimo volonterski, iz ljubavi prema Eurosongu, izvođačima i zajednici fanova?

Ako vam se sviđa što radimo, podržite nas!

Iza svega što vidite stoji 17 vrijednih fanova koji izdvajaju vrijeme, trud i novac za održavanje stranice, a kako bismo izvještavali s događanja sami plaćamo i putovanja i smještaj na Dori i Eurosongu.

Kako bismo i dalje mogli biti tu za vas i donositi vam zanimljive sadržaje, donirajte i pomozite da eurosong.hr ostane mjesto okupljanja za sve fanove iz regije.

Donirajte
0
PODIJELI ČLANAK

Još nema komentara. Neka tvoj komentar bude prvi?

Komentiraj članak

Komentari se moderiraju i objavljuju samo ako pridonose raspravi na konstruktivan način. Ukoliko se ne slažeš s nekim člankom ili komentarom, slobodno iznesi svoje mišljenje ali na pristojan način. Ako se tvoj komentar odnosi na gramatičke ili stilske pogreške, problem s web stranicom ili bilo što drugo što nije vezano uz članak, javi nam se.

Trebaš biti prijavljen za komentiranje! Prijavi se?