Nakon odraslog, vrijeme je da se pažnja eurovizijskih fanova usmjeri prema Dječjem Eurosongu. Ove godine dječja verzija Eurosonga održat će se 19. prosinca, a proteklih dana saznali smo koje će zemlje sudjelovati na natjecanju. Sve je ovo pokazatelj da se polako počinje stvarati euforija oko Dječjeg Eurosonga, a kako najbolje pokrenuti euforiju, nego statistikom? Svako natjecanje krije neke zanimljive statističke podatke, a u redovima koji slijede saznat ćete neke zanimljive podatke vezane uz Dječji Eurosong.
Pobjednici se pamte
Svako natjecanje, pa tako i Dječji Eurosong, ima svoje pobjednike, a u dosadašnjoj povijesti Dječjeg Eurosonga vidjeli smo 18 pobjednika. Prvi se pamte, a prvi pobjednik Dječjeg Eurosonga bio je Dino Jelusić, predstavnik Hrvatske, koji je izveo svoj nezaboravni hit Ti si moja prva ljubav i osvojio simpatije publike.
Iako je Hrvatskoj odlično krenulo, ona se nažalost nije prometnula u zemlju s najviše pobjeda na Dječjem Eurosongu. Tu titulu drži Gruzija, koja je na ovom natjecanju pobijedila tri puta – 2008., 2011. i 2016. godine. S po dvije pobjede, iza Gruzije slijede Bjelorusija, Rusija, Malta i Poljska.
Gruzija i Mariam
Kad smo već kod Gruzije, treba istaknuti još jednu zanimljivost. Naime, od debitantnog nastupa 2007. pa do danas ovu je zemlju predstavljalo deset pjevačica imena Mariam. Prva predstavnica Gruzije na Dječjem Eurosongu zvala se Mariam Romelashvili, dok su se dvije članice grupe Bzikebi (Dječji Eurosong 2008.) zvale Mariam Kikuashvili i Mariam Tatulashivili. Na Dječjem Eurosongu 2009. Gruziju je predstavljala grupa Princesses, a dvije članice nosile su ime Mariam Bokeria i Mariam Gurgenidze. Iduće godine Gruziju je predstavljala Mariam Kakhelishvili, a 2011. Mariam Gvaladze bila je članica grupe Candy. Dvije članice grupe The Smile Shop (Dječji Eurosong 2013.) zvale su se Mariam Shavladze i Mariam Samushia, a posljednju pobjedu Gruziji donijela je 2016. godine Mariam Mamadashvili. Bitno je zvati se Mariam, zar ne?
Brojke, brojke…
A kakva bi to bila statistika bez još malo brojeva? Pa ajmo se baciti na njih!
Najveći broj zemalja sudionica Dječjeg Eurosonga broji onaj održan 2018. godine, kada se natjecalo 20 zemalja. S druge strane, najmanje zemalja, njih 12, natjecalo se 2012., 2013. i 2020. godine.
Ako se gleda stanje s bodovima, dolazi se do zaključka da je najveći broj bodova koji je osvojen na Dječjem Eurosongu 278. Naime, 278 bodova osvojila je Viki Gabor na Dječjem Eurosongu 2019. i tako Poljskoj donijela pobjedu na domaćem terenu s pjesmom Superhero. S druge strane, najmanji broj bodova kojeg je neka zemlja osvojila na Dječjem Eurosongu osvojila je Hrvatska. Na Dječjem Eurosongu 2014. godine Hrvatsku je predstavljala Josie koja je osvojila samo jedan bod. Taj bod Hrvatskoj je dodijelio San Marino.
Jedna izvođačica za dvije zemlje
Da, da, dobro ste pročitali u podnaslovu – jedna izvođačica nastupila je za dvije zemlje na Dječjem Eurosongu. Njeno je ime Lerika, a 2011. je s pjesmom No, No predstavljala Moldovu i završila na šestom mjestu, što je najbolji rezultat ove zemlje na Dječjem Eurosongu. Već godinu dana kasnije, Lerika je predstavljala Rusiju s pjesmom Sensation s kojom je završila na četvrtom mjestu.
S Dječjeg na odrasli Eurosong
Na pozornici Dječjeg Eurosonga predstavili su se izvođači koje smo kasnije gledali i na pozornici odraslog Eurosonga. Radi se o ukupno osam izvođača, a prve koje su s Dječjeg stigle na odrasli Eurosong bile su pobjednice Dječjeg Eurosonga 2006. The Tolmachevy Twins. One su nastupile na Eurosongu 2014. godine i Rusiji donijele visoko sedmo mjesto.
Već na idućem izdanju Eurosonga, onom održanom 2015. godine, gledali smo izvođače s Dječjeg Eurosonga. Točnije, izvođačice jer su boje San Marina na Eurosongu 2015. branile Michele Perniola i Anita Simoncini, koje su na Dječjem Eurosongu 2014. bile članice grupe The Peppermints.
Deset godina nakon nastupa na Dječjem Eurosongu, na odraslom Eurosongu natjecale su se tri sestre okupljene u grupu OG3NE. Lisa, Amy i Shelley deset godina nakon osvojenog 11. mjesta na dječjoj inačici natjecanja, na odraslom Eurosongu 2017. godine ponovno su zauzele 11. mjesto s pjesmom Lights and Shadows.
Nevenu Božović također smo gledali na Dječjem i odraslom Eurosongu. Još 2007. godine Srbiji je na Dječjem Eurosongu donijela treće mjesto, a 2013. godine debitirala je na odraslom Eurosongu kao članica grupe Moje 3. Šest godina kasnije nastupila je i na Eurosongu u Tel Avivu na kojem je s pjesmom Kruna zauzela 18. mjesto.
Još jedna pobjednica Dječjeg Eurosonga nastupila je i na odraslom. Radi se o Destiny Chukunyere, koja je Malti donijela pobjedu na Dječjem Eurosongu održanom 2015. godine. Šest godina kasnije nastupila je na odraslom Eurosongu održanom u Rotterdamu gdje je zauzela sedmo mjesto.
Na roterdamskom Eurosongu sudjelovala je još jedna pjevačica koja se ranije natjecala na Dječjem Eurosongu, Radi se o Stefaniji, koja je 2016. godine na dječjoj inačici natjecanja predstavljala Nizozemsku, a 2021. na odraslom Eurosongu Grčku.
I još malo zanimljiovsti za kraj
Nizozemska je jedina zemlja koja je nastupila na svakom izdanju Dječjeg Eurosonga, uključujući i nadolazeće izdanje natjecanja.
Malta, Nizozemska, Ukrajina i Poljska zemlje su koje drže rekord po broju domaćinstava Dječjeg Eurosonga. Naime, svaka od ovih zemalja ovo je natjecanje ugostila dva puta.
Wales i Kazahstan jedine su zemlje koje su se natjecale na Dječjem Eurosongu, ali ne i na odraslom.
Švedsku su 2003., 2004. i 2005. predstavljali ženski dueti i na sva tri izdanja zauzeli 15. mjesto.
Bila je ovo kratka statistika svih do sada održanih Dječjih Eurosonga. Vjerujem da sam vam otkrila mnoge informacije koje niste znali, ali još više sam sigurna da povijest Dječjeg Eurosonga krije još zanimljivih podataka. Tko zna, možda ih u budućnosti i otkrijem, a sada vas prepuštam komentiranju ovih. I ostavljam jednu pjesmu za kraj, onu koju često pjevušim i koja mi je među najdražima s ovog natjecanja. 😉
Rasprava2
Hirscher1 — 4. rujna 2021. u 16:00
Michele Perniola je muško i predstavljao je San Marino na Dječjem Eurosongu 2013, a ne 2014.
Blink — 3. rujna 2021. u 10:41
Joooj kako je Nika Turkovic slatka..Zanimljive statistike, već dosta izvođača sa JESC na velikom ESC a kada smo kod Gruzije na ESC je glsvno ime bilo Sopho bar tri puta. Žao mi je da HR je nastupa na JESC pogotovo obe godine kada je Josie pjevala i jedina imala dječju pjesmicu tada sam definitivno odustao a najdraže su mi pjesme Dino naravno I Ralph za Nizozemsku Klik Klok ,najjači je