Novih 18 zemalja i još deset neotvorenih magičnih kuverti – tko prolazi u finale iz ove žestoke i jako ozbiljne skupine? Slovenka vjeruje, bjeloruski heroji su puni samopouzdanja, a Maltežanin pjeva o sjajnoj noći u kojoj se nada da će pronaći put do finala.
Vrijeme za šok i nevjericu na ovogodišnjem Eurosongu?
Prvo polufinale prošlo je relativno ležerno, mirno, bez tenzija i iznenađenja. Najveći favoriti pronašli su put do finala, a oni koji su usput uspjeli očarati nastupom također su bili nagrađeni. Drugo polufinale nije naročito slično prvom. Prije svega, tu je ubjedljivo najveći favorit Švedska, a dovoljno je još samo reći da će čak pet zemalja iz Ex-Yu boriti za plasman u finale. Ali spomenimo još i Tursku, Norvešku pa i Ukrajinu – zemlje s bržim i “eurovizičnim” pjesmama, od kojih i dvije s velikom podrškom susjeda i dijaspore.
Kladionice i fanovi se rijetko usuđuju otpisati bilo koju od 18 zemalja drugog polufinala. Ako već moraju, spominju Slovačku, Litvu, a odnedavno su prestali ponavljati kako Gruzija i Malta nemaju šanse za finale. Zaključak – zaista možemo očekivati extra uzbudljivu završnicu, a trenutak otvaranja posljednje kuverte bit će koban za mnoge, vjerujemo i za poneke favorite.
Makedonska diva Kaliopi svakim novim nastupom sve više oduševljava fanove i novinare
Za koga žiri treba glasovati, za koga ne?
Ne možemo sa sigurnošću reći što se žiriju svidjelo u prvom polufinalu i jesu li ispunili obvezu koja kaže da trebaju glasovati za kvalitet. Znamo samo da su svega dvije balade pronašle put do finala, a loše otpjevane pjesme iz Grčke, Cipra i Irske glatko “izvučene” iz kuverti.
Ako je “stručni” žiri cijenio vokalne izvedbe tijekom sinoćnje generalne probe, onda za Kaliopi nema brige. Ukoliko su kojim slučajem obraćali pažnju na matrice pjesama i nakratko zanemarili show na sceni – možda bi trebali kazniti Ukrajinu i Norvešku? Mnogo je kombinacija u igri, mnogo je pretpostavki. Činjenica je da za ove tri godine, otkako žiri ima udio od 50% na Eurosongu, nismo uspjeli dokučiti što kod njih pali. Prošle godine su u polufinalu na prvo mjesto stavili Litvu, da bi je u finalu smjestili na 20. mjesto. Toliko o ozbiljnosti.
Statistike
Iz ove skupine zemalja izdvojimo Bosnu i Hercegovinu te Ukrajinu kao jedine koje su od 2004. godine sudjelovale u svakom finalu Eurosonga. Švedska i Turska su jako blizu tom rekordu, no po jedanput su natjecanje okončali prije vremena – Šveđani 2010., a Turci 2011. godine. S druge strane Slovačka nikako nije uspjela proći u finale, a poslije njih najmanje puta u tom naumu su uspjeli Nizozemci i Bugari – kvalificirali se po jednom od 2004. godine.
Ott će pjevati na prekrasnom estonskom jeziku
Deset zemalja u potpunosti na engleskom jeziku
Iako su statistike po ovom pitanju prošlih godina bile znatno gore, u smislu da je rijetko tko pjevao na materinskom jeziku, ove godine i u ovom polufinalu nešto malo više od polovice zemalja pjevat će na “tuđem”, engleskom jeziku. Istaknimo sljedeće zemlje koje se ne stide svojih jezika: Srbija, Makedonija, Portugal, Slovenija, Hrvatska, Estonija te Bosna i Hercegovina. Bugarska predstavnica neće pjevati isključivo niti na bugarskom, a niti na engleskom jeziku. Pored ta dva jezika ubacit će stihove iz njih još devet!
Vama i Vašim zemljama od srca želimo svu sreću večeras. Neka Bosna i Hercegovina, Hrvatska, Makedonija, Slovenija i Srbija zablistaju i nadajmo se učinku 5/5 kada je u pitanju plasman u finale. Sretno Željko, Eva, Kaliopi, Nina i Mayo!
Uredništvo Eurosong.hr | Eurovision-Croatia.com
Drugo polufinale – najava | velika anketa
Još nema komentara. Neka tvoj komentar bude prvi?