Prije nego što službeno počne eurovizijska groznica, pogledi fanova obično budu upereni u glasove klubova obožavatelja Eurosonga. Ili skraćeno OGAE-klubova, čija je glavna organizacija osnovana sada već davne 1984. godine u Finskoj. Od 2007. godine članovi OGAE-kluba organiziraju anketu u kojoj dijele bodove prema eurovizijskom sistemu i tako predviđaju tko bi mogao pobijeiti na narednom izdanju Eurosonga. Zanimljivo, otkako su počeli s tim predviđanjima, čak četiri puta (2007., 2009., 2012. i 2013.) uspjeli su točno predvidjeti pobjednika, a njihova najlošije plasirana pobjednica je Mađarica Kati Wolf, koja je na Euosongu osvojila tek 22. mjesto. No da vidimo kako su ove godine glasovali.
Ovako izgleda cijeli popis zemalja koje su osvojile bodove:
- Italija – 367
- Švedska – 338
- Estonija – 274
- Norveška – 243
- Slovenija – 228
- Australija – 174
- Izrael – 150
- Španjolska – 136
- Azerbajdžan – 97
- Belgija – 77
- Rusija – 74
- Albanija – 37
- Francuska – 27
- Crna Gora – 26
- Ujedinjeno Kraljevstvo – 20
- Srbija – 19
- Nizozemska – 17
- Njemačka – 16
- Rumunjska – 14
- Island – 13
- Makedonija – 9
- Grčka – 8
- Gruzija – 7
- Švicarska – 3
- Bjelorusija – 2
- Češka – 2
Kao to možete primijetiti, čak četrnaest zemalja nije uspjelo osvojiti bodove, pa ćemo prvo početi od njih. Ta “čast” je pripala Moldovi, Armeniji, Finskoj, Mađarskoj, Danskoj, Litvi, Irskoj, San Marinu, Malti, Portugalu, Latviji, Cipru, Poljskoj i Austriji. Ime države koji možda najviše “vrišti” jest ono baltičke države Latvije, kojoj su službeni eurovizijski fanovi prognozirali potop, no na kraju je osvojila fantastično šesto mjesto, a nacionalna ocjenjivačka povjerenstva su je smijestili na sjajno drugo mjesto! Također, od finalista koji nisu dobili ni boda od OGAE-klubova možemo zateći Armeniju (16. mjesto), Mađarsku (20. mjesto), Litvu (18. mjesto), Cipar (22. mjesto) i Poljsku (23. mjesto). Zapravo – jedini kojima su pogodili plasman su austrijski predstavnici iz grupe The Makemakes, koji su i na Eurosongu osvojili neslavnih “nul points”.
U grupi od 21. do 26.-plasiranog prema OGAE-članovima nailazimo na čak četiri zeme koje su ispale u polufinalu (Makedonija, Švicarska, Bjelorusija i Češka), a dvije zemlje nadmašile su ove procjene. Riječ je o gruzijskoj predstavnici Nini Sublatti, koja je na kraju ostvarila jedanaesto mjesto, te o grčkoj predstavnici Mariji-Eleni Kyriakou, koja je osvojila 19. mjesto.
U grupi koja je između 11. i 20. mjesta OGAE-članovi su smjestili dvije zemlje koje na kraju nisu ni vidjele finale (Nizozemska i Island), jednu “nul-points” zemlju (Njemačka), dvije zemlje iz bottom 5 (Francuska i Ujedinjeno Kraljevstvo), jednu zemlju koja je bila u ovoj grupi ali lošije plasirana (Albanija), te dvije zemlje koje su nadmašile njihova očekivanja ali su i dalje ostale u ovoj grupi (Crna Gora i Rumunjska). No imamo i zemlje koje su, nogometnim žargonom, “ostvarile transfer u prvu ligu”, a to su Srbija, sa desetim mjestom velikim kao kuća, i Rusija, koja se jedno vrijeme borila za pobjedu sa kasnijim pobjednikom Månsom Zelmerlöwom, ali se na kraju zadovoljila s drugim mjestom.
I sad stižemo do prvih desetero, a prvo ćemo vidjeti tko nije opravdao očekivanja. Prije svega tu je riječ o Španjolskoj, čija je predstavnica Edurne bila osmi favorit OGAE-članova, no na kraju je jedva osvojila petnaest bodova i 21. mjesto. Zemlje koje su “ispale iz prve u drugu ligu” (tj. koje su bile plasirane između 11. i 20. mjesta) su Slovenija (peto mjesto u glasovanju OGAE-klubova, petnaesto mjesto u konačnici) i Azerbajdžan (deveto mjesto u glasovanju OGAE-klubova, dvanaesto mjesto u konačnici), što za njihovog predstavnika i nije ispalo toliko loše na kraju s obzirom da bi vjerojatno ostao u polufinalu da su se samo gledali glasovi publike. Na kraju, lošije plasirani od OGAE-glasovanja bili su i predstavnici Izraela (deveto mjesto), Norveške (osmo mjesto) i Estonije (sedmo mjesto).
Ako usporedimo ovo glasovanje te ono europske publike i žirija, najviše je profitirao Belgijac Loïc Nottet, koji je u OGAE-glasovanju bio deseti, no “onom pravom” glasovanju se ovaj devetnaestogodišnjak više veselio jer je na kraju osvojio četvrto mjesto, inače najbolji belgijski plasman još od nastupa grupe Urban Trad iz 2003. godine. Malo bolji od očekivanja bio je i Australac Guy Sebastian, koji je 23. svibnja bio za jedno mjesto bolje plasiran nego na OGAE-glasovanju.
I na kraju dolazimo do dviju vodećih pozicija. U vrlo napetom glasovanju na kraju je pobjedu odnijela Italija i to nakon glasovanja nekoliko posljednjih klubova, među kojima je i hrvatski ogranak koji jedini nije dao ni boda Šveđaninu Månsu Zelmerlöwu! No kao što svi znamo, na kraju se u Beču 29-godišnjak iz Lunda ipak više veselio glasovima Europljana nego Gianluca, Ignazio i Piero, koji su osvojili treće mjesto, iako su bili prvi kod glasovanja publike.
I tako smo došli do kraja dugog traktata o tome koliko su se razlikovali rezultati glasovanja OGAE-klubova i konačnih rezultata. Iako ove godine nisu pogodili pobjednika Eurosonga, moramo im priznati da su bili blizu. Ono što možda malo smeta jest veliki broj nula, a budimo realni – nisu sve zemlje zaslužile biti bez bodova (čitajte – pozdrav Latviji). No zanimljivo je gledati i predviđanja članova klubova obožavatelja.
Rasprava1
endlessly — 2. lipnja 2015. u 11:09
Mislim da nije toliki šok što je Latvija ostala bez bodova tu jer naime na Razmišljamo naglas smjestili su je na 32. mjesto( Ajdin 5/10, Faruk 5/10, jedino Luna mislim da je 10/10) i stoga je logično da su i ti klubovi glasali ''na prvi utisak''. Ali eto dodje polufinale i finale Latvijci nekako ostadoše upečatljivi i prođoše možda i dva tri mjesta previše.