Nakon što je ovaj projekt krenuo prije godinu dana, moj kolega Bojan i ja odlučili smo ponovno ujediniti snage i približiti Vam izvođače ovogodišnjeg Eurosonga, 59. po redu. Zanimljivo, treća danska pobjeda dogodila se točno 50 godina nakon njihove prve pobjede, pa tako je Kopenhagen dobio treće domaćinstvo pedeset godina nakon prvog domaćinstva. Hoće li se ponoviti 1964. kada je u Kopenhagenu pobijedila Italija, ili možda 2000. kada je Estonija na kopenhaškom stadionu Parken osvojila simpatije Europljanja, ili će biti netko treći, mi Vam to nažalost ne možemo reći i s Vama pričekat ćemo 10. svibnja.
Što je drukčije od prošle godine? Počnimo od samog Eurosonga. Za razliku od švedskog Malmöa, ostali smo bez Cipra, Bugarske, Srbije i Hrvatske, ali smo s veseljem dočekali povratak Poljske i Portugala, koji su izostali s Eurosonga 2012. (samo Poljska) i 2013. (i Portugal i Poljska). Razlika je i u mjestu održavanja – prošle godine smo Eurosong pratili u dvorani Malmö Arena, a ovaj Eurosong održat će se u bivšoj tvornici brodskih motora B&W Hallerne, koja se trenutno ubrzano obnavlja i dezinficira zbog dugogodišnjeg zapuštanja prostora nakon zatvaranja pogona. A i kod nas ima promjena – naime, ove godine bazirat ćemo tekstove samo na predstavljanje zemalja i izvođača te trenutno stanje na kladionicama, dok ćemo naše mišljenje ostaviti za Razmišljamo naglas. Novost je i redoslijed predstavljanja zemalja, koje će Vam se isprva činiti čudnim, no čim pročitate eurovizijske povijesti zemalja, sve će ubrzo biti jasno. I za kraj moći ćete glasati u anketi i tako pokušati predvidjeti krajnji plasman. Zato – čvrsto svežite pojaseve jer polijećemo! 🙂
MALTA
Izvođač: Firelight
Naziv skladbe: Coming Home
Redoslijed nastupa: 1. u drugom polufinalu
Malta Profil
Eurovizijska povijest
Malena država Malta svoju je eurovizijsku povijest započela sada već davne 1971. godine u irskom Dublinu, no njihov prvi predstavnik Joe Grech se nije najbolje proslavio jer je bio zadnji u konkurenciji od 18 zemalja, kao i njegovi nasljednici Helen i Joseph. Nakon što je 1975. godine osvojila 12. mjesto, Malta se povlači s Eurosonga na čak 15 godina, no vraćaju se 1991. sa šestim mjestom, čime počinje zlatno malteško doba na Eurosongu. Naime, od 1991. do 2002. samo jednom nisu imali TOP 10 plasman (1999. godine), a vrhunci tog razdoblja su dva treća mjesta (1992. i 1998., s time da su 1998. godine vodili skoro pa do samog kraja) i drugo mjesto Ire Losco iz 2002. godine. Od uvođenja polufinala 2004. godine samo šest puta su završili u finalu, a od šest plasmana u finalu samo su dva TOP 10 plasmana – 2005. (Chiara Siracusa – Angel, 2. mjesto) i 2013. (Gianluca Bezzina – Tomorrow) godine. Unatoč ne baš najboljim prognozama na kladionicama, prošlogodišnji predstavnik dr. Gianluca Bezzina nadmašio je sva očekivanja i osvojio visoko osmo mjesto u švedskom Malmöu. Hoće li njegovi nasljednici dosegnuti taj plasman, predstoji nam pričekati 8. svibnja, kada nastupaju u prvom dijelu drugog polufinala.
Biografija izvođača
Grupa Firelight osnovana je prošle godine, a čine ju Richard Edward Micallef (drugoplasirani s malteškog izbora 2011. godine), njegova sestra Michelle Mifsud, njegova braća Wayne William i Daniel te prijatelji Tony Polidano i Leslie Decesare. Braća i sestra Micallef dolaze iz poznate malteške glazbene obitelji, a njihov otac jedan je od najpoznatijih malteških pjevača. Godine 2005. Richard se preselio u Ujedinjeno Kraljevstvo te se prijavljuje za 2. sezonu britanskog natjecanja The X Factor, no nije prošao dalje od bootcampa. Nakon četiri godine vraća se na Maltu gdje nastavlja svoju glazbenu karijeru, te sa dijelom obitelji i prijateljima osniva grupu Firelight s kojom kao favorit stručnog ocjenjivačkog suda pobjeđuje na malteškom izboru 8. veljače. Kao najpoznatiji član grupe, Richard je napisao riječi i skladao glazbu za pjesmu Coming Home, koja će predstavljati Maltu točno tri mjeseca nakon pobjede na predizboru.
I’m coming home
I’m coming home
Trying to build up the words to say what you mean to me
Gonna open your eyes and let you know what I mean
Ohh aaahhh
Ohh aaahhh
KLADIONICE
TRENUTNI POREDAK: 23.
Kvote
William Hill – 50
bwin – 100
Boylesport – 66
betfair – 199
RUSIJA
Izvođač: Tolmachevy Twins
Naziv skladbe: Shine
Redoslijed nastupa: 7. u prvom polufinalu
Rusija Profil
Eurovizijska povijest
Površinom najveća zemlja na svijetu svoj eurovizijski debi je ostvarila prije točno 20 godina, odnosno 1994. godine u Dublinu, kada je Youddiph osvojila deveto mjesto. Od svog debija propustila je tri izdanja (1996., kada Andrej Kosinski nije prošao polufinale, 1998. i 1999. zbog povlačenja), no početkom novog tisućljeća Rusija se vraća na Eurosong i to sjajnim drugim mjestom tada mlade Alsou, koje je ujedno najavilo i bolja vremena za Rusiju na Eurosongu. Naime, od uvođenja polufinala, Rusija je uz Ukrajinu, Rumunjsku, Grčku i Azerbajdžan, jedina zemlja koja nije propustila eurovizijsko finale od uvođenja polufinala 2004. godine! Kruna ovog razdoblja dolazi 2008. godine u Beogradu, kada jedan od njihovih najpoznatijih pjevača Dima Bilan s pjesmom Believe donosi prvu pobjedu za ovu bivšu sovjetsku zemlju. Slijedi tri godine nešto slabijih rezultata (dva jedanaesta i jedno šesnaesto mjesto), no 2012. se vraćaju na stare staze slave drugim mjestom Buranovskiye Babushki u azerbajdžanskom Bakuu. Prošle godine interno su odabrali pobjednicu ruskog The Voicea Dinu Garipovu, koja je sa svojom pjesmom o miru u svijetu What if osvojila peto mjesto. Hoće li nastaviti ovaj niz, saznat ćemo za nešto manje od mjesec i pol dana. Inače, u Rusiji su dvije televizijske kuće zadužene za biranje predstavnika i izmijenjuju se svake godine (Channel 1 i RTR), a ove godine ova obveza je pala na leđa RTR-a.
Biografija izvođača
Pobjedu u kategoriji Mijenjanja mišljenja oko načina odabira predstavnika nakon već zacrtanih propozicija ne ide ni Bjelorusiji ni Ukrajini, već njihovoj susjednoj zemlji Rusiji! Naime, početkom rujna čelni ljudi televizije RTR pompozno su najavili novi nacionalni izbor naziva Kto? i kao datum održavanja odredili Staru godinu, tj. 31. prosinca. Gotovo istodobno počela su se pojavljivati imena koja su planirala nastupati, te su “zbog velike zainteresiranosti” Rusi odlučili prolongirati natjecanju u ožujak. Kako se bližio ožujak, postajalo je sve jasnije da Rusi neće održati Kto?, što se i potvrdilo 15. ožujka, kada je RTR potvrdio tada tjedan dana stare glasine o slanju dueta Tolmachevy Twins u Kopenhagen.
Tko su zapravo one? Tolmachevy Twin, pravim imenom Mariya i Anastasiya, rođene su 1997. godine u ruskom Kursku i najmlađe su natjecateljice na ovogodišnjem Eurosongu. Na glazbenoj sceni su od malih nogu, a kruna njihove kratke glazbene karijere je pobjeda na Dječjem Eurosongu 2006. godine s pjesmom Vesenniy jazz, te tako ostvarile prvu rusku pobjedu na “malom Eurosongu”. Blizankama kopenhaška pozornica neće biti prvi susret s “velikim” Eurosongom, jer su 2009. godine nastupale na otvaranju prvog polufinala Eurosonga, čiji je domaćin bio ruski glavni grad Moskva. Zanimljivo, Mariya i Anastasiya su već druge izvođačice koje su prvo nastupale na Dječjem Eurosongu, pa onda na “velikom” Eurosongu. Naime, taj transfer već je prošle godine napravila Srpkinja Nevena Božović u skopu ženske samo-za-Eurosong grupe Moje 3. I još se jedna zanimljivost veže za njih, a to je da one nastavljaju niz blizanačkih parova na Eurosongu (Jedward, TWiiNS, braća Ardouvin iz francuskog tria Twin Twin).
Hoće li im se nasmiješiti sreća kao i irskoj braći ili će imati istu sudbinu kao i slovačke sestre, saznat ćemo 6. svibnja kada će predstavljati Rusiju s pjesmom Shine (inače četvrtom pjesmom na Eurosongu s tim nazivom).
Shine into my darkness
shine into the night, my rising sun
drive away the madness
Can you be a masterpiece of love
Sending out a message out above
Telling all the world to show some love
No one’s gone bring me down, bring me down
You are my rising sun
KLADIONICE
TRENUTNI POREDAK: 10.
Kvote
William Hill – 16
bwin – 25
Boylesport – 14
betfair – 66
Još nema komentara. Neka tvoj komentar bude prvi?