ŠVEDSKA
Izvođač: Sanna Nielsen
Naziv skladbe: Undo
Redoslijed nastupa u prvom polufinalu: 4
Švedska Profil
Eurovizijska povijest
Ova skandinavska zemlja svoj debitantski nastup na Eurosongu imala je davne 1958. godine i od tada je samo tri puta izostala s ovog natjecanja. U ovom dugom periodu uspjeli su ostvariti pet pobjeda i 19 plasmana u najboljih pet. Svakako najveća pobjeda bila je ona prva, koja se dogodila 1974. godine, grupe ABBA s pjesmom Waterloo. Upravo je s njom proslavljena pedestogodišnjica Eurosonga. Posljednju pobjedu ovoj zemlji donijela je Loreen prije dvije godine u Bakuu kada je s pjesmom Euphoria osvojila nevjerovatna 372 boda, što je omogućilo prošlogodišnjem predstavniku Robinu Stjernbergu da nastupi samo u finalu ovog natjecanja. Robin je sa skladbom You svoje sudjelovanje na Eurosongu završio na 14. mjestu.
Biografija izvođača
Kako Švedska svog eurovizijskog predstavnika bira putem jednog od najgledanijih nacionalnih izbora Melodifestivalena, ovogodišnja predstavnica ove skandinavske zemlje, Sanna Nielsen, ima bogato iskustvo sudjelovanja na istom. Čak sedam puta je pokušala osvojiti ovaj prestižni festival i domoći se eurovizijske scene, a najbliža tome bila je 2008. godine s pjesmom Empty Room, koja je osvojila drugo mjesto sa 18 bodova zaostaka za pobjednicom Charlotte Perrelli. Ipak, sedmi pokušaj urodit će plodom i ona će u Kopenhagenu s pjesmom Undo konačno dobiti priliku predstavljati svoju zemlju na najvećem europskom glzabenom natjecanju.
Sanna Viktoria Nielsen rođena je 27. studenog 1984. godine u Bromölli. Glazbenu karijeru počinje 1992. godine na svom prvom glazbenom natjecanju u Olofströmu, no švedskoj javnosti postaje poznatija kada na natjecanju talenata u Kallingeu pjeva pjesmu Eltona Johna iz “Kralja lavova” Can you feel the love tonight. Godine 1996. postaje najmlađa osoba s prvim mjestom na Svensktoppen Charts, te postaje jedna od najpoznatijih švedskih pjevačica. Do sada je izdala četiri studijska albuma i nekoliko kompilacija. Posljednju, onu božićnu, naziva Min jul objavila je u studenom prošle godine. Sanninu uzdanicu za Kopenhagen Undo kao autori potpisuju Fredrik Kempe, David Kreuger i Hamed “K-One” Pirouzpanah.
Undo my sad
Undo what hurts so bad
Undo my pain
Gonna get out, through the rain
I know that I am over you
At last I know what I should do
Undo my sad
KLADIONICE
TRENUTNI POREDAK: 2.
Kvote
William Hill – 11/2
bwin – 6
Boylesport – 6
betfair – 7
ESTONIJA
Izvođač: Tanja
Naziv skladbe: Amazing
Redoslijed nastupa u prvom polufinalu: 3
Estonija Profil
Eurovizijska povijest
Estonija je svoje prvo eurovizijsko sudjelovanje imala 1994. godine kada ih je predstavljala pokojna Silvi Vrait s pjesmom Nagu merelaine, koja natjecanje završavila na pretposljednjem mjestu, s osvojena svega dva boda. Može se reći da je najplodnije razdoblje ova baltička zemlja imala u periodu od 1996. do 2001. godine, kada pobjeđuju na Eurosongu u Kopenhagenu zahvaljujući pjesmi Everybody u izvedbi Tanela Padara i Davea Bentona (inače, prvog crnca koji je postao pobjednik Eurosonga), te ugošćuju ovu glazbenu manifestaciju 2002. godine u svom glavnom gradu Tallinu. Nakon uvođenja polufinala 2004. godine, Estonici nemaju sreću s prolascima u finale, tek 2009. godine nakon što su ukinuli dotadašnji festival Eurolaul i osnovali novi pod imenom Eesti Laul, s pjesmom na estonskom jeziku Rändajad skupina Urban Symphony glatko je osvojila prolazak u veliku završnicu, gdje natjecanje završavila na šestom mjestu. Prošlogodišnja estonska predstavnica Birgit Õigemeel također uspjeva pronaći put do velikog finala Eurosonga, ali tamo svoje natjecanje završava na 20. mjestu, s ovojenih 19 bodova.
Biografija izvođača
Tatjana Mikhailova, poznatija kao Tanja, rođena je 19. lipnja 1983. godine u ruskom Kaljingradu, ali već cijeli svoj život provodi i radi u Estoniji u koju se preselila kada je imala svega 2 mjeseca. Još kao mala počela se zanimati za glazbu i ples (s četiri godine je počela pohađati satove plesa), a nastupala je na mnogim festivalima širom Estonije, Rusije i Ukrajine. Godine 1998. pobjedila je na natjecanju „Utrennaja zvezda“ koje je bilo održano u Latviji i bila je i sudionica još jednog natjecanja „Fizz superstar 2002“ koje je okupljalo zemlje baltičke regije. U razdoblju od 2001. do 2004. godine Tanja je bila i članica tehno benda Nightlight Duo. Skupa s kolegicom iz benda Ly Lumiste izdala je dva albuma. Nakon raspada benda, Tanja je nastavila graditi svoju karijeru nastupajući s još nekoliko bendova. Prošle godine bila je i sudionica estonske verzije show-a „Tvoje lice zvuči poznato“ u kojoj je izvela pjesmu Try od P!nk, koja joj je i bila inspiracija za koreografiju skladbe Amazing na ovogodišnjem estonskom nacionalnom izboru. Hoće li ostati ista koregrafija ili će se za Eurosong spremiti s nečim autentičnim, doznat ćemo 6. svibnja.
Stay amazing lie (do you hear me screaming?)
I don’t, don’t want another to make me high
I want, want you to be amazing lie
Stay amazing lie
KLADIONICE
TRENUTNI POREDAK: 20.
Kvote
William Hill – 66
bwin – 50
Boylesport – 80
betfair – 142
NORVEŠKA
Izvođač: Carl Espen
Naziv skladbe: Silent Storm
Redoslijed nastupa u drugom polufinalu: 3
Norveška Profil
Eurovizijska povijest
Zemlja koja je od svog prvog sudjelovanja na Eurosongu 1960. godine osvojila ukupno 12 posljednjih mjesta, od kojih čak četiri s nula bodova, svakako je Norveška. Ipak, da nije sve tako crno pokazuju tri pobjede, jedan rekord i sveukupno 11 plasmana u najboljih pet. Da im prva pobjeda nije stigla u kratkom roku, dokazuje činjenica da je tek grupa Bobbysocks 1985. godine s pjesmom La det swinge uspjela osvojiti ovu glazbenu manifestaciju. Posljednju pobjedu ovoj skandinavskoj zemlji donio je Alexandar Rybak koji je sa svojom violinom, prelijepom glazbom i tekstom, uspio osvojiti srca eurovizijske publike i stručnog žirija koju su njegovu pjesmu Fairytale nagradili s rekordnih 387 bodova. Prošlogodišnja norveška predstavnica Margaret Berger s lakoćom je pronašla svoje mjesto u finalu, da bi u konačnici natjecanje završila na četvrtom mjestu.
Biografija izvođača
Carl Espen Thorbjørnsen rođen je 15. srpnja 1982. godine u Bergenu, a odrastao je u glazbenoj obitelji s troje djece u mjestu Osterøy kao najstarije dijete. Prvi nastup imao je u Osterøyu sa sedamnaest godina na jednom natjecanju glazbenih talenata kada je otpjevao pjesmu Wild World, no tek ove godine je debitirao na norveškoj glazbenoj sceni. Koliko je njegova obitelj povezana, pokazuje i činjenica da je ovogodišnju eurovizijsku pjesmu Silent Storm napisala njegova rođakinja Josefin Winther. Da je svestran, pokazuje i to što je jedno vrijeme bio u vojsci (šest mjeseci proveo je na Kosovu kao pripadnik mirovnih snaga), bavi se stolarstvom i volontiranjem u udrugama za oboljele od raka), te kao zaštitar u bergenskom rock-klubu Garage. Hoće li Carl biti uspješan u svojoj novoj profesiji, preostaje nam pričekati drugo polufinale Eurosonga.
And there’s a silent storm inside me
Looking for a home
I hope that someone’s gonna find me
And say that I belong
I‘ll wait forever and a lifetime
To find I’m not alone
There’s a silent storm inside me
Someday I’ll be calm
KLADIONICE
TRENUTNI POREDAK: 3.
Kvote
William Hill – 13/2
bwin – 6
Boylesport – 9
betfair – 22
Još nema komentara. Neka tvoj komentar bude prvi?