ITALIJA
Izvođač: Emma Marrone
Naziv skladbe: La mia città
Redoslijed nastupa u finalu: nepoznat
Italija Profil
Eurovizijska povijest
Italija je zemlja koja je s Eurosonga izostala ukupno 18 puta, iako je po rezultatima jedna od boljih zemalja. Na Eurosongu se prvotno pojavila na debitanskom izdanju 1956. godine kada su ju predstavljale Franca Raimondi i Tonina Torrielli. Prva pobjeda je stigla prije točno 50 godina u – danskom Kopenhagenu, kada je Gigliola Cinquetti osvojila simpatije s pjesmom Non ho l’età, stoga je idući, jubilarni 10. Eurosong održan u Napulju. Druga pobjeda za naše prekomorske susjede stigla je u Zagrebu 1990. godine, kada je Toto Cutugno pobijedio s pjesmom Insieme: 1992, koja je pjevala o ujedinjenoj Europi i kojeg su pratili bivši jugoslavenski predstavnici, slovenski bend Pepel in Kri.
Ne možemo govoriti o talijanskoj povijesti na Eurosongu, a da se ne spomene Domenica Modugna, koji je čak tri puta bio talijanski predstavnik i čija se pjesma Nel blu, dipinto di blu iz 1958. godine (inače, jedna od rekordera po broju obrada) i danas može čuti na radijima, Gigliolu Cinquetti, čija je pjesma Sì iz 1974. izazvala kontroverze zbog utjecanja na referendum o razvodu, Ala Bana i Rominu Power, Peppina di Caprija, prvog pjevača koji je na Eurosongu pjevao na napoletanskom jeziku, grupa Matia Bazar i Ricchi e Poveri, Mieje Martini, Giannija Morandija, Sergija Endriga (rođenog u Puli) itd. Nakon osvojenog četvrtog mjesta 1997. godine, talijanska televizijska kuća RAI odlučila sena neodređeno vrijeme povući s Eurosonga, a vrijeme apstinencije završilo je 2011. kada su se Talijani vratili sa sjajnim drugim mjestom u njemačkom Düsseldorfu. Od povratka Italija je jedina zemlja-članica skupine Big 5, koja ima zabilježene samo TOP 10 plasmane u novom tisućljeću, što je prošle godine sedmim mjestom u švedskom Malmöu nastavio jedna od najpoznatijih talijanskih zvijezda Marco Mengoni.
Biografija izvođača
Mora se priznati da je RAI pripremio eurovizijskim fanovima veliko iznenađenje kada je odlučio izabrati predstavnika internim putem, umjesto preko Sanrema, njihovog tradicionalnog festivala, koji na tjedan dana ispred malih ekrana okupi nekoliko desetaka milijuna ljudi. Na veliko zadovoljstvo, RAI je opet odlučio izabrati jednu od svojih velikih zvijezda i to Emmu Marrone.
Punim imenom Emmanuela Marrone, Emma je rođena 25. svibnja 1984. godine u toskanskom gradu Firenci, a odmalena se bavi glazbom zahvaljujući svom ocu Rosariju, inače gitaristu benda KaRadreon, kojem se Emma priključila kad je imala 9-10 godina. Veliku popularnost u Italiji stekla je 2009. godine pobjedom u Mediasetovom natjecanju Amici di Maria de Filippi. Otad je osvojila Grand Prix nagradu na Sanremu 2012. godine i čak 10 platinastih nagrada za svoja tri albuma (A me piace così, Sarò libera i Schiena) i jedan EP (Oltre).
Emma je 22. siječnja objavila kako će predstavljati Italiju na 59. Eurosongu, a tri dana poslije objavljeno je kako će u Kopenhagenu otpjevati pjesmu La mia città, za koju je napisala riječi i glazbu. Hoće li postići isti uspjeh kao i Gigliola Cinquetti 50 godina ranije u istom gradu (Kopenhagen), saznat ćemo 10. svibnja, kada je na rasporedu finale.
E dimmi se c’è un senso al tempo,
al mio vagare inutile,
e dimmi se c’è davvero una meta
o dovrò correre per la felicità.
E corro corro
avanti e torno indietro
scappo, voglio, prendo e tremo
stringo forte il tuo respiro
e penso a me che non ho un freno
spingo forte e non ti temo
voglio tutto
voglio te…voglio te, voglio te
KLADIONICE
TRENUTNI POREDAK: 12.
Kvote
William Hill – 40
bwin – 20
Boylesport – 40
betfair – 85
FINSKA
Izvođač: Softengine
Naziv skladbe: Something Better
Redoslijed nastupa u drugom polufinalu: 8
Finska Profil
Eurovizijska povijest
Ako ćemo tražiti zemlju koja je drugoplasirana po broju posljednjih mjesta (iza “nedodirljive” Norveške), onda se moramo zadržati u Skandinaviji. Točnije – moramo otići u Finsku, koja je debitirala 1961. godine te koja ima “čak” 9 posljednjeplasiranih mjesta (1963., 1965., 1968., 1980., 1982., 1990., 1996. i 2009.), zbog čega je poznat i vic o Fincu, duhu iz svjetiljke, Kareliji i pobjedu na Eurosongu (o tome možete pročitati ovdje). Da ipak ne bude sve crno za Fince, pokazuje činjenica da su od uvođenja polufinala propustili tek 4 finala. U ovom razdoblju stigla je i pobjeda na Eurosongu 2006. godine u grčkoj Ateni, kada je grupa Lordi pobijedila s tada rekordnih 292 boda. Nažalost, od te pobjede jedino se Hanna Pakkarinen godinu dana poslije uspjela približi TOP 10 plasmanu i to tek sa 17. mjestom. U ovom sivilu finskih rezultata uklopila se i prošlogodišnja predstavnica Krista Siegfrids, koja je osvojila tek 24. mjesto s pjesmom Marry me.
Biografija izvođača
Kao i protekle dvije godine, Finska je nastavila sa svojim traženjem mladih glazbenih talenata Uuden Musiikin Kilpailu, a ove godine su ih našli u grupi Softengine, koje su tamošnji mediji već prozvali finskom verzijom grupe Bon Jovi. Grupa je osnovana 2011. godine u gradu Seinäjoki, a čine ju tinejdžeri Topi Latukka (vokal, gitara), Ossi Mäkelä (gitara, klavijature), Eero Keskinen (bas-gitara), Henri Oskár (klavijature) i Tuomo Alarinta (bubnjevi). Da na njih računa u budućnosti, pokazala je i diskografska kuća Sony Music, koja je prije finala UMK-a potpisala ugovor te će dečki pod okriljem te diskografske kuće ubrzo snimiti i svoj debitantski album. Glazbu za pjesmu Something Better, koja je ove godine osvojila finski žiri i publiku, skladao je pjevač Topi Latukka, a tekst su napisali Latukka i klavijaturist Henri Oskár. Hoće li dečki ostvariti prvi finski TOP 10 plasman od sada već daleke 2006. godine, vidjet ćemo u prvom tjednu svibnja.
All the rules well known, they mean nothing to me.
Everything I’m used to seems to be
fine misshapen made up fantasy,
should let go, should let go!
But we found something better,
plain answer however,
for I’ll not surrender.
We found something better.
KLADIONICE
TRENUTNI POREDAK: 21.
Kvote
William Hill – 66
bwin – 50
Boylesport – 100
betfair – 113
Još nema komentara. Neka tvoj komentar bude prvi?