ISLAND
Izvođač: Pollapönk
Naziv skladbe: No Prejudice
Redoslijed nastupa u prvom polufinalu: 5
Island Profil
Eurovizijska povijest
Počeci sudjelovanja Islanda na Eurosongu i nisu bili baš sjajni. Njihova prva pjesma Gleðibankinn iz 1986. zauzela je 16. mjesto od 20 natjecatelja koliko se našlo na tom Eurosongu. U godinama koje su uslijedile islandski predstavnici nisu uspjevali osvojiti neke značajne rezultate, no prvi „bolji“ rezultat ovoj zemlji donio je Stjórnin s pjesmom Eitt lag enn koji je u Zagrebu 1990. osvojio četvrto mjesto. Do kraja devetog desetljeća prošlog stoljeća nitko od predstavika nije uspio osvojiti neki ozbiljan plasman. Prvo srebrno odličje ovoj zemlji donijela je Selma s pjesmom All Out Of Luck na Eurosongu u Jeruzalemu, 1999. godine, dok je deset godina kasnije isto mjesto osvojila Yohanna s pjesmom Is It True? skupivši 218 bodova, ali je Norvežanin Alexandar Rybak te godine bio nedostižan. Svi sljedeći islandski predstavnici uspjeli su pronaći put do završne večeri Eurosonga, ali su natjecanje završavali u drugoj polovini tabele. Tako je i njihov prošlogodišnji predstavnik Eythor Ingi sa svojom pjesmom Ég Á Líf natjecanje završio na 17. mjestu.
Biografija izvođača
Islandska grupa Pollapönk osnovana je 2006. godine, kada su gitarist Haraldur Freyr Gislason i Heidar Orn Kristjansson (obojica bivši članovi islandskog post-punk tria Botnledja) diplomirali na islandskom sveučilištu u obrazovanju. Naime, prvi album koji su objavili bio je dio njihovog završnog diplomskog rada. Svrha je bila snimiti album namijenjen djeci i odrasilma uz koji će oni pjevati i uživati.
Godinu dana od osnivanja benda, Haralduru i Heidaru se pridružuju još dva člana – Arnar Thor Gislason (bubnjar, koji je ujedno i Haraldurov brat) i Gudni Finnsson (basist). Tako je Pollapönk prerastao iz dua u kvartet. Objavili su još dva albuma i održali mnoštvo nastupa za djecu diljem Islanda. Kako su Haraldur i Heidar diplomirani odgajatelji, u svakodnevnom životu Haraldur Freyr je predsjednik Udruge odgajatelja, dok Heidar Orn radi i kao odgajatelj. Ovaj bend je 2011. godine primio islandski Ibby Award (od International Board of Books for Young People) za doprinos razvoju dječje kulture.
Pollapönk će u prvom polufinalu Eurosonga, 6. svibnja, izvesti pjesmu No Prejudice, čiji je skladatelj Heidar Orn Kristjansson, dok tekst pored njega potpisuju i Haraldur Freyr Gislason i John Grant.
Let’s do away with prejudice
don’t discriminate, tolerance is bliss
we got to get together on this
cross this problem off our list
I may stutter when I speak
(but) you don’t need to call me freak
it’s not trigonometry
inside we’re the same
buh buh buh buh buh buh…
KLADIONICE
TRENUTNI POREDAK: 30.
Kvote
William Hill – 100
bwin – 200
Boylesport – 200
betfair – 949
LATVIJA
Izvođač: Aarzemnieki
Naziv skladbe: Cake To Bake
Redoslijed nastupa u prvom polufinalu: 2
Latvija Profil
Eurovizijska povijest
Svoje prvo sudjelovanje na Eurosongu ova baltička zemlja imala je 2000. godine u Stockholmu kada je ih je predstavljala grupa Brainstorm s pjesmom My Star. Može se reći da im je start bio vrlo uspješan, jer je ova grupa uspjela osvojiti treću poziciju. Taj rezultat nije dugo ostao kao najbolji za ovu zemlju. Naime, dvije godine kasnije u Tallinnu Latvijci će uspjeti pobijediti na ovom prestižnom natjecanju, a za to će biti zaslužna Marie N i njena pjesma I wanna. Eurosong koji su oni organizovali u svojoj državi, bio je posljednji prije uvođenja polufinala. Od promjene formata ovog glazbenog natjecanja 2004. godine pa sve do danas, Latvija je samo četiri puta bila u velikoj završnici Eurosonga (u razdoblju između 2005. i 2008. godine). Njihovi prošlogodišnji predstavnici grupa PeR nisu se uspjeli domoći finala, baš kao i njihovi prethodnici koji su ovu zemlju predstavljali od 2009. godine. Svi oni su natjecanje završavali oko 17. mjesta u polufinalu.
Biografija izvođača
Aarzemnieki (ili stranci, kako glasi prijevod) naziv je četveročlanog benda koji će ove godine predstavljati Latviju na Eurosongu s pjesmom Cake to Bake. Ovu grupu je prošle godine osnovao je Nijemac Jöran Steinhauer koji je fascinirao latvijsku javnost napisavši oproštajnu pjesmu o zamjeni dotadašnje latvijske valute lats sa eurom (pjesmu možete poslušati ovdje). Kako je pjesma doživela veliki uspjeh, Jöran se odlučio preseliti u Latviju, a jedina stvar koja mu je tada padala na um bila je: „Hajde da vidimo što će se sljedeće dogoditi“.
Njegova ljubav prema ovoj zemlji potiče još od ranijih godina. Naime, Jöranu se jako svidjela pjesma My Star grupe Brainstorm koja je Latviju prestavljala na Eurosongu prije 14 godina. što ga potaklo da kupi njihov album i od tada je on postao veliki obožavatelj Eurosonga i gurpe Brainstorm. Nekoliko godina prije njegovog službenog preseljenja u Latviju, Jöran je još i volontirao u dječjem centru i njemačkoj crkvi u Rigi.
Priča iza imena Aarzemnieki grupe vezana je za status koji Jöran ima u Latviji. Naime, ova riječ se upravo komplicirano izgovora, jer odražava svakog stranca koji se bori za integraciju u lokalnoj zajednici. U jesen 2013. godine, ova skupina dobija još tri nova člana – Katrinu Dimantu (pjevačica i violinistica), Raitisa Vilumovsa (bubnjar) i Guntisa Veilandsa (pijanist), koji je ujedno i autor ovogodišnje latvijske eurovizijske pjesme Cake to Bake. Hoće li Aarzemnieki uspjeti prekinuti niz od pet ispadanja u polufinalima doznat ćemo u utorak, 6. svibnja.
I’ve got a cake to bake – I’ve got no clue at all (cep, cep, cep, cep, cep kuuku)
I’ve got a cake to bake – and haven’t done that before (cep, cep, cep, cep, cep kuuku)
don’t be proud, mate please don’t bother,
go, come on and ask your mother,
how to bake, how to bake, bake that cake…
KLADIONICE
TRENUTNI POREDAK: 33.
Kvote
William Hill – 100
bwin – 300
Boylesport – 300
betfair – 940
Još nema komentara. Neka tvoj komentar bude prvi?