BELGIJA
Izvođač: Axel Hirsoux
Naziv skladbe: Mother
Redoslijed nastupa u prvom polufinalu: 10
Belgija Profil
Eurovizijska povijest
Iako povijest Belgije na Eurosongu započinje kao i sam Eurosong – 1956. godine, nju možemo podijeliti na dva dijela – razdoblje do 1986. godine i razdoblje od 1986. godine. U razdoblju prije 1986. godine Belgijci su ostvarili dosta pristojne rezultate, ako zanemarimo šest posljednjeplasiranih mjesta (1961., 1962., 1965., 1973., 1979. i 1985.), među kojima se mogu istaknuti gotovo pa redovita mjesta u TOP 10 i jedna srebrna medalja 1978. godine zahvaljujući Jeanu Valléeu. Prekretnica belgijskog sudjelovanja na Eurosongu svakako je pobjeda 1986. godine zahvaljujući Sandri Kim, koja u tom trenutku nije imala navršenih 14 godina, no već od 1987. godine pa do danas Belgija ima tek 3 TOP 10 plasmana (1998., 2003. i 2010.), a sreće nemaju ni otkad su uvedena polufinala. Naime, od 2004. tek triput su nastupali u finalu, a od toga su jednom bili izravno kvalificirani (2004. godine). Među ova tri plasmana u finale nalazi se i prošlogodišnji belgijski predstavnik Roberto Bellarosa, koji je s pjesmom Love Kills osvojio 13. mjesto, unatoč ne baš najboljim prognozama. Važno je za napomenuti kako u Belgiji, zbog svoje podjele na flamanski i valonski dio, dvije televizijske kuće prate Eurosong, a to su RTBF (za valonski dio Belgije) i VRT (za flamanski dio Belgije).
Biografija izvođača
Ovogodišnja organizacija biranja belgijskog predstavnika pala je na flamansku televizijsku kuću VRT, koja je nakon 6 godina odlučila vratiti predizbor Eurosong, no u nešto drugačijem formatu od onog iz 2008. godine. Prvo je izabrano 30 natjecatelja koji su morali proći kroz sveukupno tri eliminacijske emisije (točnije, dvije “prave” i jedna Second Chance) u kojima su morali otpjevati eurovizijske pjesme. Iz početke faze natjecanja izabrano je 12 natjecatelja koji su dobili svoje pjesme za tri polufinala, a u finalu je prošlo sveukupno 6 natjecatelja. U finalu 16. ožujka najboljim (i najjačim) se pokazao 32-godišnji Axel Hirsoux, koji izgledom podsjeća na hrvatskog pjevača Jacquesa Houdeka.
Pjevač, koji je rodom iz Coucellesa, glazbom se bavi odmalena, što kroz glazbeno obrazovanje (5 godina glazbene teorije i trube), što kroz razna glazbena natjecanja (Stars Academy i The Voice Belgique), a u ovogodišnjem Eurosongu s pjesmom Mother autora Rafaela Artesera (autor Que me quiten lo bailao iz 2011.) i Ashleyja Hicklina (autor Me and my guitar iz 2010.) dobio je veliku naklonost žirija koji ga je nagradio s čak 99 bodova u polufinalu, a u finalu je osvojio više od 57% glasova gledatelja. Hoće li biti takve sreće i 6. svibnja, preostaje nam pričekati taj datum.
And once again mother,
You are right there mother,
You are my guiding light,
My shoulder, my shelter, my satellite,
I’m weak, you’re bright.
KLADIONICE
TRENUTNI POREDAK: 9.
Kvote
William Hill – 14
bwin – 25
Boylesport – 25
betfair – 47
CRNA GORA
Izvođač: Sergej Ćetković
Naziv skladbe: Moj svijet
Redoslijed nastupa u prvom polufinalu: 15
Crna Gora Profil
Eurovizijska povijest
Naši južni susjedi Crnogorci jedina su zemlja s područja bivše Jugoslavije koja nema nijedan plasman u finale. Na Eurosongu su debitirali 2007. godine u finskom Helsinkiju s pjesmom Ajde kroči, a najbolji plasman i dalje im je onaj Andreje Demirović iz Moskve 2009. godine, kojoj je falilo tek 23 boda za finale. Nakon trećeg ispadanja u polufinalu Crnogorci se povlače na dvije godine i vraćaju se 2012. godine u Bakuu s jednom od najvećih balkanskih zvijezda Rambom Amadeusom. Prošle godine u Malmöu predstavljala ih je hip-hop grupa Who See zajedno s Ninom Žižić, koji su osvojili tek 14. mjesto, no da su se prošle godine gledali samo rezultati televotinga, Crna Gora bi ostvarila povijesni prolazak u finale jer su po glasovima publike bili četvrti.
Biografija izvođača
Nakon što ni u petom pokušaju nisu prošli u finale, Crnogorci su odlučili poslati svoju najveću zvijezdu na Eurosong. Riječ je o 38-godišnjem karizmatičnom pjevaču Sergeju Ćetkoviću, za kojeg se već duži niz godina spominje u kontekstu predstavljanja Crne Gore na Eurosongu, poznatom i po filantropskom djelovanju.
Rođen je 8. ožujka 1976. godine u Podgorici, a glazbeno obrazovanje završava u rodnom gradu. Godine 1989. postaje član grupe “Vatrena srca” kao klavijaturist i prateći vokal, a 1994. godine nastavlja rad u grupi “Amfiteatar”. Nakon raspada grupe 1998. godine započinje samostalnu karijeru na Sunčanim skalama s pjesmom Bila si ruža. Nakon dvije godine izdaje prvi album Kristina, a 2004. godine nastupa na Evropesmi s pjesmom Ne mogu da ti oprostim, a u međuvremenu postaje jedan od najpopularnijih pjevača u regiji, čemu svjedoči i nagrada Oscar popularnosti za najboljeg pop izvođača 2010. godine. Dan poslije svog rođendana, 9. ožujka predstavio je svoju pjesmu za Kopenhagen naziva Moj svijet, za koju je skladao glazbu i napisao tekst u suradnji s Eminom Jahović-Sandal. Hoće li ovo biti šesta sreća za Crnogorce, saznat ćemo 6. svibnja
Još volim te znaj,
u srcu mom spavaš sama…
Moj svijet čuvam za te,
U moj svijet nek te vrate,
Pa da svane mi dan,
S’tobom jedino znam za ljubav …
KLADIONICE
TRENUTNI POREDAK: 24.
Kvote
William Hill – 100
bwin – 100
Boylesport – 100
betfair – 94
Još nema komentara. Neka tvoj komentar bude prvi?