Kako bi rekla islandska predstavnica María Ólafs koju smo predstavili u petom dijelu našeg Predstavljanja, “korak po korak” približavamo se kraju ovogodišnjeg izdanja zahvaljujući kojem smo pobliže upoznali izvođače 60. Eurosonga. Na redu su dvije zapadnoslavenske države, jedna koja se vratila prošle godine na Eurosong, te jedna čiji je povratak u studenom odzvonio kao grom iz vedrog neba. O kojim se državama radi, saznajte ubrzo.
POLJSKA
Izvođač: Monika Kuszyńska
Pjesma: In The Name Of Love
Autori: Kuba Raczyński, Monika Kuszyńska
Redni broj nastupa u drugom polufinalu: 17.
Poljska Profil
Eurovizijska povijest
Za točno dva dana, tj. 30. travnja, obilježit će se 21. obljetnica održavanja Eurosonga 1994. godine. Zašto je to važno? Pa za Poljsku je poprilično važno jer su upravo na taj dan (30. travnja 1994.) debitirali na Eurosongu i to sa sjajnim drugim mjestom Edyte Górniak. Unatoč dosta dobrim pjesmama, Edytin plasman je do dana današnjeg ostao najbolji poljski plasman u eurovizijskoj povijesti. Samo jednom su bili blizu tog plasmana (2003. godine sa sedmim mjestom), a nakon uvođenja polufinala samo triput su vidjeli finale. Zbog katastrofalnog plasmana 2011. godine povlače se s eurovizijskih izdanja održanih u Bakuu i Malmöu, da bi se vratili 2014. godine u Kopenhagenu i to s odličnim (barem u usporedbi s prijašnjim plasmanima) 14. mjestom Cleinog megahita My Słowiane – We are Slavic.
Predizbor i biografija izvođača
Iako su ostvarili za svoje prilike odličan rezultat u Kopenhagenu, ipak smo trebali čekati dosta dugo vremena da Poljaci potvrde nastup u Beču. Nakon te potvrde dugo su kolala imena mogućih poljskih predstavnika, a najglasnija imena svakako su bila ona Edyte Górniak (koja je i sama priznala da se nudila poljskoj televiziji TVP, ali su je odbili jer su već odabrali predstavnika) i Dode koja je dugo potpirivala glasine unatoč tome što ih je TVP odbacio davnih dana (navodno zbog davnog sukoba). Stoga smo trebali čekati sve do ožujka kada je u posebnom izdanju emisije Świat się kręciu objavljeno da Poljsku predstavlja Monika Kuszyńska, inače bivša vokalistica Varius Manx s kojom je osvojila četvrto mjesto na poljskom predizboru za Eurosong 2003. godine s pjesmom Sonny.
Monika je rođena 14. siječnja 1980. godine u Łodzu, a 2000. godine postaje pjevačica grupe Varius Manx, s kojim će objaviti četiri studijska albuma. Prilikom povratka s koncerta 2006. godine s ostalim članovima grupe doživljava tešku prometnu nesreću u kojoj ona i Robert Janson bivaju teže ozlijeđeni, no dok se Janson uspio oporaviti od ozljeda, Monika ostaje paralizirana od struka naniže. Njezina i Jansonova mukotrpna rehabilitacija je u Poljskoj senzibilizirala problem ljudi teško stradalih u prometnim nesrećama, a kolege s poljske glazbene scene (među kojima su bile i Monikine prethodnice Anita Lipnicka i Kasia Stankiewicz) organizirali su humanitarnu akciju u Sopotu u cilju skupljanja novca potrebnog za njihov oporavak. Unatoč tome što su ostali uz nju tijekom rehabilitacije, članovi Varius Manxa odlučuju 2010. godine zamijeniti Moniku s novom pjevačicom Annom Józefinom Lubienieckom. Dvije godine nakon izlaska iz benda Monika objavljuje prvi samostalni album Ocalona, a iste godine bila je vokalna trenerica zboru iz svog rodnog Łodza u natjecanju Bitwa na głosy, s kojim je osvojila peto mjesto. U listopadu 2014. godine ona i njezin suprug Jakub “Kuba” Raczyński postižu dogovor s poljskom televizijom TVP o tome da ih ona predstavlja u Beču u svibnju 2015. godine, a pjesma posebno namijenjena za Eurosong se zove In the name of love, a pripremili su i poljsku verziju Obudź się i żyj.
I wanna tell you
It’s gonna be better
You’ve got the greatness within you
Beyond the fear
Let’s build the bridge
From heart to heart
In the name of love
KLADIONICE
TRENUTNI POREDAK: 27. (28.4.2015. u 14:00)
Kvote
William Hill – 100
bwin – 100
Boylesport – 100
betfair – 100
bet365 – 125
betway – 100
Društvene mreže
anketa 261
Koji će biti završni plasman Poljske na Eurosongu 2015.?
Ukupno glasova: 57
ČEŠKA
Izvođač: Marta Jandrová i Václav Noid Bárta
Pjesma: Hope never dies
Autori: Václav Noid Bárta, Tereza Šoralová
Redni broj nastupa u drugom polufinalu: 8.
Češka Profil
Eurovizijska povijest
Češka eurovizijska povijest je jako kratka. Naime, ova srednjoeuropska zemlja je debitirala 2007. godine u Helsinkiju, međutim grupa Kabát s pjesmom Malá dáma je osvojila samo jedan bod, završivši natjecanje na posljednjem mjestu u polufinalu. Ni iduća češka predstavnica Tereza Kerndlová nije imala previše sreće jer je bila pretposljednja u drugom polufinalu s osvojenih devet bodova. To je ujedno i najbolji češki rezultat na Eurosongu s obzirom da su iduće godine poslali grupu Gipsy.cz koja je osvojila posljednje mjesto s ravno 0 bodova. Razočarani rezultatima i gledanošću, češka televizija ČT se povlači s Eurosonga.
Predizbor i biografija izvođača
Iako su još ljetos odbacili mogućnost povratka na Eurosong, blizina Austrije i šezdeseta obljetnica Eurosonga vjerojatno je smekšala čelnike ČT-a koji su u studenom 2014. godine objavili da se vraćaju na ovo natjecanje nakon što su zadnji put nastupili 2009. godine u Moskvi. Potom je početkom godine jedan od najpoznatijih čeških skladatelja Ondřej Soukup češkoj televiziji donio svoje tri autorske pjesme, a još je mogao priložiti dvije uz koautorstvo. Na kraju je u veljači (točnije 1. veljače u ponoć) objavljeno da će Čehe u Austriji predstavljati (još jedan) duo kojeg čine Marta Jandová i Václav Noid Bárta, a sama pjesma Hope never dies predstavljena je 10. ožujka.
Marta, koja je rođena 13. travnja 1974. godine, više je poznata u susjednoj Njemačkoj nego u rodnoj zemlji s obzirom da je pjevačica njemačke alternative metal grupe Die Happy, a i nekoliko puta je sudjelovala na njemačkom pandamu Eurosonga Bundesvision Song Contest. Zajedno s finskom grupom Apocalyptica predstavljala je saveznu državu Baden-Württemberg 2005. godine, a njihova pjesma Wie weit osvojila je peto mjesto na Bundesvisionu. Na to natjecanje se vraća 2007. godine pedstavljajući Donju Sasku, kada zajedno s njemačkom grupom Oomph! i pjesmom Träumst Du? pobjeđuje s osvojenih 147 bodova. Jedno vrijeme pjesma je bila među prvih deset na njemačkoj glazbenoj ljestvici.
Pjevač, skladatelj i glumac Václav, koji je autor glazbe za Hope never dies, rođen je 27. listopada 1980. godine u umjetničkoj obitelji (otac je redatelj i pisac, a majka pjevačica). Kad je imao 17 godina, osnovao je grupu Dolores Clan, a nešto kasnije i grupu za mjuzikle Noid Crew. Glumio je u predstavama kao što su Hamlet, Excalibur, Aida, Jesus Christ Superstar i Lucie, větší než malé množství lásky. Od 2006. do 2008. bio je u braku s jednom od najpoznatijih čeških pjevačica Lucie Bílá, a od 2014. je u braku s modelom Gabrielom Dvořákovom.
There is no light to pray for
Cold and dim are the skies
Wounded lying
Running out of life
In your eyes I could see
Our hopes and our future
Now we must let go
KLADIONICE
TRENUTNI POREDAK: 39. (28.4.2015. u 15:00)
Kvote
William Hill – 100
bwin – 200
Boylesport – 300
betfair – 100
bet365 – 200
betway – 150
Društvene mreže
Facebook (Marta), Facebook (Václav), zajednički Facebook
anketa 262
Koji će biti završni plasman Češke na Eurosongu 2015.?
Ukupno glasova: 58
Još nema komentara. Neka tvoj komentar bude prvi?