Igrom sudbine ovaj nastavak sam počela pisati nešto kasnije od predviđenog vremena. Na kraju se ispostavilo da će današnji nastavak biti zadnji ove godine s moje strane. Koji izvođači će biti predstavljeni u pretposljednjem nastavku #LIB2017, saznajte u retcima ispod.
PORTUGAL
Izvođač: Salvador Sobral
Pjesma: Amar pelos dois
Autori: Luisa Sobral
Redni broj nastupa u prvom polufinalu: 9.
Eurovizijske povijesne činjenice
Prvi nastup: 1964.
Najbolji plasman: 6. mjesto (1996.)
Najlošiji plasman: posljednje mjesto u finalu (1964., 1967., 1997.); 19. mjesto u polufinalu (2006.)
Prošlogodišnji predstavnik: nisu sudjelovali
Predizbor i biografija izvođača
Portugal je do današnjih dana zemlja s najdužim nizom bez pobjede na Eurosongu (debitirali još 1964. i još nisu bili ni blizu pobjede). Kako prošle godine nisu nastupali u Stockholmu, imali su dovoljno vremena za razmišljanje kako odabrati pjesmu za Eurosong 2017. i usput nagovoriti neke prominentne skladatelje da pošalju pjesmu za tradicionalni Festival da Canção. Šesnaest skladatelja predstavljeno je početkom prosinca, a do kraja siječnja imali s vremena napisati i snimiti pjesmu, a izvođači su predstavljeni 18. i 26. siječnja. Nakon dva polufinala i finala, najveći broj glasova imao je pjevač Salvador Sobral s pjesmom Amar pelos dois (Voljeti za oboje), koju je skladala njegova sestra Luisa, jedna od poznatijih portugalskih kantautorica.
Rođen je u Lisabonu 28. prosinca 1989. kao Salvador Vilar Braamcamp Sobral. Njegov otac unuk je četvrtog Grofa od Sobrala, dok je njegova majka rođakinja njegovom ocu u 2. i 3. koljenu. Ujak s majčine strane je Bernardo Vilar, portugalski vozač relija Dakar od 1994. do 2002. godine. Njegova obitelj se mnogo selila tijekom njegovih najranijih godina. Na početku svog studija psihologije, 2009. se prijavio na audiciju za treću sezonu portugalskog Idola, gdje je na kraju završio na sedmom mjestu. Zanimljivo, njegova dvije godine starija sestra Luisa Sobral je 2003. godine nastupala u prvoj sezoni Idola, ali je ona došla do trećeg mjesta.
U jednom dijelu svog života Salvador je živio u SAD-u i Barceloni, gdje je pohađao glazbenu školu Taller de Musics, u kojoj je počeo slušati uratke poznatog američkog trubača Cheta Bakera. Nakon Idola, odlučio je sve više skladati svoje uratke, kombinirajući Bakerov jazz, bosa nova i sonornost Latinske Amerike. Kao krajnji rezultat je 2016. godine objavio svoj prvi singl Excuse Me, a istoimeni album je došao do desetog mjesta prodaje albuma u Portugalu.
Inače, Salvador od rođenja boluje od pupčane hernije, a tijekom prvog polufinala FDC2017. mu je pozlilo u tolikoj mjeri da je dan poslije polufinala završio u operacijskoj sali. Zbog postoperativnog procesa nije mogao otputovati na predeurovizijska okupljanja, no zato nastupa po portugalskim kanalima, gdje uživa imitirati trubu u akustičnim izvedbama.
Meu bem
Ouve as minhas preces
Peço que regresses
Que me voltes a querer
Eu sei
Que não se ama sozinho
Talvez devagarinho
Possas voltar a aprender
KLADIONICE
TRENUTNI POREDAK: 4. (13.4.2017. u 23:00)
Kvote
William Hill – 10
bwin – 16
Boylesports – 10
skybet – 12
bet365 – 12
betway – 14
Društvene mreže
Facebook, YouTube (1), YouTube (2)
anketa 656
Koji će biti završni plasman Portugala na Eurosongu 2017.?
Ukupno glasova: 161
CIPAR
Izvođač: Hovig
Pjesma: Gravity
Autori: Thomas G:son
Redni broj nastupa u prvom polufinalu: 15.
Eurovizijske povijesne činjenice
Prvi nastup: 1981.
Najbolji plasman: 5. mjesto (1982., 1997., 2004.)
Najlošiji plasman: posljednje mjesto u finalu (1986.) i 18. mjesto u polufinalu (2011.)
Prošlogodišnji predstavnik: Minus One – Alter Ego (21. mjesto u finalu, 96 boda)
Predizbor i biografija izvođača
Prva zemlja koja je objavila ime svog predstavnika bio je Cipar, koji je svoj izbor za Eurosong 2015. Eurovision Song Project ponovno iskoristio za odabir izvođača. Ovog puta izbor je pao na 28-godišnjeg Hoviga Demirdjana, a u ožujku je objavio pjesmu Gravity, koju je ciparska televizija RIK kupila od Šveđanina Thomasa G:sona za oko 10 tisuća eura (ukupni troškovi su navodno 50 tisuća eura).
Demirdjan je rođen 3. siječnja 1989. u Nikoziji u obitelji armenskog porijekla. Studirao je marketing i radio u struci sve do odluke da se počne baviti pjevanjem, zbog čega je počeo svirati klavir i gitaru, te ići na satove jazz pjevanja. Pod mononimom Hovig je 2009. objavio prvu pjesmu Δεν μού μιλάς – ἱστορία έχει τελειώσει (Den mou milas alithina (Istoria exei teleiwsei)), koja će kasnije biti korištena kao uvodna pjesma za njegovu audiciju za grčki X Factor. U drugoj sezoni X Factora je pod mentorstvom Nikosa Mouratidisa došao do sedmog mjesta, nakon čega je krenuo u samostalnu karijeru. Prvi korak u tome imao je 2010., kada je nastupao na ciparskom izboru za Eurosong 2010. s pjesmom Goodbye, a koja mu je donijela treće mjesto. Na ciparski izbor za Eurosong vraća se 2015. s pjesmom Stone in a River, s kojom je osvojio četvrto mjesto. U nekoliko navrata nastupao je na koncertima po Grčkoj, Bliskom istoku i Rusiji, a zanimljivo je da se prije njegovog službenog predstavljanja on spominjao kao jedan od natjecatelja armenskog izbora za Eurosong Depi Evratesil.
Let me be your heart and your company
I’ll let you be the one who can lean on me
I’ll catch you when you fall, when you’re fallin’ free
Let me be, be your gravity
Let me be your wings when you’re flying high
I’m gonna raise you up ’til you touch the sky
I’ll catch you when you fall, when you’re fallin’ free
Let me be, be your gravity
KLADIONICE
TRENUTNI POREDAK: 30. (13.4.2017. u 23:00)
Kvote
William Hill – 66
bwin – 100
Boylesports – 80
skybet – 200
bet365 – 66
betway – 66
Društvene mreže
Facebook, Instagram, Twitter, YouTube
anketa 657
Koji će biti završni plasman Cipra na Eurosongu 2017.?
Ukupno glasova: 148
ŠVEDSKA
Izvođač: Robin Bengtsson
Pjesma: I Can’t Go On
Autori: David Kreuger, Hamed “K-One” Pirouzpanah, Robin Stjernberg
Redni broj nastupa u prvom polufinalu: 1.
Eurovizijske povijesne činjenice
Prvi nastup: 1958.
Najbolji plasman: 1. mjesto (1974., 1984., 1991., 1999., 2012., 2015.)
Najlošiji plasman: posljednje mjesto u finalu (1963., 1977.) i 11. mjesto u polufinalu (2010.)
Prošlogodišnji predstavnik: Frans – If I Were Sorry (5. mjesto u polufinalu, 261 bod)
Predizbor i biografija izvođača
Peti TOP5 plasman u posljednjih šest godina ponovno je dao vjetar u leđa švedskoj televiziji SVT da nastavi sa dosadašnjom praksom – Melodifestivalen s 28 pjesama, skoro sve na isti kalup. Jedno vrijeme Švedska je bila prva na kladionicama za pobjednika Eurosonga 2017. i to zbog sudjelovanja bivše eurovizijske pobjednice Loreen, no ona je nesretno ispala u Andra Chansenu. U poprilično izjednačenoj borbi, koju je opet obilježila mobilna aplikacija za glasovanje, zbog čega je razlika između prvoplasiranog i posljednjeplasiranog bila tek 27 bodova, konačnu je pobjedu odnio Robin Bengtsson s pjesmom I Can’t Go On autorskog tima David Kreuger, Hamed “K-One” Pirouzpanah i Robin Stjernberg (Švedska 2013.). Zanimljivo, Robin je ostvario pobjedu na sličan način kao njegov zemljak Måns Zelmerlöw na Eurosongu 2015. – prvo mjesto kod žirija, treće mjesto kod publike, prvo mjesto ukupno. Jedan od autora njegove pjesme (Robin Stjernberg) svoju je pobjedu na Melodifestivalenu 2013 ostvario na sličan način – prvo mjesto kod žirija, drugo mjesto kod publike, prvo mjesto ukupno.
Švedski Idol 2008 je po mnogima poznat kao sezona iz koje nijedan natjecatelj nije ostavio neki veći utjecaj na glazbenoj sceni, za razliku od Idola 2005 (Agnes, Måns Zelmerlöw i Ola Svensson) i Idola 2004 (Darin i Loreen). Osim jedne osobe. Riječ je o Anni Bergendahl, koja je u švedskoj eurovizijskoj povijesti ostala zabilježena kao jedina osoba koja je predstavljala Švedsku na Eurosongu i nije ušla u finale, nakon čega joj je glazbena karijera praktički propala, a Melodifestivalen je krenuo prema mainstream popu. U toj sezoni treće mjesto osvojio je jedan mladić koji će ove godine predstavljati Švedsku na Eurosongu.
Riječ je o 27-godišnjem Robinu Bengtssonu, rođenom u Svenljungi, ali stanuje u gradu Täby. Nakon što je ispao u polufinalu švedskog Idola 2008. (u finalu su bili sudionik MESC-a 2013. i 2016. Kevin Borg i Alice Svensson), Robin je 2009. potpisao ugovor s diskografskom kućom Merion Music, za koju je objavio singl Another Lover’s Gone, te EP 2014. U 2010. godini zabilježio je nastup u švedskoj verziji Wipeouta, gdje je došao do ukupno drugog mjesta. Dvije godine (2013. i 2014.) koristio je umjetničko ime B Robin za novi početak svoje glazbene karijere, pod kojim je objavio par singlova, no prije Melodifestivalena 2016. opet se vratio svom pravom imenu i prezimenu. Na prošlogodišnjem #melfestu je sa pjesmom Constellation Prize osvojio visoko peto mjesto, a ta mu je pjesma donijela i dvostruku platinastu naknadu. Kako producenti #melfesta vole vratiti pokojeg natjecatelja s prethodnog izdanja na nadolazeće, tako je SVT pozvao Robina da nastupi na #melfest2017 te je on za to odabrao pjesmu I Can’t Go On.
Inače, iz prethodne veze ima trogodišnjeg sina, a nedavno se zaručio za svoju dugogodišnju djevojku. Također, portal koji prati glazbene scene skandinavskih zemalja scandipop.com je prije koji mjesec objavio popis 50 najboljih natjecatelja švedskog Idola, a svoje mjesto našao je i ovogodišnji švedski predstavnik i to na mjestu broj 13. Također, voli istaknuti da je bivši vozač motocrossa.
I can’t go on I can’t go on
When you look this freakin´ beautiful
I can’t go on I can’t go on
When you look this freakin´ beautiful
KLADIONICE
TRENUTNI POREDAK: 3. (13.4.2017. u 23:00)
Kvote
William Hill – 8
bwin – 10
Boylesports – 8
skybet – 7
bet365 – 15/2
betway – 7
Društvene mreže
Facebook, Instagram, Twitter, YouTube
anketa 658
Koji će biti završni plasman Švedske na Eurosongu 2017.?
Ukupno glasova: 165
Rasprava27
Blink — 15. travnja 2017. u 18:59
Komentar glasova OGAE Hrvatska(Ne znam ima li među komentatorima ovdje članova,barem se nitko nije izjašnjavao )
Dakle,kao prvo ovo je očito da će Italija pobijediti uvjerljivo poput Loreen ili Rybaka i to je gotova stvar.Rim/Milano ili Torino spremajte se.Fanovi doslovno svaki klud do sada 12 ili 10 bodova koliko sam ja upratio
Iznenađujuće 0 bodova Srbiji ,pjesma je bogovska i u mom top 10 svakako.Islandu 2 boda i to mi je jako drago jer volim tu pjesmu.Belgija-Ja stvarno i dalje ne razumijem što ljudi vide u toj pjesmi i glasu plus veliki plagijat,to ne podnosim.
Bugarskoj na vrhu kladionica 0 i to odobravam ,nervira me taj pjevač neopisivo,ne znam zašto??
Makedonija OK ali ona to live mora odraditi do jaja pa vidjet ćemo koliko će u tome i uspjeti.Finska i dalje mi premračna i nepristupačna i visoki bodovi.Estoniju lajkam
ben005 — 15. travnja 2017. u 18:43
Izrael se predstavio u 20 sekundi u onom profilu na YT kanalu. Jacques je brbljao više od 4 minute, i nije mi bio nešto posebno zanimljiv. Ostali koji su dosad predstavljeni pričali su oko dvije minute uglavnom.
Luxy — 15. travnja 2017. u 18:33
Evo sad kad je ovo sa Rusijom gotovo moji finalisti(ovo je moje misljenje ne predvidanje):
Prvo PF–Svedska,Australija, Belgija, Azerbajdan, Grcka, Poljska, Cipar, Moldavija, Armenija, Island
…..
Drugo PF–2. PF
Srbija, Makedonija, Rumunjska, Madarska, Danska, Hrvatska, Svicarska, Bugarska, Irska, Izrael… ali tu jos zasluzuju proci Austrija ili Nizozemska.
…..
Ugl mislim da je drugo pf dosta teze i da ce biti dosta teze proci u finale.
Punktelos durch die Nacht — 15. travnja 2017. u 18:18
Ovo su glasovi OGAE Hrvatska>
1 points to Australia
2 points to Iceland
3 points to Israel
4 points to FYR Macedonia
5 points to Finland
6 points to France
7 points to Sweden
8 points to Estonia
10 points to Belgium
12 points to Italy
Agent — 15. travnja 2017. u 14:09
pozornica u izgradnji
http://eurosong.hrt.hr/vijest/69/vizija-postaje-stvarnost-eurovizijska-pozornica-u-
SwedenEurovisionFan — 15. travnja 2017. u 10:54
@angelo96 E da, tu si u potpunosti u pravu 😀
Blink — 15. travnja 2017. u 10:08
Ovaj video prezentacije na eurovision.tv što je postavio @atase1 je stvarno super .Jacques je spontan duhovit i dobro vlada frazama engleskog ima dobar naglasak.Sve više mi ulijeva nadu u finale pogotovo što je iz skupine ispala Rusija tako da će biti sada prostora za neke dodatne bodove.Naprijed Hrvatska do finala jeeee