Luna i Bojan vam predstavljaju izvođače 58. Eurosonga (1) – eurosong.hr
Eurosong.hr logo Eurosong.hr logo

Luna i Bojan vam predstavljaju izvođače 58. Eurosonga (1)

  6 min za čitanje   Napiši prvi komentar

ALBANIJA

Eurovizijska povijest

Prvo pojavljivanje Albanija je zabilježila na Eurosongu 2004. u Istanbulu, kada ju je tada sedamnaestogodišnja Anjeza Shahini odvela do sjajnog sedmog mjesta. Nažalost po Albance, zaredali su se loši rezultati (od toga čak tri ispadanja u polufinalu), sve do 2012. godine kada je Rona Nishliu s tehnički zahtjevnom pjesmom „Suus“ osvojila sjajno peto mjesto, iako joj kladionice nisu dale šanse ni za ulazak u finale.

Biografija izvođača

Ove godine Albaniju predstavlja duo Adrian Lulgjuraj i Bledar Sejko. Mlađi dio dua, tridesetdvogodišnji Adrian je rođen u crnogorskom gradu Ulcinju, a pjevanjem se profesionalno počeo baviti prije šest godina nakon završenog studija prava. Za pjesmu „Evoloj“ 2011. je godine osvojio nagradu za najboljeg albanskog pjevača, a tijekom druge sezone „The Voice of Albanija“ bio je pomoćni vokalni trener. Za razliku od Adriana, koji dosad nije imao eurovizijskog iskustva, četrdesetjednogodišnji Bledar je nastupao na Eurosongu 2011. u Düsseldorfu kao pratnja tadašnjoj albanskoj predstavnici Aureli Gaçe.

alb

I ardhur nga larg
Ke etje ke mall kur sheh çdo gjë që ndryshon
Vetë jeta iken shkon, ti te kjo gjuhë kërkon
Eshtë vendi ku u linde, rrite, ndave trimërinë
E fale dashurinë ndër vite
     
Vrapove ti gjete lirinë
Vrapove ti gjete lirinë

Naši komentari

Luna: Bravo Albanci, uspjeli ste od remek-djela („Suus“) doći na sprdačinu Bajaginog „Plavog safira“. Ponekad se stvarno divim zemljama kako u konkurenciji odličnih pjesama (koje su imale bivše albanske predstavnice Anjeza i Kejsi) izaberu prvoklasni šrot. Nasreću, uvijek može bolje, a Adrianu i Bledaru želim sretan put doma.

Bojan: S obzirom da se radi o lošem plagijatu Bajagine pesme „Plavi safir“, ovdje se ne mora puno komentarati. Jednostavno ovo je jako loš izbor pjesme, iako je bilo puno boljih na njihovom nacionalnom izboru. Volio bih da ovo ostane u drugom polufinalu.

 

MOLDOVA

Eurovizijska povijest

Svoje prvo pojavljivanje na Pjesmi Eurovizije Moldova je imala 2005. godine u Ukrajini. Tada je ovu zemlju predstavljala grupa Zdob şi Zdub s pjesmom „Bunica bate toba“ („Baka udara u bubanj“), gdje su u polufinalu završili na drugom, a u finalu na šestom mjestu. To je ujedno i najbolji uspjeh ove zemlje na Eurosongu. Za Moldovu se može reći da je jedna uspješna zemlja, jer se za osam nastupa, sedam puta plasirala u finale. Prošlogodišnji predstavnik Pasha Parfeny, koji je izveo pjesmu „Lăutar“, uspio je doći do finala te je natjecanje završio na 11. mestu.

Biografija izvođača

Ove godine Moldovu će predstavljati mlada pjevačica Aliona Moon. Aliona svoju karijeru započinje 2010. godine sudjelovanjem u moldavskoj verziji talent showa „Operacija Trijumf“, gdje završava na trećoj poziciji. Nedugo zatim, Aliona s još dvije kolegice iz showa osniva grupu „Thumbs Up“. Tročlana grupa bila je na okupu sve do 2011. godine kada su se djevojke odlučile razići i krenuti svaka svojim putem. Aliona Moon već ima eurovizijskog iskustva, jer je prošle godine nastupala kao prateći vokal Pashi Parfenyu. Ove godine njih dvoje su zamjenili uloge, te će Aliona u Malmöu izvesti pjesmu „O mie“, za čiju je skladbu bio zadužen sam Pasha Parfeny, dok je tekst napisala Yuliana Scutaru.

mol

Între soare și ploi se nasc mii de culori, dar noi vedem doar nori
Amintiri despre noi inșirat-am pe foi, apoi le-am distrus amîndoi
Între soare și ploi se nasc mii de culori, dar noi vedem doar nori
Amintiri despre noi inșirat-am pe foi, apoi le-am distrus amîndoi

Naši komentari

Luna: Prošle godine nisam mogla smisliti Pashinu pjesmu jer mi je bila preiritantna. No on se popravio od prošle godine, bar što se skladanja tiče. Po mom mišljenju dobra je stvar što su se Moldavci ipak odlučili za pjevanje na rumunjskom jeziku, jer iskreno – pjesma tako zvuči deset puta bolje.

Bojan: Što više slušam pjesmu sve mi se više sviđa, posebice refren. Aliona ima lijep glas, koji daje neku specifičnost skladbi. Mada, nekako sumnjam da bi pjesma mogla ostvariti neki visok plasman, ali mislim da može u finale.

 

BJELORUSIJA

Eurovizijska povijest

Ako bi se birala zemlja s najviše skandala oko izbora za Eurosong, onda se u konkurenciji svakako mora naći i bivša sovjetska republika Bjelorusija. Država, koja je debitirala 2004. godine u Istanbulu, je u dosadašnjih devet nastupa zabilježila samo dva finala, od toga samo jedan TOP 10 plasman, kojeg je u Helsinkiju 2007. godine ostvario Dmitri Koldun. Prošle godine regularno je izabrana Alyona Lanskaya s pjesmom „All my life“, no sam bjeloruski predsjednik je zatražio diskvalifikaciju pobjedničke pjesme zbog „nepravilnosti u glasanju“, te je u Bakuu otišla grupa Litesound s pjesmom ‘We are the heroes“, koja je ispala već u polufinalu.

Biografija izvođača

Dvadesetsedmogodišnja Alyona Lanskaya, rodom iz grada Mogileva, u centar pozornosti dolazi 2011. godine pobjedom na slavnom natjecanju Slavianski Bazaar u Vitebsku. Godine 2012. prvi je put izabrana za predstavnicu Bjelorusije, no zbog „nepravilnosti u prebrojavanju glasova“ diskvalificirana je i umjesto nje u Azerbajdžan ide grupa Litesound. Ponovno se prijavljuje na nacionalni izbor, na kojem pobjeđuje 7. prosinca s pjesmom „Rhythm of Love“, no ovaj put u dogovoru s bjeloruskom nacionalnom televizijom mijenja pjesmu, te će u Malmöu pjevati pjesmu „Solayoh“, belgijskog autora Marca Paelnicka.

blr

A rush of excitement brought you to my ears
All beautiful people aha-ia ia-ia-ia…
 
Solayoh, Solayoh, where the sun is always shining on ya
We play-oh, we play-oh to the rhythm of a cha-cha
Solayoh, Solayoh, turn the music up, it’s gonna getcha
We play-oh, we play-oh, we can make it into a hot night (Yeah)

Naši komentari

Luna: Ovi Bjelorusi mi zbilja nisu jasni. Prošle godine su odličnu rock-pjesmu pretvorili u neki electro-pop pjesmuljak i ispali u polufinalu, a sad su prosječnu pjesmu zamijenili onom ispodprosječnom, koju Marc Paelnick (autor pjesama „Angel“ iz 2005. i „What if“ iz 2009. koje je izvela Chiara) nije izvadio iz ladice skoro 10 godina, pa ju tek sad nanovo otkrio. Bjelorusija, a da razmislite o povlačenju?

Bojan: Alyona kao da je sa ovom pjesmom mislila da ide na Eurosong 2005. Žena umjesto da napreduje, ona je nazadovala. Kad god slušam pjesmu, samo gledam kada će u refrenu zapjevati “Rimi rimi ley”. Svakako ne bih volio da ovo čujem i u finalu Eurosonga 2013.

Podržite Eurosong.hr

Znate li da sav sadržaj na portalu radimo volonterski, iz ljubavi prema Eurosongu, izvođačima i zajednici fanova?

Ako vam se sviđa što radimo, podržite nas!

Iza svega što vidite stoji 17 vrijednih fanova koji izdvajaju vrijeme, trud i novac za održavanje stranice, a kako bismo izvještavali s događanja sami plaćamo i putovanja i smještaj na Dori i Eurosongu.

Kako bismo i dalje mogli biti tu za vas i donositi vam zanimljive sadržaje, donirajte i pomozite da eurosong.hr ostane mjesto okupljanja za sve fanove iz regije.

Donirajte
0
PODIJELI ČLANAK

Još nema komentara. Neka tvoj komentar bude prvi?

Komentiraj članak

Komentari se moderiraju i objavljuju samo ako pridonose raspravi na konstruktivan način. Ukoliko se ne slažeš s nekim člankom ili komentarom, slobodno iznesi svoje mišljenje ali na pristojan način. Ako se tvoj komentar odnosi na gramatičke ili stilske pogreške, problem s web stranicom ili bilo što drugo što nije vezano uz članak, javi nam se.

Trebaš biti prijavljen za komentiranje! Prijavi se?