AZERBAJDŽAN
Izvođač: Farid Mammadov
Naziv skladbe: Hold Me
Redni broj u drugom polufinalu: 4
Azerbajdžan Profil
Eurovizijska povijest
Uz San Marino, Azerbajdžan je država koja je, recimo to tako, najmlađa na Eurosongu. Naime, debitirali su u Beogradu 2008. s pjesmom “Day After Day” Elnura i Samira. Obzirom na kratku eurovizijsku povijest i ostvarene plasmane, Azerbajdžan spada u onu uspješniju skupinu zemalja, jer su već 2011. godine s duom Ell i Nikki pobijedili na Eurosongu 2011. te tako stekli organizaciju 57. izdanja Eurosonga. Upravo u Bakuu prošle godine predstavljala ih je Sabina Babayeva, koja je na kraju osvojila visoko 4. mjesto.
Biografija izvođača
Uz bok litavskom izboru kao najdužem izboru za predstavnika na Eurosongu stoji i azerbajdžanski “Milli Seçim Turu”, u kojem je pobijedio Farid Mammadov. Ovaj dvadesetdvogodišnjak odmalena se bavi glazbom, s prvotnim interesom za jazz i soul glazbu. Trenutno studira na Azerbajdžanskom državnom sveučilištu kulture i umjetnosti, te radi u Bakuskom jazz centru. Uz glazbu, strast su mu hrvanje u grčko-rimskom stilu i capoeira. Svoju će državu Farid predstavljati s pjesmom “Hold me”, čiji su tekst pisali John Ballard i Ralph Charlie, a glazbu Dimitris Kontopoulos.
Hold me, just unfold me
Unchain my soul, give me love, make me whole
Hold me, if it’s only for this moment in time
Now I’m yours and your mine
So hold me
Naši komentari
Luna: Velika je razlika ovogodišnjeg i prošlogodišnjeg izbora. Ove godine nisu interno birali pjesmu od Sandre Bjurman i Stefana Örna, nego su svakom finalistu kupili pjesmu od drugih autora i predstavili u nacionalnom finalu. No nekako mi se čini da je bilo bolje da su i ove godine uzeli njihovu pjesmu, jer mi je ovo premlaka pjesma za razliku od prošlogodišnje “When the music dies”.
Bojan: Pjesma “Hold Me” mi se, za razliku od prethodnih azerbajdžanskih skladbi, sviđa i samim tim bih ju volio čuti dva puta na velikoj pozornici Malmö Arene.
MALTA
Izvođač: Gianluca Bezzina
Naziv skladbe: Tomorrow
Redni broj u drugom polufinalu: 6
Malta Profil
Eurovizijska povijest
Malta svoju eurovizijsku priču započinje davne 1971. godine kada za ovu zemlju 18. mjesto osvaja Joe Grech. Ni slijedeća dva predstavnika, Helen and Joseph (’72.) i Renato (’75.) nisu bolje prošli. Zatim je uslijedilo odsustvo od 15 godina s Pjesme Eurovizije. Povratnički nastup imali su na Eurosongu ’91. kada su osvojili šesto mjesto s pjesmom Georgine & Paula Giordimaine s pjesmom „Could it be“. U godinama koje su uslijedile Malta je slala pjesme koje su bile u TOP 10. Najbliži pobjedi bili su u Briminghamu, 1998., kada je treće mjesto osvojila Chaira s pjesmom „The One That I Love“. Od uvođenja polufinala, ova država svoje predstavnike imala je u pet finala. Nakon sedmog mjesta u polufinalu, prošlogodišnji malteški predstavnik, Kurt Calleja, svoje natjecanje na Eurosongu završio je na 21. mjestu.
Biografija izvođača
Ovogodišnji predstavnik Malte, Gianluca Bezzina, po struci je doktor koji veliku strast osjeća i prema glazbi. Gianluca potiče iz glazbene obitelji koja broji sedmoro dijece. Ovaj mladi doktor frontmen je lokalnog benda koji svira glazbu sa funk i indi elementima. Autore eurovizijske pjesme „Tomorrow“, Borisa Cezeka i Deana Muscata, Gianluca je upoznao na nekim od humantiranih koncerata koje je radio.
She’s like tomorrow, oh so distant
She just wants to play
Like tomorrow, she is always one day away
All the time she slips away, it’s close but yet so far
It’s time to follow her tomorrow, whoah… oh…
Time to follow her tomorrow, whoah… oh…
Naši komentari
Luna: Nisam gledala malteški izbor, te stoga neću suditi da li je postojala neka bolja pjesma od ove. Ovo je laganija pjesma (kojoj je 12 bodova na malteškom izboru dao ni više ni manje nego naš šef delegacije Aleksandar Kostadinov) i definitivno tip pjesme koju voli žiri (iako meni osobno pjesma jednolična). Tako da je Gianluci finale osigurano, osobito ako uzmemo u obzir da nastupa u drugom polufinalu, koje je bitno slabije od prvog polufinala gdje mi nastupamo.
Bojan: Uf, kad se sjetim samo koliko je mučno bilo pratiti malteški izbor. Ne znam što me je navelo tu večer da gledam taj „šou“. „Tomorrow“ je jedna dosadna pjesma, poput svih ostalih koje su se pojavile na tom izboru.
ARMENIJA
Izvođač: Dorians
Naziv skladbe: Lonely Planet
Redni broj u drugom polufinalu: 11
Armenija Profil
Eurovizijska povijest
Svoj debi kavkaska država Armenija je doživjela na Eurosongu 2006. koji se održavao u Ateni. Tada interno izabrani pjevač André (porijeklom iz sporne pokrajine Nagorno-Karabakh) je osvojio visoko osmo mjesto, koje je nadmašeno dvije godine kasnije u Beogradu, zahvaljujući pjevačici Sirusho i pjesmi “Qélé, Qélé”. Prije dvije godine u Düsseldorfu jedna od njihovih najpoznatijih pjevačica Emmy nije uspjela plasirati se u finale, a obzirom na to da se prošlogodišnji Eurosong održavao u Bakuu, glavnom gradu Azerbajdžana, Armenija je propustila prošlogodišnje natjecanje zbog međusobnih sukoba koji traju već 20-tak godina.
Biografija izvođača
Nakon što su propustili prošlogodišnje natjecanje, Armencima je trebalo jedno jako ime s njihove scene za što uspješniji povratak na eurovizijsku scenu. Izbor je pao na frontmena grupe Dorians Gora Sujyana. Nakon kratkog nacionalnog finala, izabrana je pjesma “Lonely Planet” skladatelja Tonyja Iommija (inače gitarista megapopularne grupe Black Sabbath) i tekstopisca Vardana Zadoyana, a Goru će se na pozornici pridružiti i njegova grupa Dorians.
Lonely planet, who has done it?
Who can save you? Who can stop it?
Lonely planet, who has done it?
Who can save you? Who can stop it?
Naši komentari
Luna: Ovo je neloša pjesma, no kad pročitate da je autor slavnog Black Sabbatha (grupe na kojoj ste odrasli), onda je normalno da očekujete više. Dakle, moglo je i bolje. Gor ima jako dobar glas, no pjesma je previše limitirana. U finale će ući, no teško je procijeniti plasman, jer ima boljih pjesama.
Bojan: Ovdje se radi o skladbi koju na prvo slušanje vjerovatno nećete upamtiti i nekako ćete je, nažalost, odmah odbaciti. Ali ako se vratimo na nju i ponovo je poslušamo, vidimo da se radi o kvalitetnoj pjesmi. Međutim, mislim da će Armenija ove godine bolje poroći kod žirija, nego kod publike, tako da nisam siguran u njihov prolazak u finale.
Još nema komentara. Neka tvoj komentar bude prvi?