SLOVENIJA
Izvođač: Hannah
Naziv skladbe: Straight into love
Redni broj u prvom polufinalu: 3
Slovenija: Profil
Eurovizijska povijest
Slovenija svoju eurovizijsku priču započinje davne 1993. godine kada se ovo natjecanje održavalo u Millstreetu. „1X Bend“ s pjesmom „Tih deževen dan“ imali su tu čast da prvi brane boje svoje zamlje. Oni su natjecanje završili na 22. mjestu s osvojenih devet bodova. Nakon godinu dana pauze, zbog prošlogodišnjeg lošeg rezultata, Slovenija se vraća u punom sjaju s Darijom Švajger. Darija je u Dublinu, 1995. godine, s pjesmom „Prisluhni mi“ uspjela osvojiti sedmo mjesto, što je ujedno i najbolji plasman ove zemlje na Eurosongu. Šest godina kasnije, isti rezultat ponovila je Nuša Derenda s pjesmom „Energy“. Od promjene formata Eurosonga i uvođenja polufinala, Sloveniju su samo dvije djevojke uspjele uvesti u veliku završnicu ovog glazbenog natjecanja. Alenka Gotar, 2007. godine u Helsinkiju, s pjesmom „Cvet z juga“ osvaja 15. mjesto, dok će četiri godine kasnije mlada pjevačica Maja Keuc svojoj zemlji doneti radost zbog prolaska u finale, te će osvajanjem stručnog žirija i slabim odazivom publike zauzeti 13. poziciju. Nakon uspjeha Maje Keuc, svi su polagali nade da će Eva Boto s pjesmom „Verjamem“ uspjeti ponoviti Majin uspjeh i svoju zemlju odvesti u finale, ali pjevačica svoje natjcenaje završava u polufinalu na pretposljednjem mjestu.
Biografija izvođača
Ovogodišnja slovenska predstavnica, Hannah Mancini, porijeklom iz Sjedinjenih Američkih Država u Sloveniju se doselila prije šest godina nakon što se udala za Slovenca. Hannah je radila na brojnim Disneyjevim filmovima, surađujući sa mnogim autorima i producentima kao što su Todd Chapman i Larry Klein. Po dolasku u Sloveniju, Hannah je s grupom „Xequtifz“ snimila nekoliko pjesama na slovenskom i engleskom jeziku. Prije dvije godine Hannah je pokušala otići na Eurosong s pjesmom „You’re the one“, ali joj to nije pošlo za rukom. S prvim danom veljače saznali smo ime ovogodišnje slovenske predstavnice, a trinaest dana kasnije, tačnije 14. veljače, smo dobili priliku čuti pjesmu „Straight into love“ koju će nam Hannah izvesti u Švedskoj. Pored same pjevačice, autorski tim koji je stvorio pjesmu još čine: Gregor Zemljič, Erik Margan, Matija Rodić i Marko Primuzak.
Straight into love, we’ll break through the dawn
And light the world up from the sky when we collide
Straight into love and never let go
We’ll light the world up from the sky into the night
Naši komentari
Luna: Hannina pjesma mi je u rangu s Crnom Gorom, vjerojatno zbog sličnosti žanrova pjesama. Iako mi je Hannina pjesma čak trunku bolja od grupe Who See, problem mi stvara taj refren koji je ostao nedorečen i nakon što je izašla nova verzija. Nadam se da će Hannah ipak naći put do drugog nastupa u Malmö Areni.
Bojan: Sviđa mi se to što Slovenija iz godine u godinu šalje nešto drugačije. Vjerujem da su ovaj put napravili dobar izbor i da će naći put k finalu.
HRVATSKA
Izvođač: Klapa s mora
Naziv skladbe: Mižerja
Redni broj u prvom polufinalu: 4
Hrvatska: Profil
Eurovizijska povijest
Hrvatska svoj eurovizijski put započinje prije 20 godina, kada je grupa Put (ogranak zbora Putokazi) preko “Kvalifikacija za Millstreet” dobila pravo nastupanja na Eurosongu 1993. godine. Iako tad jako hvaljena, pjesma “Don’t ever cry” je osvojila tek 15. mjesto, no tada je bilo bitnije izboriti nastup za slijedeći Eurosong. Izuzev 1997. godine, od 1995. (Magazin feat. Lidija Horvat-Dunjko – Nostalgija) do 1999. godine (Doris Dragović – Marija Magdalena) Hrvatska je redovito ostvarivala Top 5 plasmane, no od početka novog tisućljeća Hrvatska ostvaruje sve lošije plasmane. Kulminacija loših plasmana dolazi zadnje tri godine kada Hrvatska ni ne ulazi u finale, među ostalima i prošlogodišnja hrvatska predstavnica Nina Badrić s pjesmom “Nebo”, kojoj je falilo tek 4 boda do finala.
Biografija izvođača
Nakon prošlogodišnjeg neprolaska u finale, bilo je raznih špekulacija o načinu biranja ovogodišnjih predstavnika. Tako je 26.11.2012. stigla potvrda o slanju klape na Eurosong, kao promocija klapskog pjevanja koje je uvršteno na UNESCO-vu listu nematerijalne baštine. Negodovanje klapske javnosti izazvala je najava da se ne ide s već postojanom klapom, već će se oformiti nova, za Eurosong prigodna klapa. Ipak, 15. siječnja ove godine objavljeno je da će novooformljena klapa braniti hrvatske boje s pjesmom “Mižerja” autora Gorana Topolovca iz Duge Rese. Mjesec dana kasnije, objavljen je sastav klape u kojoj se nalaze: Marko Škugor, Ante Galić, Nikša Antica, Leon Bataljaku, Ivica Vlaić i Bojan Kavedžija, a “Mižerja” je predstavljena 27.veljače.
Ej mižerja, ka tvrda si stina
Ej mižerja, ka dvi kapi vina
Nemam ništa, samo viru
I bokun čiste jubavi
Naši komentari
Luna: Trebala bih biti objektivna. I bit ću. Pjesma je predivna, jedna od boljih koje smo slali u zadnje vrijeme, no iskreno se bojim kako će to izgledati u prvom polufinalu u Malmöu, osobito ako se osvrnemo na onu famoznu koreografiju. Savjet – minimalistička koreografija (može i ona tipična klapska, a to je stajanje na mjestu) i u hologramima neka se vrte slike jadranske obale, pa tako jednim udarcem dobijemo i turiste i glasove za finale. Sretno dečki i donesite nam to finale, kojeg čekamo kao Zagrepčani sunce!
Bojan: Ovakvu vrstu glazbe ili volite ili ne. Neosporno je da Hrvatska ove godine šalje nešto što je njen proizvod i što je kvalitetno, ali ovo nije pjesma koju bih ja svojevoljno pustio na svojoj play listi. No, u svakom slučaju Hrvatskoj želim sreću u Malmöu i da konačno uđe u finale.
GRČKA
Izvođač: Koza Mostra & Agathon Iakovidis
Naziv skladbe: Alcohol is free
Redni broj u drugom polufinalu: 9
Grčka: Profil
Eurovizijska povijest
Eurovizijska povijest Grčke počinje 1974. godine kada je ovu zemlju predstavljala Marinella s pjesmom „Krasi, thalassa kai t’ agori mou“, koja je natjecanje završila na 11. mjestu. Prvi značajniji rezultat dogodio se tri godine poslije u Londonu kada osvajaju sjajno peto mjesto. U godinama koje su uslijedile grčki predstavnici osvajali su između osmog i dvadesetog mjesta. Jedino se izdvaja nastup Cleopatre s Eurosonga ’94., koja je uspjela ponoviti uspjeh grčkih predstavnika iz Londona ’77. osvojivši peto mjesto. „Zlatan period“ sudjelovanja Grčke na Eurosongu započinje 2001. godine s nastupom grupe Antique, koji su natjecanje završili na trećem mjestu. Isti uspjeh ponovio je Sakis Rouvas tri godine kasnije u Istanbulu. Prvu i za sada jedinu pobjedu svojoj zemlji donijela je Helena Paparizou (bivša članica grupe Antique) s pjesmom „My number one“ osvojivši 230 bodova na Eurosongu 2005. godine. Čast da brani boje svoje zemlje imala je iskusna Anna Vissi koja je na domaćem terenu zauzela deveto mjesto. I slijedećih pet grčkih predstavnika uspjevali su u velikom finalu završiti natjecanje u TOP 10. Prvi plasman van „deset najboljih“ nakon devet godina Grčkoj je donijela njihova prošlogodišnja predstavnica Eleftheria Eleftheriou osvojivši 17. mjesto.
Biografija izvođača
Obzirom na to da nema previše podataka o njima, o grupi Koza Mostra ćemo napisati samo da ju čine Ilias Kozas (vokal i osnivač grupe), Christos Kalaitzopoulos (harmonika), Vassilis Nalbantis (trumbet), Alex Archontis (bubnjevi) i Stelios Siomos (gitara). Agathonas Iakovidis (1955.) potpuno je posvećen rebetiko glazbenom pravcu kojeg izvodi od 1973. godine. Surađivao je s mnogim poznatim glazbenicima kao što su: Kostas Papadopoulos, George Koros, Vassilis Soukas, Lazaros Koulaxidis i mnogi drugi. Koza Mostra će u Malmöu u duetu s Agathonasom Iakovidisom izvesti pjesmu „Alcohol is free“. Skladatelj eutovizijske pjesme je frontmen grupe Koza Mostra, Ilias Kozas, dok je tekst napisao zajedno s Stathisom Pachidisom.
Alcohol, alcohol, alcohol is free
Alcohol, alcohol, alcohol is free
Naši komentari
Luna: Bit ću jako, jako kratka. Ovo je možda zarazna pjesma, no idućih godinu dana ću plakati za Thomai Apergi i Aggeliki Iliadi.
Bojan: Grci mi naprosto nisu jasni. Oni pored Thomai Apergi i pjesme „One Last Kiss“ izaberu ovo… Naprosto nevjerojatno! Iskreno se nadam da će Grčka ove godine samo jednom nastupiti.
Još nema komentara. Neka tvoj komentar bude prvi?