Mahmood: "Ne znam hoću li ići na Eurosong!" – eurosong.hr
Eurosong.hr logo Eurosong.hr logo

Mahmood: “Ne znam hoću li ići na Eurosong!”

  3 min za čitanje   37 komentara

San gotovo svakog talijanskog izvođača jest osvajanje glavne nagrade na Festivalu di Sanremo. Posljednjih godina osvajanje Sanrema ujedno je značilo i priliku za predstavljanje Italije na Eurosongu. No trenutna situacija koja se događa od subote/nedjelje navečer možda će značiti da nećemo gledati pobjednika Sanrema u Tel Avivu.

Pobjednik Sanrema 2019 Mahmood na konferenciji za novinare nakon pobjede je prihvatio poziv da ode na Eurosong. Međutim, ubrzo nakon njegove pobjede talijanska televizija RAI objavila je rezultate (detalji) po kojima Mahmood nijednom nije bio miljenik televotinga, a svoj visok plasman može zahvaliti žiriju novinara, ekspertnom žiriju i demoskopskom žiriju. Situacija je uzela maha usred noći sa subote na nedjelju kad se javio talijanski vicepremijer, inače čelnik ksenofobne stranke Lega Matteo Salvini, koji je kritizirao pobjedničku pjesmu u korist I tuoi particolari koju je izveo pobjednik televotinga Ultimo. Također, ni on se nije pokazao u najboljem svijetlu jer je na konferenciji za novinare izvrijeđao novinare i žiri, pri čemu je bilo vidljivo neugodno trećeplasiranima iz trija Il Volo. Unatoč tome što su i sami bili u istoj situaciji n Eurosongu 2015. godine, popularni operni trio pokazao se veoma dostojanstvenim, te su se u emisiji Dopofestival pridružili Mahmoodu u pjevanju Soldi.

https://www.youtube.com/watch?v=ogqRjzZjFSE

“Prerano sam se izjasnio”

Zbog cijele ove situacije, Mahmood se počeo premišljati o nastupu na Eurosongu 2019., što se može iščitati iz njegovih intervjua za Radio RTL 102.5 i La Stampu.

– Ne znam još. Moram to malo bolje razumijeti. Viđali smo prije koliko ovo zahtijeva puno rada i moram se zbilja razmisliti – izjavio je za La Stampu, dok je nešto ranije za RTL 102.5 izjavio da “još mora srediti stvari”.

Što ako se povuče?

U slučaju da se zbog cijele ove situacije Mahmood, inače sin Talijanke i Egipćanina, odluči ne otići na Eurosong, RAI ima pravo odabrati bilo kojeg od preostalih 23 natjecatelja. Najsvježiji primjer je bio 2016. godine, kada je grupa Stadio odbila odlazak na Eurosong jer “je to natjecanje za mlade, a oni su već imali zakazanu turneju”. Tada je RAI, na čelu s Carlom Contijem kao umjetničkim ravnateljem festivala, cijeli dan potrošila na nagovaranje članova grupe da ipak odu na Eurosong 2016. u Stockholm, no kako se oni na kraju nisu predomislili, u Švedsku je otputovala Francesca Michielin.

Podsjetimo, Italija će kao član skupine BIG5 nastupati izravno u finalu Eurosonga (18. svibnja).

Podržite Eurosong.hr

Znate li da sav sadržaj na portalu radimo volonterski, iz ljubavi prema Eurosongu, izvođačima i zajednici fanova?

Ako vam se sviđa što radimo, podržite nas!

Iza svega što vidite stoji 17 vrijednih fanova koji izdvajaju vrijeme, trud i novac za održavanje stranice, a kako bismo izvještavali s događanja sami plaćamo i putovanja i smještaj na Dori i Eurosongu.

Kako bismo i dalje mogli biti tu za vas i donositi vam zanimljive sadržaje, donirajte i pomozite da eurosong.hr ostane mjesto okupljanja za sve fanove iz regije.

Donirajte
0
PODIJELI ČLANAK

Rasprava37

  1. Mario — 11. veljače 2019. u 17:26

    @misanthrope Na referendumu o braku je izašlo svega nešto manje od 37% ukupnog biračkog tijela. Od njih su 2/3 bila za referendumsko pitanje tako da je nešto manje od 20% stanovništva koje ima prava glasa nametnulo to pitanje ostalim 80%. To nije teror većine nego manjine nad većinom.

  2. Mario — 11. veljače 2019. u 17:22

    @rossonero Na žalost nisi ti ništa shvatio! Pretpostavljam da ti nije samo žao što tvoj favorit nije prošao nego se tu i krije određen dio mržnje u tebi ali to nek bude tvoj problem!

  3. Marks — 11. veljače 2019. u 17:17

    Demokratija u Hrvatskoj je za stepenicu viša nego u mojoj. Ona nije savršena nigdje, ali je najbolji istorijski produkt koji koliko-toliko omogućuje jednake šanse, mir i stabilnost. Da bismo imali nešto bolje, prvo mi trebamo evoluirati. Ne znam kako je u hrvatskom zakonodavstvu, vjerujem da je isto ili slično, ali po kriterijumu obavezanosti vlasti prema rezultatima mogu biti savjetodavnog i obaveznog karaktera. Ali prije svega važno je samo pitanje. Na primjer, skoriji referendum o braku (iako brak ne bi uopšte trebao biti definisan u ustavu, ali to je druga priča) je klasični prikaz tiranije ogromne većine nad manjinom. Takvo što se uopšte nije smjelo dati narodu da odlučuje, jer se tiče integriteta individua. Samo sprovođenje referenduma koje određuje individualna prava je narušavanje prirodnih prava. Ali ok, hrvatska Vlada je uspjela naći neki kompromis, pa je zakonski omogućila civilna partnerstva. Ali mi u regionu imamo, nažalost, takvo istorijsko naslijeđe kakvo jeste i ono je ukomponovani u ustave i samim tim u zakone. Zaključno, pitanje na referendumu bi se moglo odnositi samo na opšte-društvene stvari (npr. ulazak u EU, NATO, poreze i slično), a ne na definisanje prava indivualaca koji su spletom okolnosti pripadnici neke manjinske grupe. Ustavni sudovi su ti koji bi trebali biti zaštitnici svojih građana, to što kod nas ne funkcionišu je druga stvar. Vrhovni sud SAD-a i Evropski sud za ljudska prava su najsvjetliji primjer poštovanja prirodnih prava. Ima mnogo načina uticaja na vlasti, ali najuticajniji način su izbori. Država u kojoj bi se svaka odredba trebala proći kroz neposredno odobrenje građana bi propala, zato je tu Parlament/Sabor kao najviši posrednik između građana i same vlasti. Ja komentarišem stvari samo u svom domenu. Pročitao sam mnogo negativnih izlaganja za Mahmooda samo zato što je Mahmood u Italiji, te mislim da se ne bi niko trebao povlačiti zbog toga. Pravila su definisana, ako se trebaju mijenjati, neka se mijenjaju. Ja sam samo osudio diskriminatorne izjave. I smatram da Italija nije nimalo oštećena sa ovom pjesmom, niti da iz Italije treba ići nešto što podsjeća na Italiju. Apsolutno podržavam izraz tvog mišljenja i shvatam na šta aludiraš, ali legitimnost njegovog izbora nije upitna.

  4. IVANN — 11. veljače 2019. u 17:16

    Ne zelim ni pomislit da ne ode na Eurosong! Ovo je talijanima najbolja sansa za top plasman uz dobar nastup. Ako je pravi pjevac, ignorirat ce politiku jer joj nije mjesto na Sanremu kao niti na Eurosongu. U slucaju odustajanja volio bih prije svih Ferdericu i Shadea ili Loredanu , ali kako se to vjerojatno nece desit neka ode Ultimo, nikako Il Volo!!

  5. Diavolo — 11. veljače 2019. u 16:10

    @crowave Zanimljivo kako podržavaš nekakvo držanje pravilnika (iliti zakona) nekog predizbora, a s druge strane omalovažavaš zakon o referendumu koji jasno definira koliko se mora skupiti potpisa da bi se isti održao. Ne znam o kojoj manjini pričaš, kad je u našoj zemlji svakome dopušteno izaći na referendum. Druga strana medalje je ta što pola ljudi ne želi izaći, pa valjda zato spominješ tu neku manjinu. Mislim da si promašio bit referenduma i značenje referenduma koji su se trebali održat u Hrvatskoj, ili koji su bili održani. Sve je transparento kod istih. Druga stvar je ta da je na tebi koliko ćeš se ti informirati ili uopće zanimati za odlazak na isti. Manje transparentno je to što vladajući u sistemu demokracije omalovažavaju svoje birače/državljane, pa odbijaju iste, iako su ispoštovani zakoni o referendumu i sve što ide uz njega. Ako ti smatraš da vladajući na Balkanu rade odličan posao, mislim da sve vijesti pratiš iz neke daleke zemlje.

  6. Diavolo — 11. veljače 2019. u 16:02

    @misanthrope Slažem se s tobom. Pravila su bila unaprijed definirana. I njih se treba svakako držati. Problem je u tome što ni danas demokracija, pogotovo u našim zemljama, nije u srži ono što bi trebala biti. Zašto se danas sutra u Hrvatskoj (ne znam kako je u tvojoj državi) odbijaju građanske inicijative koje se su izglasane na referendumima? Izglasane od naroda? Znam ja da su građani sami birali svoje vladajuće i da građani (demos) nema zakonodavnu i izvršnu vlast? Ali zar bi trebalo ostati samo na tome? Da biramo sebi vladajuće, a za ostalo nemamo pravo glasa i veta? Ja mislim da ne. Ja sam u onom svom prvom postu rekao što mislim. Doveo sam u pitanje realnog glasanja žirija i novinara (kako sam ih nazvao – oligarsi). Kako na jednom kvalitetnom festivalu može odnos u superfinalu biti 60%+, naspram 10% plus (ne znam točan odnos, al bio je tu negdje)? I to od stručnjaka i kvazi novinara? Zašto Mahmood nije sve večeri bio u plavom? Što se to toliko promijenilo da je iz crvenog prešao u plavo? Vjerujem da je kod talijanskih glasača on uvijek bio tu negdje, da je uvijek imao jednaku podršku. Tako da ne treba čuditi što je i dobio malen broj glasova u finalu (opet podsjećam na prvu večer). Pretpostavljam da je žiri taj koji je obrnuo stvari. Opet kažem, legitimno, sve po pravilima. Ali da li je realno da su tolike razlike, ako su oni stručni, a govorimo o Sanremu, ne o moldavskom predizboru. Ti kvazi novinari su isto tako, ako je suditi po komentarima na društvenim mrežama, pisali grozne stvari o ostalim izvođačima (Ultimo, Irama, …). Tko su oni da odlučuju o pobjedniku, a u svojim člancima pišu o lošim frizurama, groznim naušnicama, odjeći, aroganciji pojedinih izvođača, a na kraju odlučuju o glazbi i pjevanju? Meni oni nemaju što raditi na Sanremu, nit imati tu moć da postavljaju veto na pobjednika. No, to su opet pravila, koja bi se trebala mijenjati. Svi znamo kakvu moć propagande imaju novinari i njihove tiskovine/portali. Ja ne znam o kakvim ti ksenofobnim izjavama pričaš, i o kome (pretpostavljam ovaj Salvini iz članka), ali kao da je on i bitan u svemu ovome. Nije povezan sa Sanremom kao takvim. Btw., i meni je pjesma od Mahmooda super (9/10), ali sam ja ipak za neku skladbu koja te asocira na Italiju. Pa da on pjeva pjesme od Irame i od Ultima, ja bi opet bio za njega. Nije bitno tko je odakle, već kakva je pjesma. I sam sam prije finala rekao da mi Mahmood ima predobar vokal. Možda čak i najposebniji i najoriginalniji od svih izvođača na ovogodišnjem Sanremu. Ovo zadnje što si napisao: ''ako je neka odluka donešena većinski ne mora značiti da je ispravna''. Apsolutno se slažem. Pravi primjer je Francuska i njen ovogodišnji predizbor. Al to je sasvim obrnuta situacija od Italije, gdje je vojska teen-girl/boy fanova izglasalo wannabe internetsku zvijezdu za svog predstavnika. Tamo glazba i pjevanje ionako nisu bili u prvom planu.

  7. Mario — 11. veljače 2019. u 15:38

    @misanthrope Potpisujem!

  8. Mario — 11. veljače 2019. u 15:36

    @rossonero pa nije baš kao što ti kažeš… glasovanje na Sanremu se nije mijenjalo i nikoga nije smetalo do sada! Nema tog pravilnika u kojem piše da onaj mora pobjediti koji dobije najviše glasova na televotingu. Na kraju krajeva ne možeš reći da ja preko 50% ukupnog talijanskog stanovništva glasovalo na Sanremu pa da se tu radi o većini mišljenja pučanstva. Na žalost i kod nas je moguće da kroz referendum 10% stanovništva nabije svoje želje ostalim 90%. No to je problem manjkavosti demokratske svijesti kao i konzumacija demokratskih prava a manje o nekoj oligarhiji!

  9. Marks — 11. veljače 2019. u 15:28

    @rossonero koliko ja znam pravila su unaprijed definisana. U okviru tih pravila Mahmood je pobijedio. Demokratija nije samo izvedenica iz dvije grčke riječi. Demokratija je sistem pluraliteta mišljenja i vladavina manjina (više različitih manjih grupa, jer je društvena različitost neizbježna), a ne vladavina većine. Valjda je pragmatizam političkih stranaka odraz svega toga. A žiri ne možeš gledati kao oligarhiju, jer je ona izabrana kategorija po meritumu, a ne nametnuta grupa ljudi. I oni su ti koji daju odluku onako kako su i oni izabrani, po meritumu. Meni su ti pojmovi i više nego jasni, jer sa diplomirao na njima. A pri tom, ja ih nisam ni spomenuo. Samo sam se osvrnuo na ksenofobične izjave i povezao ih sa Musollinujevim i Gentileovim esejom "Doktrina fašizma". Smatram da se zbog takvih izjava ne bi niko trebao povlačiti. A gratis razlog i najbitniji je fenomenalna pjesma. Ne ulazim koruptivnost svega toga. Ponavljam, pravila i način izbora su definisani unaprijed, i svi koji su pristupili festivalu su znali kakvi ishodi mogu biti. Sam kažeš da postoji veto, onda je on legitiman i legitimno je iskorišten. Meni lično, Soldi je sjajna stvar. Otišao na takmičenje ili ne, meni će ostati na repeatu jaaako dugo, kao i ostalima njihove omiljene pjesme. I da se zna, ako je neka odluka donešena većinski ne mora značiti da je ispravna.

  10. Diavolo — 11. veljače 2019. u 14:35

    @misanthrope Malo miješaš pojmove. Što je to demokracija? Što je to demos? U ovom slučaju je ipak pobijedila oligarhija (žiri i novinari). Što je to kad manjina vlada nad većinom? Demokracija ili oligarhija? Mislim da su glasači diljem Italija (demos) rekli svoje, ali su ipak žiri i novinari (oligarsi) uzeli pravo veta na pobjednika.

  11. Toni Druif — 11. veljače 2019. u 14:29

    Ne sviđa mi se pjesma Mahmooda baš puno. Ako odbije otići na esc, volio bih da rai izabere Irama, iako će se to teško dogoditi…

  12. Arctic Monkey — 11. veljače 2019. u 14:21

    Halo decko ima da ides. Nisam te ja stavio u svoje favotite da me sad tu zajeb. ?
    Msm da defitivno u pozadini svega ovoga ima previse politike i da je prejak uticaj javnosti na njega pa se zato premislja…

  13. Marks — 11. veljače 2019. u 14:05

    Wow Italija, fakat potvrđujete da ste kolijevka fašizma. Njegovo odustajanje će biti poraz vaših usvojenih demokratskih vrijednosti, ali i muzike. Možda sam pristrasan previše, ali me Mahmood osvojio na prvo slušanje, sa pjesmom koja zaista to jeste.

  14. Diavolo — 11. veljače 2019. u 13:49

    @loriana Ja ne bih Il Volo, rađe onda Mahmood. Pjesma od Il Vola mi je meh. :S

  15. Hirscher1 — 11. veljače 2019. u 13:48

    Bilo bi mi žao da je ode, ali nek onda pošalju Loredanu <3

  16. wecouldbethesame — 11. veljače 2019. u 13:27

    Nek ide Il Volo ponovno!

  17. Loki — 11. veljače 2019. u 13:22

    @rossonero apsolutno se slazem s tobom. Ovo je samo do politike. Pjesma je, kao sto sam vec rekla, u konkurenciji svih pjesama na Sanremu, jedna od gorih (da je u nekoj drugoj drzavi, bila bi jedna od boljih, ako ne i najbolja) i definitivno je kritika sadasnje politike u pozadini. Ako ne ode Mahmood, ja bih sad Il Volo, Iramu ili Loredanu. Buduci da je Il Volo vec bio, laganu prednost bih dala Irami. Bit ce ovo jako zanimljiv rasplet.

  18. Diavolo — 11. veljače 2019. u 12:54

    Meni se njegova pjesma sviđa, no ako ćemo realno? Meni tu puno toga ''smrdi''. Najviše način na koji je Mahmood dobio? Prve večeri se nalazio u crvenoj zoni, a u finalu je imao dosta malo glasova na televotu. Smrdi mi žiri novinara i eksperata koji su napravili nezgrapnu razliku između Ultima i Mahmooda, kao da su čekali da oni odluče o pobjedniku Sanrema. Kako je moguće da eksperti i novinari naprave toliku razliku između pjesama, a svi znamo da na Sanremu ima previše kvalitetnih pjesama da bi jedna toliko odskakala od druge. U redu je da od strane novinara i eksperata Mahmood pobijedi, ali nije u redu da dobije s tolikom razlikom. Nije baš njegova pjesma Bogom dana, pa da je toliko ispred ostalih. Bit će da su stvarno htjeli poslati neku poruku talijanskoj vladi. Čitao sam neke članke o Ultimu i njegovim izjavama te sam pogledao na yt njegovu press konferenciju. I mogu reći da je bilo žustro, barem po reakcijama sa strane iako nisam gotovo ništa razumio. Na kraju krajeva, i da Mahmood ne ode u Tel Aviv, nadam se da tamo neće niti Il Volo. Ultimo ili Irama ftw.

  19. Mario — 11. veljače 2019. u 12:41

    Ne ne i ne … Ima da ode uz pratnju Loredane i to je to!

  20. ESC fan — 11. veljače 2019. u 12:11

    Ako on ne ode na Evroviziju najviše bih volio da Federica&Shade odu, mada teško da se to desi

Komentiraj članak

Komentari se moderiraju i objavljuju samo ako pridonose raspravi na konstruktivan način. Ukoliko se ne slažeš s nekim člankom ili komentarom, slobodno iznesi svoje mišljenje ali na pristojan način. Ako se tvoj komentar odnosi na gramatičke ili stilske pogreške, problem s web stranicom ili bilo što drugo što nije vezano uz članak, javi nam se.

Trebaš biti prijavljen za komentiranje! Prijavi se?