Kako to mi u uredništvu često volimo depresivno konstatirati, sve ono za što radimo cijele godine stane u nekoliko sati večernjeg programa. Ali, upravo zato cijeli Eurosong i zbivanja oko njega imaju jednu posebnu čar. Za ovu sezonu je gotovo; preostaju još samo završne riječi, posljednje analize i onda punimo baterije jer već će se u rujnu zakotrljati prve priče o Eurosongu 2013. koji će se, kako smo doznali prije nekoliko sati, održati u Švedskoj. O gradu će se špekulirati narednih dana, tjedana, možda i mjeseci, no to je trenutno u drugom planu. U prvom planu je sjajna Loreen, pobjednica 57. Eurosonga, žena koja je „ukrala show“ od trenutka kad je pobijedila na Melodifestivalenu.
Ne pamtim da su kladionice nekoga favorizirale u tolikoj mjeri, a da su na kraju čak i bile u pravu. Uistinu je otpočetka sve upućivalo na uvjerljivi trijumf Loreen. Nije ni čudo – pjesma je izvrsna, nastup je savršeno osmišljen i vrlo efektan, Loreen ima glas, ima stas, a ima i karizmu u rangu Lene. Nitko tome nije mogao parirati; ni zvijezda s eurovizijskim pedigree-om kao Željko Joksimović, ruske babe s ciljem obnavljanja crkve, friška Eurosong atrakcija Jedward, pa čak ni umjetni snijeg kojeg se najela sinoć kada je žiri dijelio bodove. Kako sam već konstatirao, Loreen je naprosto ukrala ovaj Eurosong.
No, valja se osvrnuti i na ostale. Redoslijedom izvođenja:
Ujedinjeno Kraljevstvo – zapjevat će sigurno Engelbert večeras onu „Što je meni ovo trebalo?!“. Nastup je bio dobar i pjesma je lijepa, ali i su i on i skladba zakasnili na Eurosong 20 godina.
Mađarska – dobra izvedba i meni vrlo draga pjesma, ali objektivno nije imala što tražiti u ovakvoj konkurenciji i s rednog broja dva. Mislim da na kraju ipak mogu biti zadovoljni, jer nije ih puno ljudi (uključujući mene) vidjelo u finalu.
Albanija – bez dvojbe najbolja vokalna izvedba ovogodišnjeg Eurosonga i zaslužen Top 5 plasman.
Litva – izvedba kao u polufinalu, manje-više očekivan plasman, mada ne bi bilo nezasluženo ni da je koje mjesto niže.
Babuške – valjda će im netko financirati obnovu crkve
Bosna i Hercegovina – pjesma mi je svakim slušanjem sve draža, ali ipak nije u rangu onoga na što nas je BiH navikla proteklih godina. U finalu ju je dodatno „ubio“ i loš ždrijeb, što je rezultiralo najlošijim plasmanom od 1997. godine. Premda je izvanredan niz nastupanja u finalu od 2001. održan na životu, mislim da BiH ipak neće biti zadovoljna učinjenim u Bakuu.
Rusija – meni od prvog trenutka antipatične i odbojne babuške srećom nisu pobijedile i tako nanijele teži udarac ugledu Eurosonga. Po meni, i ovo drugo mjesto je daleko iznad onoga što zaslužuju, ali što je tu je, većini su se svidjele i Rusija bilježi četvrti Top 3 u zadnjih sedam godina.
Island – solidna, ali ipak nedovoljno uvjerljiva izvedba za loše 20. mjesto. Mirisalo je na puno bolji plasman.
Cipar – ovdje nije bilo iznenađenja, od izvedbe do plasmana. Mali plus je jedan bod i jedno mjesto iznad druge Grkinje s Cipra, Slobodanke.
Francuska – meni osobno najlošija izvedba večeri; djelovalo je loše, nedorađeno, ni blizu onog osjećaja koji se dobije kad se pjesma preslušava ili gleda spot. Zasluženi Bottom 5; što se mene tiče moglo je i niže. Najniže.
Italija – Nina je bila odlična, ali izvedba je dokazala da sve to skupa ipak nema pobjednički štih. U konačnici smatram da je zaslužila biti koje mjesto iznad osvojenog devetog.
Estonija – najbolji muški vokal ove godine, i jako mi je drago da je Europa to prepoznala i nagradila. Vrlo pozitivno iznenađenje.
Norveška – kad sam ga vidio onako zabetoniranog na samom dnu, nisam mogao a da se ne sjetim njegove izjave na pressici u četvrtak da sebe smatra favoritom za pobjedu. I tad je reakcija novinara bila u stilu „Yeah, right…“, a sada je ta izjava dobila još gluplju dimenziju. Dobro, nije baš da je za posljednje mjesto, ali uistinu je djelovao kao loša Ericova kopija.
Azerbajdžan – izvrsna pjesma, odlična ideja s igrom svjetla na haljini (eh, da je lani to znala Daria Kinzer pa da se nije morala jadna presvlačiti tri puta…), ali meni je najveći plus kod ove pjesme bio muški vokalist koji je bio u pozadini. Kakav glas! Zaslužen Top 5, nadam se i u budućnosti sjajnim uradcima iz Azerbajdžana.
Rumunjska – jako dobra pjesma koja uživo nije zvučala kako je trebala. Plasman nije loš (12. mjesto), ali i mi i oni smo očekivali više, u svakom pogledu.
Danska – u finalu se utopila u konkurenciji, ali smatram da bi sredina tablice bila kudikamo realniji rezultat.
Pastora – slatko-gorki okus nakon Eurosonga
Grčka – Grčka je prvi put nakon 2003. izvan Top 10. I to debelo izvan Top 10. Uvjeren sam da je ovo oproštaj od ovakvog stila pjesama, barem što se Grčke tiče – njihovo ziheraštvo ove im se godine nije isplatilo te dogodine očekujem nešto sasvim drugačije.
Švedska – sve sam već rekao, najbolja kako god okreneš.
Turska – lik je jako simpatičan, ali ono što je pokazao u dva nastupa u Bakuu je vrlo loše; trebao je biti barem deset pozicija ispod ove koju je na koncu zauzeo.
Španjolska – uz Švedsku, jedina izvedba večeras od koje sam se naježio. Ovo je najbolji plasman Španjolske od 2003., ali mislim da ipak imaju pravo biti nezadovoljni – ova pjesma je jednostavno morala biti u Top 5. Ispred i Italije, i Njemačke, i Turske… Šteta.
Njemačka – očekivao sam plasman oko 20. mjesta, a nadao se Top-u 10. I jako sam zadovoljan što sam se prevario u procjeni, jer smatram da pjesma zaslužuje solidan plasman koji je ostvarila. I dogodine očekujem nešto kvalitetno iz Njemačke.
Malta – zalutao u finale. On i Francuskinja su večeras naprosto bili višak.
Makedonija – jedan od najboljih nastupa večeras. Iskreno sam se nadao da će se nekako ugurati u Top 10, ali i ovo je izvrstan rezultat nakon nekoliko godina peha. U svakom slučaju, jedna od pozitivnih priča ovogodišnjeg Eurosonga.
Irska – bili su dobri, ali je problem što je to već viđeno, jednostavno ne pali dvaput, pogotovo ne dva puta zaredom. Možda su mogli biti koje mjesto naprijed, ali više od toga uistinu ne.
Srbija – Željko oko prvog mjesta kao mačka oko vruće kaše, ali nikako da ga „zaskoči“. Mislim da je treće mjesto Srbije večeras jedan od najrealnijih rezultata večeri; pjesma nije pobjednička, ali svakako zaslužuje Top 5. Premda mi Željko nije djelovao nešto posebno sretno zbog epiloga glasovanja, ovo je odličan rezultat. Samo sad treba održati kontinuitet, a ne se poskliznuti na nekakvu „Cipelu“.
Ukrajina – učinili su svoje – prošli u finale i promovirali nadolazeći EURO u nogometu.
Moldova – jedna od najprecijenjenijih pjesama ove godine. Meni je realni plasman ove skladbe Bottom 5, a sve ostalo (pre)veliki bonus.
Eto dragi moji, uz još svježe dojmove ostavljam Vas da dijelite s nama Vaše viđenje večerašnjeg show-a. I neka vas ne pusti euforija!
Loreen – em pjeva, em pleše, em jede snijeg…
Još nema komentara. Neka tvoj komentar bude prvi?