"Occidentali's karma" preko 20 milijuna pregleda na YT-u – eurosong.hr
Eurosong.hr logo Eurosong.hr logo

“Occidentali’s karma” preko 20 milijuna pregleda na YT-u

  3 min za čitanje   63 komentara

Tjedan je dana prošlo od završetka 67. izdanja talijanskog glazbenog natjecanja Festival di Sanremo. Mnogim talijanskim izvođačima nastup na Sanremu nije samo natjecanje. To je prestiž. To je ulazak u elitu glazbenih legendi kao što su Domenico Modugno, Nilla Pizzi, Eros Ramazzotti, Laura Pausini, Giorgia i ostali poznati pjevači. U posljednje vrijeme čini nam se kako će im se još netko pridružiti u klubu besmrtnih.

Pobjednik ovogodišnjeg Grand Prixa, te predstavnik Italije na Eurosongu 2017. Francesco Gabbani postaje itekako veliki favorit za pobjedu u Kijevu. Naime, njegova pjesma Occidentali’s karma u samo tjedan i pol dana zabilježila je preko 20 milijuna pregleda na YouTubeu, a u jednom danu broj pregleda je narastao za čak 4 353 802 pregleda, čime je postao talijanski rekorder! Također, krajem ovog tjedna zasjeo je na prvo mjesto talijanske glazbene ljestvice, a veliki uzlet doživjela je njegova pjesma s prošlogodišnjeg Sanrema Amen.

Usto, Occidentali’s karma ostvaruje uspjeh i na stranici za skidanje iTunes. Ne računajući Italiju, talijanska uzdanica za Kijev je downloadana (među ostalima) i u Švedskoj, Malti, Švicarskoj i Španjolskoj.

Što je tako posebno u ovoj pjesmi?

Mora se napomenuti kako se rijetko dogodi da na Sanremu pobijedi pjesma koja ne govori o ljubavi, bilo prema roditeljima, djeci, ženama/muževima, i slično, te koja nije balada (ne računaju se rock-balade). Ovog puta dogodilo se da je pobijedila pjesma koja kritizira današnji svijet, točnije kako Zapad pokušava uzeti dijelove istočnjačke kulture (nirvana, Buda i ost.) i “vesternizirati ih”. Jednu od ideja za pjesmu dala je knjiga Desmonda Morrisa The Naked Ape, u kojoj se ljudska vrsta uspoređuje s drugim vrstama životinja, a sam naslov Occidentali’s karma kritika je anglizacije talijanskog jezika koja se odvija u posljednjih nekoliko godina.

Dakako, svoj obol pjesmi daju i izrazito zarazna melodija, netipična za Sanremo, karizmatični pjevač s jedinstvenom bojom glasa, te koreografija zbog koje mnogi krenu mahati rukama:

Giphy

Aranžer pjesme Luca Chiaravalli je nedavno izjavio kako se razmatra prijevod barem dijela teksta kako stranci razumijeli poantu pjesme. Za pretpostaviti je kako će ovakva odluka naljutiti neke fanove Eurosonga, kojima je Occidentali’s karma savršena ovakva kakva jest. No mora se uzeti u obzir da je pjesma službeno duga 3:35 minuta, te da ionako zbog potrebe Eurosonga mora biti skraćena barem 25 sekundi. I izbaciti riječi koje su službeni trademark, kao npr. Chanel.

Još 30 pjesama treba biti izabrano ili objavljeno u idućih nekoliko tjedana, među kojima su i veoma jake eurovizijske zemlje kao Rusija Švedska. Hoće li Francesco uspjeti ponoviti uspjeh Gigliole Cinquetti Tota Cutugna, saznat ćemo tek u svibnju. Dotad, uživajmo u scimmiamaniji.

Podržite Eurosong.hr

Znate li da sav sadržaj na portalu radimo volonterski, iz ljubavi prema Eurosongu, izvođačima i zajednici fanova?

Ako vam se sviđa što radimo, podržite nas!

Iza svega što vidite stoji 17 vrijednih fanova koji izdvajaju vrijeme, trud i novac za održavanje stranice, a kako bismo izvještavali s događanja sami plaćamo i putovanja i smještaj na Dori i Eurosongu.

Kako bismo i dalje mogli biti tu za vas i donositi vam zanimljive sadržaje, donirajte i pomozite da eurosong.hr ostane mjesto okupljanja za sve fanove iz regije.

Donirajte
0
PODIJELI ČLANAK

Rasprava63

  1. endlessly — 19. veljače 2017. u 23:23

    Teorija zavjere: dobro dosli u svijet kosmopolja.

  2. Agent — 19. veljače 2017. u 22:30

    Ivan kad otvoriš forum onda možemo razgovarati, do tada…

  3. magix — 19. veljače 2017. u 22:27

    Meni je uz Luxembourg 1983. Ukrajina 2016. najdrža ESC pobjeda.
    Ukrajina je pobijedila jer je u svakom pogledu bila bolja od Rusije.Imala je i savršenu pjesmu i bogovski nastup.Ovo ne govorim kao provokaciju, to je iznošenje činjenica.Sergej Jamali nije bio ni do koljena.Uostalom, ova tema pripada povijesti i nepotrebno se vraćati na nju.

Komentiraj članak

Komentari se moderiraju i objavljuju samo ako pridonose raspravi na konstruktivan način. Ukoliko se ne slažeš s nekim člankom ili komentarom, slobodno iznesi svoje mišljenje ali na pristojan način. Ako se tvoj komentar odnosi na gramatičke ili stilske pogreške, problem s web stranicom ili bilo što drugo što nije vezano uz članak, javi nam se.

Trebaš biti prijavljen za komentiranje! Prijavi se?