Kaže se da neke tradicije ne valja mijenjati, no mi našu ne mijenjamo. Od sutra, 10. travnja, portal Eurosong.hr počet će sa svojim tradicionalnim projektom Razmišljamo naglas! Ako računamo i specijalna izdanja, posvećena nekim nacionalnim izborima (Dora, Melodifestivalen, Beovizija i EMA), ovo će nam biti 25. izdanje projekta, za kojeg je često pokazan veliki interes. Međutim… Ove godine bit će ponekih novosti!
Što ima novoga?
- U prethodnim godinama naši su se komentatori često žalili zašto se ne može dati 0 bodova nekog pjesmi. Za ovu godinu, odlučili smo uvesti dvije nove opcije, čije smo nazive posudili iz nogometa. Riječ je o opcijama koje se zovu Zlatna kanta i Zlatna lopta. Naime, komentatori su dobili opciju da samo jednoj pjesmi dodijele ili ZK (0 bodova za njima najgoru pjesmu u ovogodišnjem natjecanju) ili ZL (11 bodova za njima najbolju pjesmu u ovogodišnjem natjecanju). Dakako, ukoliko nisu htjeli aktivirati te opcije, komentatori ih nisu morali iskoristiti.
- Ovog puta zemlje u svakoj nastavku nisu nasumično odabrane ždrijebom. Kako ćemo prezentirati zemlje ove godine, saznat ćete od sutrašnjeg datuma.
Pravila
U Razmišljamo naglas – Eurosong 2019. sudjelovat će sedmero komentatora – Andrea Guša, Bartol Stopić, Bojan Petrović, Faruk Ajdinović, Luna Janić, Marija Labaš i Milka Malezanova. Ovo je ujedno prvi RN ikad u kojem je više komentatorica nego komentatora.
Pravila su ista kao i prethodnih godina – urednici će svaki ponaosob kratko prokomentirati pjesmu i ocijeniti je ocjenama od 1 do 10 (uz gore spomenute opcije). Prvi dio naših razmišljanja bit će objavljen sutra i onda će svakog drugog dana biti objavljen novi dio. Kako na ovogodišnjem Eurosongu imamo 41 zemlju, u prva dva nastavka prokomentirat ćemo po tri pjesme, a od trećeg nastavka nadalje prokomentirat ćemo po pet zemalja u svakom dijelu . Tako nas ove godine očekuje devet dijelova projekta Razmišljamo naglas – Eurosong 2019., što bi značilo da ćemo pobjednika i konačan redoslijed pjesama doznati 27. travnja.
Pjesma koja sakupi najveći broj bodova bit će pobjednik i naš favorit za konačnu pobjedu u Tel Avivu. Važno je napomenuti i kako se skladbe ne ocjenjuju po tome koliku im ocjenjivač daje šansu za pobjedu, već isključivo po osobnom ukusu. Cilj nije predvidjeti pobjednika, nego vidjeti tko bi bio pobjednik da se nas pita.
Vaše najdraže pjesme
Za svaku pjesmu bit će postavljena i odgovarajuća anketa na kojoj ćete moći dodijeliti svoj glas. Nakon svih devet dijelova projekta Razmišljamo naglas – Eurosong 2019. objavit ćemo i poredak pjesama onako kako su se vama svidjele, a sve na osnovu prosjeka ocjena koji ste im dodijelili na anketama.
Povijest projekta Razmišljamo naglas
Prvi Razmišljamo naglas: Eurosong projekt održan je davne 2007. godine kada je sudjelovalo samo četiri ocjenjivača i kada su pobjedu odnijele dvije zemlje – Rusija i Grčka. Obje države imale su po 39 bodova (po tri desetke i jedna devetka), dok je na trećem mjestu, s jednim bodom manje, bio ukrajinski predstavnik Verka Serduchka.
RN ESC 2007: RUSIJA (3. mjesto) / GRČKA (7. mjesto)
U drugom RN-u sudjelovalo je pet urednika i po njima pobjednica je trebala biti armenska predstavnica Sirusho, koja je prikupila 47 bodova. Drugo mjesto s 45 bodova osvojila je švedska predstavnica Charlotte Perrelli, dok je treća bila predstavnica Srbije, zemlje domaćina tog Eurosonga. Dima Bilan, koji je kasnije slavio u Beogradu, nije posebno dojmio urednike – bio je tek osmi.
RN ESC 2008: ARMENIJA (4. mjesto)
Treći RN okupio je čak devet osoba koje su komentirale i ocjenjivale pjesme. Najviše bodova (83) te godine imali su azerbajdžanski predstavnici Aysel i Arash, dok ih je s tri boda manje slijedio pobjednik Eurosonga ’09 Alexander Rybak. Na trećem mjestu našli su se predstavnici Estonije, grupa Urban Symphony.
RN ESC 2009: AZERBAJDŽAN (3. mjesto)
Osam komentatora je sudjelovalo u projektu Razmišljamo naglas: Eurosong 2010. i to je bio prvi put kada su urednici Vaše omiljene eurovizijske destinacije pogodili pobjednika Eurosonga. Iako je u samom finišu bilo tijesno između Njemačke i Hrvatske, jer su obje prikupile 75 bodova, samo zato što je imala jednu desetku više – Lena je postala četvrta pobjednica našeg projekta. Na trećem mjestu s dva boda manje od Lene i Feminnemki našao se predstavnik Izraela.
RN ESC 2010: NJEMAČKA (1. mjesto)
Kako smo prethodne godine pogodili pobjednika, tako smo na RN-u 2011. godine bili u neskladu s konačnim rezultatima tog Eurosonga. Po nama su pobjednici trebali biti predstavnici Ujedinjenog Kraljevstva, grupa Blue, dok su eurovizijski gledatelji i žiri smatrali da oni zaslužuju 11. mjesto. Pobjednik tog Eurosonga, Azerbajdžan, bio je u našem RN-u tek deveti. UK je te godine od sedam ocjenjivača dobio 64 boda, Mađarska bod manje, a Estonija 61 bod.
RN ESC 2011: UJEDINJENO KRALJEVSTVO (11. mjesto)
Šesto izdanje Razmišljamo naglas: Eurosong okupilo je sedam komentatora i ocjenjivača čiji se ukus pokloplio s ukusom eurovizijske publike i žirija te su i jedni i drugi rekli kako je pobjednica Eurosonga 2012. Šveđanka Loreen. Ona je skupila 66 bodova, srpski predstavnik Željko Joksimović 61, dok je talijanska predstavnica prikupila 59 bodova.
RN ESC 2012: ŠVEDSKA (1. mjesto)
Razmišljamo naglas: Eurosong 2013. obilježili su “tijesni” rezultati. Naime, razlika između prvoplasirane i devetoplasirane pjesme je bila svega tri boda, a pobjednička pjesma osvojila je 64 bodova od mogućih 80, što je najmanje osvojenih bodova koje je naša najomiljenija pjesma osvojila od početka ovog projetka. Norveška je pobijedila iako je imala isti broj bodova kao i San Marino, ali je dobila više desetki, dok se na trećem mjestu s bodom manje našla pobjednica Eurosonga 2013., Emmelie de Forest.
RN ESC 2013.: NORVEŠKA (4. mjesto)
Sedmero komentatora mislilo je kako će pobjednik Eurosonga 2014. biti mađarski predstavnik András Kállay-Saunders, dok su za austrijsku predstavnicu mislili da će biti deveta. Iako nesklad nije bio kao 2011. godine, naš favorit je u konačnici u Kopenhagenu bio peti. Druga najbolja pjesma po ukusu ocjenjivača bila je skladba slovenske predstavnice, dok je na trećem mjestu bila talijanska predstavnica.
RN ESC 2014: MAĐARSKA (5. mjesto)
Godine 2015. je ocjenjivalo čak dvanaest komentatora, kojima je najbolja pjesma jubilarnog Eurosonga bila Here For You slovenskog dua Maraaya. Drugo mjesto sa samo četiri boda zaostatka pripalo je kasnijem pobjedniku Eurosonga 2015., Šveđaninu Månsu Zelmerlöwu, dok je treće mjesto pripalo Albanki Elhaidi Dani. Slovenski bračni par Vovk na kraju finalne večeri u Beču je osvojio 14. mjesto.
RN ESC 2015: SLOVENIJA (14. mjesto)
Godine 2016. bili smo toliko impresionirani pjesmom hrvatske predstavnice Nine Kraljić da smo je izglasali za pobjednicu “razmišljanja naglas” te godine. Zanimljivo, ona je ujedno i jedina pobjednica našeg projekta koja je završila među posljednjih pet finalista (točnije 23.). Pobjednica Eurosonga 2016., Ukrajinka Jamala nas je impresionirala do te mjere da je ostvarila šesto mjesto u ukupnom poretku.
RN ESC 2016.: HRVATSKA (23. mjesto)
Kao i većina eurovizijskog svijeta, i mi smo bili impresionirani pjesmom talijanskog predstavnika Francesca Gabbanija, koji je u RN ESC 2017. skupio čak 98,33% naših bodova. Za razliku od prethodne dvije godine kada su naši favoriti završavali izvan TOP10, Francesco je osvojio šesto mjesto u finalu Eurosonga, a interesantna jest i činjenica da su njegova prva (Blanche) i druga pratnja (Robin Bengtsson) isto našli svoje mjesto u TOP10 kijevskog izdanja. Pobjednik Eurosonga 2017. Portugalac Salvador Sobral izazvao je polarizirajući efekt među našim urednicima, pa je shodno tome osvojio tek 23. mjesto.
RN ESC 2017.: ITALIJA (6. mjesto)
Uoči prvog Eurosonga organiziranog u Portugalu naši su urednici zagovarali Sofiju 2019. Naime, američko-bugarska kombinacija Equinox prošle je godine osvojila gotovo 92% ukupnog broja bodova, i time uvjerljivo osvojila RN ESC 2018. Međutim, žiriji i publika iz 43 zemlje sudionice Eurosonga 2018. nisu bili toliko impresionirani, pa je ova peteročlana družina kraj finala lisabonskog izdanja dočekala na 14. mjestu. Od TOP3 RN ESC2018., jedino je Nijemac Michael Schulte ostvario TOP5 rezultat u Lisabonu. Pobjednica Eurosonga 2018. Izraelka Netta je kao i njezin prethodnik izazvala polarizirajući efekt kod naših komentatora, te je u RN ESC 2018. završila na 21. mjestu.
Rasprava18
Nina — 9. travnja 2019. u 23:48
Mislim da bi na kraju RN trebalo staviti 2 ankete za nas čitatelje, jednu za zlatnu kantu, a drugu za zlatnu loptu
Nina — 9. travnja 2019. u 23:47
I ja također dodjeljujem svoju zlatnu kantu Islandu!
Lujka s ukusom — 9. travnja 2019. u 23:27
OMG LILLE OBJAVILA SPOT ZA "Tek Je Počelo"
https://youtu.be/WrwhJ2nIjzA
LadyOfValyria — 9. travnja 2019. u 21:53
Iskreno, Lijepu našu bi stavila u kantu ?
Precious — 9. travnja 2019. u 21:50
Yaaaay. Obožavam ovaj projekt. Potrudit ću se prokomentirati pjesme koliko god stignem. Svakako će biti zanimljivo pročitati tuđa mišljenja. I da, pridružujem se svima koji daju zlatnu kantu Islandu #zlatnakantaforIceland!
ESC fan — 9. travnja 2019. u 21:26
Jeee. Radujem se ovom projektu i ovo ce ujedno biti moje prvo komentiranje pjesama sto se tice RN 🙂
Auch — 9. travnja 2019. u 21:17
Zlatna kanta – Hrv
Zlatna lopta – Ita
imperator — 9. travnja 2019. u 19:37
U košarci se najisktaknutiji igrači prozivaju samo imenima, nadimcima ili krilaticama imena (The King, Brada, PG13..)
Ovdje je najistaknutija rubrika svima poznata kao RN..
Mislim da sam ovime sve objasnio 😉
Znači, od sutra službeno možemo primirisati eurosong..
Također, podržavam uvođenje inovacija, a i živo me zanima koliko će zlatnih kanti dobiti Island.. hoće li se sveukupna brojka podići na dvoznamenkastu brojku?? hmm.. ako hoće, onda Hatari definitivno završava među 5..
Arctic Monkey — 9. travnja 2019. u 18:43
Zlatna lopta definitivno Italija ?
Zlatna kanta Australija ili Norveska… Obe igraju po rubu kante i nzm koju pre da gurnem unutra ? San Marino bi unutra isto… Ne, realno ove godine bih tako lako podelio jedno 5 kanti, a loptu samo jednu, eventualno dve…
Arctic Monkey — 9. travnja 2019. u 18:23
Hej bas zanimljive promene i moj najdrazi RN. Inace super je i ovaj osvrt na prvi RN samo me sad zanima gde je tu "Molitva" zavrsila i voleo bih da citam komentare za tu godinu, kako da dodjem do toga? ?
Blink — 9. travnja 2019. u 15:41
Ja,samo apeliram na komentatore ako već pričamo o loptama,malo da se spuste na loptu,ipak je ovo zabava.Dakle da se ozbiljno ne shvati to komentiranje pa bude puno praznih zlatnih kanti.Mogu slobodno reći da,sam popratio svako izdanje od 2007
Kazahstan — 9. travnja 2019. u 15:16
I ja bih Islandu rado dao zlatnu kantu da je nisam već rezervirao za Portugal 😉
Nikolina Hajnić — 9. travnja 2019. u 15:08
@bosancheros @escfan I ja se pridružujem.
SwedenEurovisionFan — 9. travnja 2019. u 14:38
@bosancheros Isti smo ?
SwedenEurovisionFan — 9. travnja 2019. u 13:36
@wannabe Ahaaa, ima logike 😀
SwedenEurovisionFan — 9. travnja 2019. u 13:18
@wannabe Mislim da se Zlatna kanta i Zlatna lopta odnose samo na komentatore, odnosno na njih 7 što će davati svoje glasove, a ne na nas što komentiramo ispod članaka ili glasamo u anketama.
SwedenEurovisionFan — 9. travnja 2019. u 12:54
Odlične vijesti, idemo prema samom vrhuncu sezone! ? Odlična novost u pogledu 0 i 11 bodova, jedva čekam sutra pa da vidimo kojim će to redom ići pjesme i naravno, da krenemo sa svojim subjektivnim razmišljanjima ?
Nikolina Hajnić — 9. travnja 2019. u 12:07
Jedva čekam. Odlična prilika da dam svoj, naravno subjektivan (jer takva su pravila RN), osvrt na sve pjesme. A i jako me zanimaju mišljenja urednika. Oduševljeva me i to što ima više komentatorica nego komentatora. Girl power!