Opatija je ušla u mjesec Dore. Simbol festivala na području Hrvatske privodi kraju svoje pripreme za nadolazeće Glazbene dane HRT-a, u sklopu kojih će se održati i hrvatski izbor za Eurosong. Jedna od prigodnih stvari koje će se odvijati u Opatiji jest i izložba o povijesti Dore, koja se otvorila večeras u 18:00 sati u opatijskoj Umjetničkoj galeriji Juraj Šporer. Otvaranje izložbe ujedno je i posljednje događanje vezano uz ovotjedno otvaranje projekta Rijeka – europska prijestolnica kulture 2020.
Iako još imamo gotovo četiri tjedna do Dore, Opatija već opravdava ulogu hrvatskog San Rema, pa se tako već sada mogu vidjeti lampe okićene svjetlima u obliku simbola Dore – statue Ivice Propadala.
Ugledni gosti
Na otvaranje su došli brojni gosti iz svijeta hrvatske glazbe. Tako su se među uzvanicima našli i Tony Cetinski (Eurosong 1994.), Andrej Babić (prateći pjevač Claudiji Beni i Nini Kraljić) i Nikolina Tomljanović iz grupe E.N.I. (Eurosong 1997.), koja je stigla sa suprugom i kćeri, opatijski gradonačelnik Ivo Dujmić i šefica delegacije Uršula Tolj.
Fotografije i statue
Iako sam Šporer nije veliki prostor, on je lijepo iskorišten. Na izložbi o Dori izložene su fotografije svih pobjednika hrvatskog izbora za Eurosong, od kojih neki drže u rukama statuu, a neki ne, te tri verzije statue. Tako imamo verziju od aluminija, koja se dijelila na prvoj Dori, kristalnu verziju s više boja, koje su dobivali svi predstavnici od 1995. do 2019. (isključujući one koji su interno odabrani kao hrvatski predstavnici), te novu verziju statue od kristala, koja će se dodijeliti pobjedniku ili pobjednici Dore 2020. Dok se gledaju fotografije ponosnih pobjednika Dore, u pozadini se puštaju sve pjesme koje su pobijedile na istoj, a na tri mjesta možete pronaći plakate u kojima je opisana povijest Dore i Hrvatske na Eurosongu.
Ova izložba bit će otvorena za javnost do 1. ožujka, a ulaz je besplatan.
https://www.instagram.com/p/B8FEHPNp5P6/?igshid=ttaypzchu5vs
Rasprava2
wecouldbethesame — 3. veljače 2020. u 11:38
@blink Kao da sam ja pisao, točno bih i ja podijelio to u te dvije etape. Samo ne sviđaju mi se ova pravila glasanja 1-16, to je povratak u 2000-te. Što se tiče ovoga da se Eurosong promijenio, apsolutno. Pjevači kao Karan, Mikulić i Boris su ostvarili respektabilne rezultate na Eurosongu, a kad gledaš današnji Eurosong to nisu tipovi pjevača koje bi trebalo poslat i takvi kao oni bi ostali bez finala Eurosonga.
Blink — 3. veljače 2020. u 11:23
Znači imamo dvije etape.1993-2005 izvrsni plasmani i pjesme.Od 2006-2019 tuga i žalost više manje.Doduše u ta dva perioda se i promijenio Eurosong samo nažalost Hrvatska nije pratila trend.Vraćanjem Dore jedan veliki pozitivni korak pa evo vidjet ćemo .Nizozemska je primjer godinama prelose pjesme i plasmani a zadnjih nekoliko točnije od 2013 od Anouk i ostalih izvođača došli su do pobjede.Dugo čekane