Kraj godine je tradicionalno vrijeme kad se polako svode računi, rezimira (ne)urađeno, ali i kad se podsjećamo na sve ono lijepo i manje lijepo što je obilježilo tu godinu. Iako je 2016. u mnogim aspektima miljama daleko od bilo kojeg pozitivnog epiteta, u eurovizijskom smislu, čini se, itekako možemo biti zadovoljni njome. Bila je ovo godina promjena, dobrih pjesama, novih i zanimljivih lica i, konačno, jednog jako dobrog natjecanja o kome se dugo pričalo. Upravo zbog svega toga odlučili smo se podsjetiti na eurovizijske događaje koji su obilježili godinu koju ćemo za koji dan poslati u povijest.
1.Novi sustav glasanja vratio uzbuđenje u show
Eurosong je u Švedskoj doživio nešto što su fanovi nazivali “melodifestivälenizacija”, barem što se sustava glasanja tiče. Namjera je bila da se “prepisivanjem načina predstavljanja glasova” iz švedskog nacionalnog izbora, spriječi situacija iz nekoliko prethodnih godina kada bismo ime pobjednika doznali već u pola glasanja. I čini se da je to bio pun pogodak! Finale Eurosonga nikad nije bilo uzbudljivije, napetost se doslovce mogla rezati nožem, a drama – kakvu Eurosong i zaslužuje – trajala je do posljednje sekunde.
2. Hrvatska konačno u finalu
Šest gladnih eurovizijskih godina za Hrvatsku je završilo. U mraku vrlo loših rezultata prethodnih godina zasijao je svjetionik Nine Kraljić i Hrvatskoj konačno pokazao put prema eurovizijskom finalu. Nina je na kraju zauzela skromno 23. mjesto, no čini se kako je onaj najvažniji cilj – razbijanje prokletstva ispadanja u polufinalu – ipak uspješno realiziran. Iako su mnogi smatrali da je Lighthouse trebalo na pozornici predstaviti u nešto drugačijem, što kostimografskom, što koreografskom svjetlu, Nina Kraljić je ipak ostvarila ono što je mnogim njenim prethodnicima izmaknulo – finale Eurosonga.
3. Love, love, peace, peace
Mnogi su se domaćini Eurosonga uistinu trudili da nas zabave u dvadesetak minuta iščekivanja rezultata. Bilo je tu vojnih orkestara, zaboravljenih zvijezda, egzibicija razne prirode, no Šveđani su, sudeći po reakcijama, nadmašili sve to. Sjajni voditeljski par -Petra Mede i Måns Zelmerlöw – pokazali su nam kako napraviti “idealnu eurovizijsku pjesmu”, ismijavajući pritom dobropoznate klišeje poput pjesama o ljubavi i miru, korištenja zaboravljenih narodnih instrumenata, bubnjeva i pirotehnike. Na sceni su im se pridružili i Alexander Rybak i Lordi, dok je “Loreen”, u svom stilu, samo protrčala pozornicom. O tome koliko je spektakularan i humorističan bio ovaj performans dovoljno govori činjenica da je na YouTubeu pregledan više puta nego video sa nastupima mnogih pjesama sudionica natjecanja.
4. EBU-ovo “NE” Rumunjima
Ove godine svjedočili smo i jednom presedanu kada je organizacija samog natjecanja u pitanju. Do sada je vladalo mišljenje kako određivanjem redoslijeda nastupanja u polufinalima praktično i definitivno nestaje svaka mogućnost diskvalifikacije ili izmjene pjesama. No, da to nije tako uvjerili smo kada je tog 19. travnja EBU objavio da rumunjskog predstavnika Ovidiua Antona nećemo gledati u Stockholmu jer rumunjska televizija nije podmirila dugovanja prema ovoj organizaciji. Unatoč tome što je Ovidiu imao spreman tim s kojim će putovati u Švedsku, osmišljenu koreografiju, pripremljen promo materijal i još mnogo toga drugog, EBU je bio nemilosrdan. Molili su fanovi, drugi sudionici su pjevali Ovidiu u čast, ali ništa nije moglo utješiti nesretnog Rumunja čiji su snovi, ne njegovom greškom, okončani na ružan način.
5. Skandali, skandali…
Skandala na Eurosongu nikad ne nedostaje. Ovu ćemo godinu, međutim, pamtiti, kako po broju, tako i po njihovoj sočnosti. Spomenut ćemo zato samo neke od njih. Ruski se žiri snimao dok ocjenjuje pjesme (što i ne bi bio problem da atmosfera tokom ocjenjivanja nije ličila na after party iza lude svadbe nego na ocjenjivanje pjesama sa Eurosonga); danski se žiri zbunio, pa pjesme redao od najlošije prema najboljoj, umjesto obratno; EBU je napravio pravu pometnju pokušavši urediti koje su zastave dobrodošle u arenu, a koje ne. Ipak, najveći su skandali pratili pobjednicu Jamalu i njenu 1944. Od ruskih protesta koji su išli gotovo do najviše državne razine do raznih peticija za njeno povlačenje. I taman kad su svi protesti zbog političkih konotacija pjesme utihnuli, pojavio se snimak na kome Jamala izvodi melodiju jako sličnu njenoj pobjedničkoj pjesmi, i to puno prije nego što je pjesma koja se natjecala na Eurosongu 2016. smjela biti objavljena u javnosti. EBU se opet suočio s problemom i pitanjem – da li je moguće da će Ukrajini biti oduzeta pobjeda ?! Na kraju su solomonski odlučili da Jamala zadržava pobjedu jer pjesma nije bila “komercijalno objavljena”.
6. Najbolje organizirani Eurosong ikad?
Da su Šveđani pravi majstori organiziranja glazbenih natjecanja nije nikakva tajna. Međutim, čak i oni koji su imali visoka očekivanja ostali su oduševljeni onim što smo vidjeli u tri natjecateljske večeri i dva tjedna proba i evenata. Impozantna scena koja je nudila pregršt mogućnosti za efektne nastupe, inovativna i drugačija produkcija, već spomenuti besprijekorni voditelji… Upravo su zato mnogi poslije Stockholma s pravom pitali – da li je moguće da bilo ko, osim naravno Šveđana, ovo nadmaši. Odgovor bismo mogli dobiti već u svibnju 2017.
7. Jamala vs. Sergey – konačni obračun
Sudbina je htjela da se mjeseci međusobnih prepiranja ukrajinskih i ruskih, kako fanova, tako i političara, umjetnika i drugih javnih ličnosti (a i fanovi iz drugih zemalja su se vrlo brzo podijelili u dva tabora), svedu na konačni obračun – u finalu Eurosonga. Australka Dami Im kao suverena pobjednica glasanja žirija nije izdržala “nalet” Jamale koju je publika stavila na drugo mjesto, odnosno prvo u ukupnom poretku. Bilo je samo pitanje hoće li Sergey Lazarev, ruska uzdanica, od publike dobiti dovoljan broj bodova da sustigne Ukrajinku i otme joj pobjedu. Fanovi diljem Europe su zadržali dah, dok je voditelj Mans polako čitao broj bodova za Rusiju. Nije bilo dovoljno, i Sergey je zauzeo treće mjesto, a fanovi su ubrzo ponovno uzeli dah i nastavili “rat” na internetu i društvenim mrežama.
Kao i svaka druga, i ova je godina u eurovizijskom smislu donijela mnoštvo drugih, možda malo manje bitnih, ali jednako zanimljivih događaja. No, kako nabrajati ih sve pojedinačno ne bi imalo baš previše smisla, prepustit ćemo vašim sjećanjima da one koje vrijede zadrže u uspomenama. Na one koje i zaboravite podsjetit ćemo vas mi, vaša Eurosong.hr redakcija, u godini koja dolazi.
Rasprava2
Krasnopoly — 29. prosinca 2016. u 13:29
Daleko je poslednji esc u SWE bio najinovativniji i najbolji …daleko daleko …
A što se tiče sistema glasanja on je takav da omogući svaku drugi godinu glatku pobedu skandinavcima i asvaku treću šveđanima.. dok se to ne bude promenilo , gledećeate svaki drugi esc u skandinaviji , a od toga 90% u SWE.
Ko ne veruje da je to sve povezano , nema problema… uveriće se..
Posle niza velikih skandala uključivo najveći da su namestili pobedu Jamali i dozvolili i pored očitog kršenja pravila da pesma ni u jednom obliku i nigde ne sme biti objavljena pre esca.. NAJURITI ŠVEĐANE IZ EBU EUR ESC UPRAVE, na minimum 20 godina… vratiti stari sistem glasanja ili uvesti 75 % glasova žirija , 25 % žirija.
Blink — 26. prosinca 2016. u 19:49
Nije se cijeli danski žiri zbunio pa krivo ocijenio već samo jedna žena u tom žiriju.To je kasnije objavljeno tako da ne mijenja ništa.Tko joj kriv,glupoj kada nije razumjela Pravila.U svakom slučaju odličan ESC jedan od najboljih iako po kvalitetu nije bogzna nešto.ZBOGOM2016 I VIDIMO se 2017 i RIP George Michael