Još je manje od mjesec dana ostalo do početka 66. izdanja talijanskog Festival di Sanremo, preko kojega će naši prekomorski susjedi izabrat svog predstavnika za Eurosong 2016. Na današnjoj konferenciji za novinare voditelj i umjetnički ravnatelj festivala Carlo Conti predstavio je troje suvoditelja, produkcijski tim i izgled pozornice “starijeg brata Eurosonga”.
– Tražio sam kako raspodijeliti karte, pa sam zato doveo jednog od najznačajnijih predstavnika muške ljepote Gabriela Garka, s druge strane ljepota ujedinjena s humorom i inteligencijom u Virginiji Raffaele s ljepotom koja nam daje svježinu mladosti Madaline Ghenea. Grupa potpuno različita od prošlogodišnje, tražit će kako da se međusobno zabave i to prenose publici. Velika pozornost bit će na glazbi, koja će biti okružena serijom događanja posvećenih veselju i zabavi – izjavio je Conti najavivši svoje suvoditelje.
Scenarij za Sanremo napisali su Conti, Ivana Sabatini, Leopoldo Siano, Emanuele Giovannini, Martino Clericetti, Giona Peduzzi, Riccardo Cassini i Mario D’Amico, za režiju je zadužen Maurizio Pagnussat, za svjetlo Marco Lucarelli, a za scenograiju Riccardo Bocchini. Upravo na ovoj konferenciji za novinare Conti je pokazao i prezentaciju scene, na kojoj će i dalje dominirati slavne stepenice:
S lijeve i desne strane dominirat će platoi na kojima će biti smješten RAI-jev orkestar. Pozornica će imati i veliki LED-ekran na kojima će se prikazati lice izvođača koji treba doći na scenu, te koji će se otvarate kada bi izvođač i/li gost trebao doći na scenu. Više slika scene možete pogledati ovdje.
Sanremo je poznat i po tome što na scenu dovodi slavne goste. Prema trenutno potvrđenim informacijama, prvi ovogodišnji superospiti su Laura Pausini, Eros Ramazzotti, Renato Zero i grupa Pooh, koja je najavila svoje ponovno okupljanje. Također, Sanremo će posjetiti i brojni strani gosti iz svijeta glazbe i filma, no njihov dolazak bit će naknadno službeno potvrđen.
Podsjetimo, Sanremo 2016 započet će u utorak 9. veljače, a trajat će sve do subote 13. veljače (ili prvih nekoliko sati nedjelje 14. veljače). Dvije su kategorije – kategorija Nuove proposte, u kojima će nastupati osam izvođača, i kategorija Campioni, u kojoj se nalazi dvadeset izvođača. Prema pravilima, pobjedniku kategorije Campioni, koji je ujedno i ukupni pobjednik festivala, bit će prvome ponuđeno da predstavlja Italiju u Stockholmu u svibnju. Kao članica grupe Big 5, Italija je izravni finalist.
Rasprava1
Lola — 12. siječnja 2016. u 23:50
Dobra strana Sanrema (a tu se ne razlikuje ni naš sad vec legendarni Splitski festival u svojoj 56. godini) je da je i ove godine predvidjeno pjevanje uzivo uz veliki orkestar Talijanske radiotelevizije RAI. To jedna Eurovizija nema i to je veliki minus! Samom ovom cinjenicom pokazuje se koliko je pojedinim festivalima vrijedna sama muzika – uostalom i glavni razlog okupljanja (barem bi tako trebalo biti). Drago mi je sto tu Sanremo i Split idu ruku pod ruku, i Talijani i mi Ex-Jugoslaveni trebamo biti stvarno ponosni na tu cinjenicu. Mali se broj tradicionalnih festivala odrzava uz zivi orkestar: u Tirani je to jos Festival i Kenges, Zagrebfest, Krapina, mozda Šibenik. Ako me sjećanje ne vara, mislim da se ni u jednoj vecoj zemlji na zapadu ili sjeveru Europe ne koristi orkestar, barem ga nisam vidjela u Njemackoj, Nizozemskoj, Svicarskoj ili Belgiji. Sanremo svakako dize rejting Eurosongu, kao sto je to za nase, tada jugoslavenske prilike, cinila i Opatija, na kojoj se birao nas predstavnik za Euroviziju izmedju 1973. i 1976. (pa i kasnije, samo sto ih 1978. (Oliver) i 1979. (Novi fosili sa Djurdjicom Barlovic) nismo slali – tek ponovo 1981. sa Vajtom, izabranog na Jugoviziji u Beogradu).