Pogledajte kako se glasuje na "Dori 2020." – eurosong.hr
Eurosong.hr logo Eurosong.hr logo

Pogledajte kako se glasuje na “Dori 2020.”

  3 min za čitanje   15 komentara

Hrvatska radiotelevizija (HRT) objavila je danas u popodnevnim satima Pravilnik o glasovanju na nadolazećoj Dori. Nekoliko je manjih promjena, no više o njima u nastavku.

Hrvatski će predstavnik biti izabran kombinacijom glasovanja publike (putem televotinga) i ocjenjivačkih sudova (žirija). U slučaju izjednačenog broja bodova, veću će prednost u konačnom poretku imati ona pjesma koja dobije više bodova publike.

Žiriji

Ove godine žiriji će se nalaziti u pet gradova: Zagreb, Split, Rijeka, Osijek Varaždin/Čakovec i oni će glasovati u petak na generalnoj probi. Svaki žiri sastojat će se od tri člana: jednog člana HRT-a, jednog člana HDS-a i jednog člana HGU-a. Kao i na Eurosongu, svaki član žirija rangirat će sve pjesme od prvog do 16. mjesta (na prvo mjesto stavlja po svom mišljenju najbolju pjesmu, a na 16. po svom mišljenju najgoru pjesmu), te svoje glasove ovjerava potpisom. Pod kontrolom javnog bilježnika, glasovi se unose u elektronički sustav za obradu glasova.

Nakon što se rezultati pojedinih članova ocjenjivačkih sudova zbroje, rangiraju se  i na temelju ukupnog ranga pjesmama se dodjeljuju bodovi pojedinog ocjenjivačkog suda. Tako bodovi pojedinih ocjenjivačkih sudova mogu biti: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 i 16  s time da 16 (šesnaest) bodova dobiva najviše rangirana pjesma, a 1 (jedan) bod najniže rangirana pjesma. Sveukupan zbroj bodova je 136.

Tijekom glasovanja žirija, predstavnik svakog centra će se javljati na Doru te pročitati glasove žirija.

Nakon završetka glasovanja žirija, bodovi koje su natjecatelji dobili pretvorit će se prema redoslijedu od 1 do 16. Tako će pjesma koja je imala najveći broj bodova žirija dobiti 16 bodova, a pjesma s najmanjim brojem bodova žirija jedan bod.

Televoting

Glasovanje publike odvijat će se putem telefonskih poziva (poziv na broj 061 300 3xx, umjesto xx ide kod pjesme) i slanja SMS-poruka (DoraXX na broj 666555). Za razliku do Eurosonga i prošlogodišnje Dore, ove godine je broj poruka i poziva s jednog broja ograničen na pet, a vrijeme za glasovanje je smanjeno na 10 minuta.

Nakon završetka glasovanja, pjesme se rangiraju i dodjeljuju im se ukupni bodovi gledatelja. Najviše rangirana pjesma je ona s ukupno najvećim brojem zaprimljenih poziva i SMS poruka gledatelja, a najniže rangirana pjesma je ona s najmanje zaprimljenih poziva i SMS poruka.

Bodovi gledatelja koji su glasovali putem telefonskih poziva i SMS-poruka (televoting) mogu biti: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9,10,11,12,13,14,15, i 16, s time da 16 bodova dobiva najviše rangirana pjesma, 15 bodova druga rangirana pjesma i tako do  zadnje rangirane pjesme koja dobiva jedan bod. U slučaju da dvije ili više pjesama imaju jednak broj glasova putem telefonskih poziva i SMS-poruka, veći broj ukupnih bodova glasanja gledatelja dobiva ona pjesma koja je pojedinačno dobila više poziva.

Podržite Eurosong.hr

Znate li da sav sadržaj na portalu radimo volonterski, iz ljubavi prema Eurosongu, izvođačima i zajednici fanova?

Ako vam se sviđa što radimo, podržite nas!

Iza svega što vidite stoji 17 vrijednih fanova koji izdvajaju vrijeme, trud i novac za održavanje stranice, a kako bismo izvještavali s događanja sami plaćamo i putovanja i smještaj na Dori i Eurosongu.

Kako bismo i dalje mogli biti tu za vas i donositi vam zanimljive sadržaje, donirajte i pomozite da eurosong.hr ostane mjesto okupljanja za sve fanove iz regije.

Donirajte
22 via HRT
PODIJELI ČLANAK

Rasprava15

  1. LadyOfValyria — 1. veljače 2020. u 17:42

    @hirscher1 djelim tvoje mišljenje.
    No, ne znam jeste li primjetili da ove godine nema tolikog hype-a oko izvođača kao prošle godine kad je Roko bio izforsiran i iskakao na svakom koraku. Bar nešto.

  2. Hirscher1 — 1. veljače 2020. u 16:41

    Gade mi se.

  3. Diavolo — 1. veljače 2020. u 15:00

    @precious Vjerojatno su smanjili vrijeme za glasanje jer nisu bili dovoljno kreativni osmisliti zabavan interval act. Ovako će pustiti dva puta recap + reklame i to je to.

    Što se tiče načina glasanja smanjenja broja žirija. Ne sviđa mi se što se vraćamo deset godina unatrag jer mislim da ova nova pravila omogućuju ulazak (na mala vrata) manipulacije glasovima u samo natjecanje. Biti će manje bodovne razlike među natjecateljima, a jedan od navedenih žirija može bitno ugroziti fan favourite. No dobro, o tom potom. Nakon Dore.

  4. YeahYeahFire — 1. veljače 2020. u 09:47

    I meni je ovaj način glasanja pomalo nepravedan,nadam se da će na kraju najbolja pesma otići.
    Ja se samo pifam kako istovremeno da pratim Doru i Beoviziju 2.pf 29.feb na stranu što ću propustiti i par drugih.

  5. Precious — 1. veljače 2020. u 02:38

    Ne sviđa mi se baš. Ovo od 1-16 je jako sitna razlika, i velike su šanse za manipulacije. A i ne kužim zašto du nam skratili vrijeme glasanja. 10 minuta je prilično malo za donjeti bilo kakvu odluku. Bolje im je da što prije objave te pjesme jer 10 minuta nakon tek friško odslušanih pjesama će biti premalo.

  6. LoveWave — 1. veljače 2020. u 00:43

    @nina2310 Btw. nije ni to množenje loš način što si spomenula, al mislim da bi se tek onda sve zakompliciralo i većini ljudi takav sistem ne bi bio jasan… eh kad bi se to kod nas moderniziralo kao primjerice u Danskoj ove godine, gdje bi nam kraj bio 😉

  7. LoveWave — 1. veljače 2020. u 00:38

    @nina2310 složio bih se s takvim načinom bodovanja samo onda ako bi se i televoting čitao po regijama, tj. ovim gradovima. Jer jedino bi u tom slučaju omjer žirija i televotinga bio 50:50… a po meni je to najpošteniji i najrealniji način odabira pjesme.

  8. Nina — 31. siječnja 2020. u 23:36

    Meni se sviđa davanje bodova od 1 do 16 od strane žirija. Međutim ne sviđa mi se poslije ono pretvaranje bodova. Npr. maksimalan broj koji bi neka pjesma mogla dobiti je 80, a minimalan 5. Ali npr. da prva pjesma ima 72, druga 68, treća 59 itd. do posljednje 9, ne čini mi se pravedno to svesti na 16, 15, 14, 13, 12, 11… 1 jer to nije isto kao 80, 75, 70, 65, 60…5. Ja bi zadržala ove bodove, a nekako je i ljepše baratati s velikim brojevima. Zamislite da na Eurosongu sveukupne bodove žirija i publike svedu na te male brojeve! A onda se gledaju bodovi publike. Uzme se postotak glasova određene pjesme i množi se sa 136, tj. sveukupnim brojem glasova žirija. Čini mi se da je računica točna. Izgleda mi poštenije i na kraju, ako se publici neka pjesma jako svidi, može nadglasati žiri…

  9. Luxy — 31. siječnja 2020. u 19:44

    nije mi jasno ovo s čakovcem i varaždinom, a ni ovo s mijenjanjem konacnog broja bodova u 1-16 ovisno o mjestu na kojem se pjesma nalazi. koristeci taj princip ne bi pobijedila ni nizozemska, ni izrael, ni ukrajina, ni svedska itd.
    bolje je ostavit broj bodova od svih zirija i postotak glasova publike za jednu pjesmu uzet od sveukupnog broja bodova (npr. ako neka pjesma ima 40% glasova dobije 40% svih bodova publike) tako bismo dobili tocnije rezultate

  10. LoveWave — 31. siječnja 2020. u 18:46

    Iako bih ja radije bodovanje 1-12, ovakav način (1-16) čak dođe negdje na isto, jedina je razlika što najlošije rangirane pjesme neće imati 0 bodova od žirija nego eto od 1 do 6… Meni je ipak veća boljka ovaj Čakovec/Varaždin. Jednostavno su mogli ostaviti i ostale gradove kad veće neće biti 4 najveća… po tome nema smisla izbacivati primjerice Zadar ili Šibenik! A što se tiče televotinga i ograničavanja broja poziva, mislim da to neće u konačnici utjecati na rezultat, ali ako i bude utjecalo onda će vjerodostojnije prikazati mišljenje šire populacije u odnosu na pojedince koji lupaju pozive u nedogled.

  11. wecouldbethesame — 31. siječnja 2020. u 18:22

    Pitanje je sad da li je 14,15,16 isto što i 8,10,12.

  12. LadyOfValyria — 31. siječnja 2020. u 18:16

    Pametnije bi bilo uvesti nacionalni žiri. Ovo je glupost čista.

  13. SwedenEurovisionFan — 31. siječnja 2020. u 18:15

    Dakle, glavne promjene su da se bodovi više ne rangiraju od 1 do 12 nego od 1 do 16, prepolovljen je broj regija s 10 na 5, čime se smanjio utjecaj žirija, no s druge strane se smanjilo i vrijeme glasanja publike i broj puta koliko se može glasat za jednu pjesmu, čime je došlo i do smanjenja utjecaja televotinga tako da smo na istome ?

  14. wecouldbethesame — 31. siječnja 2020. u 18:08

    Da nije žalosno bilo bi smiješno. Smanjen broj žirija da bi lakše bilo manipulirati (jedan žiri da niske bodove nekome i već taj netko nema šanse za pobjedu) i smanjenje minuta za glasanje publike da bi se smanjile razlike između kandidata kako bi se išlo u korist unaprijed određenom pobjedniku. Sistem 1-16 je povratak u 2000-te. Kao da već ovaj koncept od 16 pjesama plus rezerve nije dovoljan. Veća namještaljka nego prošle godine.

Komentiraj članak

Komentari se moderiraju i objavljuju samo ako pridonose raspravi na konstruktivan način. Ukoliko se ne slažeš s nekim člankom ili komentarom, slobodno iznesi svoje mišljenje ali na pristojan način. Ako se tvoj komentar odnosi na gramatičke ili stilske pogreške, problem s web stranicom ili bilo što drugo što nije vezano uz članak, javi nam se.

Trebaš biti prijavljen za komentiranje! Prijavi se?