Danas je istekao službeni rok EBU-a za objavu pjesama sudionica Eurosonga 2017., a sve zemlje (izuzmemo li Armeniju) su otkrile svoje adute za natjecanje u Kijevu. U moru različitih izvođača, žanrova i pjesama, krije se i naš novi pobjednik, a tko će to biti odlučit će publika diljem Europe i nacionalni žiriji. Međutim, ono što privlači pozornost obožavatelja ovog natjecanja svakako su eurovizijske kladionice koje će i ove godine biti jedan od važnih elemenata u prognozama konačnih rezultata. Zato je zanimljivo danas, na početku velike utrke čiji je cilj trofej pobjednika Eurosonga, vidjeti kakvo je stanje na europskim kladionicama.
Italija bez konkurencije
Otkako je pobijedio na ovogodišnjem San Remu i time dobio čast da Italiju predstavlja u Kijevu, Francesco Gabbani je vladar kladionica. Vrlo stabilni koeficijenti koji odolijevaju promjenama već tjednima, čini se, govore kako bi Eurosong 2017. mogao ići u samo jednom pravcu. Na drugom mjestu je Belgijanka Blanche čiji su koeficijenti strelovito pali čim je pjesma City of Lights ugledala svjetlo dana. Među pet zemalja sa najvećim šansama za trijumf su, sad već tradicionalno, i Švedska, pomalo iznenađujuće Portugal koji drži četvrto mjesto, te još jedan gotovo stalni miljenik kladionica – Australija.
Predstavnici zemalja regije uglavnom na sredini ljestvice
Kad govorimo o predstavnicima zemalja Bivše Jugoslavije, u ovom trenutku kladionice najviše vjeruju Tijani Bogićević, ovogodišnjoj uzdanici Srbije, koja je trenutno na 13. mjestu. Makedonki Jani Burčeskoj kladionice trenutno predviđaju solidno 16. mjesto. Jacques Houdek koji će sa skladbom My Friend predstavljati Hrvatsku trenutno zauzima 26. mjesto u poretku kladionica. Predstavnici Crne Gore i Slovenije, s druge strane, i nisu baš pridobili povjerenje kladionica. Tako je Slavko Kalezić, crnogorski predstavnik, na 40. mjestu, dok je Slovenac Omar Naber na posljednjem 43. mjestu. Pored Omara i Slavka, među posljednjeplasiranim zemljama po procjenama kladionica nalaze se još San Marino, Španjolska i Moldova.
Koliko vjerovati kladionicama ?
Iako je diskusija o tome koliko su kladionice relevantne za bilo šta uvijek vrlo živa, ono s čim će se složiti većina onih koji malo bolje i pažljivije prate ovu temu je svakako to da trenutno stanje predstavlja tek grube konture. Pravu sliku o favoritima i autsajederima, barem što se kladionica tiče, dobit ćemo tek nakon što svi izvođači odrade barem po jednu probu na eurovizijskoj pozornici.
Rasprava33
Sasha — 14. ožujka 2017. u 22:16
@svevladstrahinja, ja sam odgovorio na tvoj komentar koji nema veze s mozgom a koji se referirao na to da ako ITA pobijedi bit će Milano 2018. Svakom je savršeno jasno akko se bira grad domaćin, ali (s obzirom na rupu), ne gledaš RAI i nemaš pojma. Domaćin će u slučaju pobjede Italije biti Muilano.
….
I da, ja živim u Europi, u kvartu i gradu životom o kojem ti možeš samo da sanjaš, Branislave.
Sasha — 14. ožujka 2017. u 21:45
@escjopa šušo, mislio sam na visoko pozicionirane koeficijente. Al potreban je solidan iq da se zaključi.
….
@svevladstrahinja amateru na kvadrat, prati RAI UNO… ah da, nemaš kabelsku tamo u rupi u kojoj živiš. Talijani već kalkuliraju da je Milano siguran odabir jer ima sve tehničke preduvjete i najveće dvorane. Francesco je bio u velikom subotnjem showu, zajedno s Menigonijem prošli tjedan i izmeđi ostalog to se komentiralo.
Manuella — 14. ožujka 2017. u 21:18
Ma kakva Italija, nema pobjede za njih. Oni će biti oko 15-ok mjesta ove godine. Prije bi rekla da će Belgija pobijediti i moramo još pričekati Armeniju. Kladionice su nepouzdane. Prošle godine u ovo vrijeme Ukrajina je bila na 15 mjestu, a Hrvatska na 4. Nakon prve probe Hrvatska 25, Ukrajina 3 mjesto. Tako da, sve je još rano! 2011 je Francuska bila favorit za pobjedu pa je završila kao 15-ta. 2010 Hrvatska i Slovačka u TOP 5 ako se pita kladionice, realnost ispale obje u polufinalu. Tako da zaboravite kladionice, pogotovo u ovoj raznoj fazi.
ESCJopa — 14. ožujka 2017. u 20:29
@sasha
velike zemlje imaju manje koeficijente a ne veće
hahahahah
vidi se bolan da se ne kladiš hahaha
mani se ćorava posla
secretlyunicorn — 14. ožujka 2017. u 19:59
Italija ima pobjedu samo ako zadrži majmuna na sceni. Svibanj je daleko, prošla godina je bila zanimljiva. Favoriti su završili u Top 10, ali "dark horse" Ukrajina je pobijedila.
Sasha — 14. ožujka 2017. u 18:21
@svevladstrahinja amateru, idemo u Milano jer središte RAI-a je u Milanu.
Rim nema ništa.
Sasha — 14. ožujka 2017. u 18:19
Nekoliko činjenica:
1.) Mjesto na kladionici drži neke zemlje visoko i zbog reputacije te zemlje na Eurosongu. Naravno da Armenija kotira visoko jer se zna da iz godine u godinu uvijek izbace nešto solidno.
…..
2.) Osim same pjesme, reputacije zemlje, glasina, spota/nastupa s nacionalnog finala i samih uplata…. najveći efekt na koeficijent ipak ima pjesma.
….
3.) Da, fanovi pojedinih zemalja se klade i prije objave pjesme. Zbog zaluđenosti, fanatičnosti, insajederskih informacija o pjesmi, najava, etc…
….
4.) Vrlo često pojedine zemlje imaju visok koeficijent (pogotovo ako su veće zemlje u pitanju) jer velik broj ljudi iz te zemlje uplaćuje na svog predstavnika. Tako recimo, 2/3 uplata na pobjedu Portugalca su ove godine uplatili sami Portugalci.
Prišle godine se tako masovno uplaćivalo na pobjedu Malte (Ire Losco) dok još nitko nije čuo pjesmu, osim Wiwiboggovaca koji su je premijerno čuli i nahvalili kao pobjednički materijal. Kladionice su odmah reagirale.
magix — 14. ožujka 2017. u 17:01
Kako statistika kaže da favoriti skoro nikad ne pobijede? Zadnjih godina je rijetkost da kladionice pogriješe, a ne da pogode.
Naomi — 14. ožujka 2017. u 16:43
pjesma me podsjeca na The Wanted – Chasing The Sun ….
nebi trebali pobijediti jer nije orginalna …
Anto — 14. ožujka 2017. u 16:02
Hmm Italija? Ne vjerujem, kako pokazuje statistika, većinom favoriti nikada ne pobjede. Francuska je potencijalni favorit da pobjedi. Po mom mišljenju odnosno po mom ukusu Švicarska bi pobjedila, također ima jako dobrih pjesama kao što ima Irska, Velika britanija i Švedska. Od Azerbejdžana sam očekivao jako puno, no kako vrijeme prolazi vidim potencijal pjesme i polako mi se sviđa.
SwedenEurovisionFan — 14. ožujka 2017. u 15:40
Švedska je trenutno samo zbog kladionice Ladbrokes, koja joj daje nerealno visoki koeficijent 11, na trećem mjestu. Inače bi bila druga i to debelo ispred Belgije. Talijan će nakon skraćivanja pjesme i proba nadam se pasti i to je to, vidimo se u Goteborgu 2018. 😀 Naravno, ovo su moje želje, no nisu toliko nerealne 🙂
KOSOVO — 14. ožujka 2017. u 15:14
Ako pobedi Italija sa ovom pesmom bice to najgori pobednik jos od vremena pobede Estonije i Letonije, bar za mene.
@angelo96 Jermenija je u top 10 na kladinonicama, a pesmu uopste nismo ni culi tako da…
Blink — 14. ožujka 2017. u 15:10
Ja mislim da na tim kladama još nitko nije uplatio € pogotovo za Armeniju koju nismo ni čuli.To oni prate ESC stranice i komentare te tradiciju i sve stope u jedno..Drugi dio ,tj najvažniji događa se nakon proba tada su skoro pa nepogrešive.Sjetimo se 2014 kada su nakon proba Austrija i Nizozemska iskočile na sami vrh i tako je i završilo a do tada nisu bile ni blizu.Prave uplate zadnjih 15dana diktiraju i kvote što je razumljivo.Ja ne vjerujem da Italija može pobijediti s onom pjesmom..sve ovisi o konkurenciji.Belgija mi također pari da ne može pobijediti
Anonimno — 14. ožujka 2017. u 14:57
@angelo96 o tenks 😀 promakla mi bugarska pjesma
Sasha — 14. ožujka 2017. u 14:47
@angelo96 vrlo jednostavno. Oddschecker je glavni agregat stanja na kladionicama: http://www.oddschecker.com/tv/eurovision/winner
……
Na toj stranici vidiš kako stoji koja pjesma na najvažnijim kladionicama. Prjesdma pada i raste ovisno o najvećem i najnižem koeficijentu.
……
Eurovisionworldodds je trash stranica i tamo se podaci ne updateaju redovito jer ima neki skršeni feed.
crofi — 14. ožujka 2017. u 13:02
I sto su svi zaboravili, da Italija mora skratit pjesmu na 3 minute.
Onda ce se videt kak zvuci pjesma?
Mislim da se vecinom pokazalo, da pjesma izgubi svoj potencijal, ako se skrati.
No vidjet ce mo.
crofi — 14. ožujka 2017. u 12:59
Nije hrvatska nikad bila prva na kladionicama, prosle godine, nego je bila 3 i 4, a nakon dva tri tjedna padala konstantno za par mjesta. Na kraju je bila izmedu 23 do 33 mjesta.
Anonimno — 14. ožujka 2017. u 12:54
Tko je još ostao? Armenija i Bugarska samo?
Lujka s ukusom — 14. ožujka 2017. u 09:31
Italija je previše precijenjena samo zato jer ima "previše" balada. Prošle godine su kladionice nas Hrvatsku stavili na prvo mjesto 8 tjedana za redom, i onda zadnji tjedan prije natjecanja Ukrajina i Rusija su bili Top 2 zemlje koje će pobjediti dok smo mi pali 18 mjesta dolje. Ovo sada je bezveze i sve će se promijeniti kada vidimo nastupe uživo. Žiri neće glasati za ovu trash pjesmu koja govori o ničemu da budem iskren.
Vaclav — 14. ožujka 2017. u 08:24
Od ovih pet zemalja na vrhu kladionica jedino Italiju vidim kao potencijalnog pobjednika. Iako mi nije glavni favorit, ne bih imao ništa protiv toga. Mislim da bi bilo dobro da deset godina nakon Molitve ponovo pobjedi pjesma koja nije na engleskom, možda bi to sljedećih godina potaknulo više zemalja da šalju pjesme na svojim jezicima.
Belgijska pjesma je trendy, ali nekako mi nema tu neku "pobjedničku aureolu", a Švedska ima dovoljno dobru pjesmu (a ne sumnjam i u efektan scenski nestup) da se plasira u top 10, ali ništa više od toga.
A Portugal je priča za sebe. Strelovito se uspeo na kladionicama jer je u zadnje vrijeme bilo najviše onih koji su se kladili upravo na tu zemlju. Ali dovoljno govori podatak da je dvije trećine uplata na pobjedu Salvadora došlo upravo iz Portugala.