Izvođači: Pastora Soler
Naziv pjesme: “Quédate conmigo”
Glazba: Thomas G:son, Tony Sánchez-Ohlsson, Erik Bernholm
Tekst: Tony Sánchez-Ohlsson
Redni broj nastupanja u finalu: 19.
Španjolska na Eurosongu
Ukoliko znamo da se Španjolska na Eurosongu pojavljuje čak 50 godina u kontinuitetu, njihovi rezultati bi se mogli ubrojati među one lošije. Ova zemlja se na Eurosongu prvi put pojavila 1961. godine. Conchita Bausta je završila na devetom mjestu, a u godinama koje dolaze Španjolska će dva puta u relativno kratkom roku natjecanje okončati na posljednjem mjestu. Dvije jedine pobjede Španjolci bilježe dosta davno. Massiel je 1968. pjevala “La La La” i svojoj zemlji donijela prvu pobjedu na ovom prestižnom natjecanju, a isti će rezultat, godinu dana kasnije ostvariti njena nasljednica, Salome s pjesmom “Vivo Cantando”. Pored ove dvije pobjede, pomena su vrijedna i druga mjesta na kojima su španjolski predstavnici završili 1971., 1973., 1979. te 1995. godine. Jedina bronca na španjolskom kontu djelo je grupe “Bravo” koja je na trećem mjestu završila 1984. godine. Između tih visokih plasmana smjestili su se nizovi solidnih i loših rezultata, među kojima i posljednje mjesto koje se ponavljalo u nekoliko navrata. U novije doba Španjolci su zemlja grupe “pet velikih”, ali su po rezultatima daleko iza drugih zemalja iz iste grupe. Jedini plasman među najboljih deset u zadnjoj deceniji svojoj je zemlji donio je Ramom 2004. godine u Istanbulu završivši na desetom mjestu. U periodu od 2005. do 2007. godine čak nisu mogli bolje od 20. mjesta, a toliko isčekivani i željeni dobar plasman nisu mogle donijeti ni djevojke iz nekoć popularne grupe “Las Ketchup” koje su Španjolsku predstavljale 2006. godine. U Beogradu je Španjolsku predstavljao osebujni Rodolfo Chikilicuatre koji je završio na daleko boljem mjestu od očekivanog, što se ne bi moglo reći za španjolsku predstavnicu iz 2009., Sorayu, koju su mnogi ubrajali u favorite, no njena južnjačko-istočnjačka poskočica na kraju se našla na 23. mjestu. U Oslu su, zbog upada Jimmya Jumpa, dva puta izvodili pjesmu, ali ni to nije pomoglo Danielu Digesu da bude bolji od 15. mjesta. Prošlogodišnja predstavnica ove zemlje, Lucia Perez, zabavila je i razdrmala publiku, ali se njen ples okončao na 23. mjestu.
Španjolska u finalu Eurosonga (2004.-2011.): 100% (8/8)
(Španjoska je jedna od tzv. “Big 5” zemalja koje imaju osiguran izravan plasman u finale svake godine)
Iako su prošle godine svog predstavnika dobili putem nacionalnog finala, nacionalna televizija Španjolske je ove godine odlučila interno odabrati izvođača, a svojim gledateljima omogućiti da odaberu pjesmu. Krajem prosinca objavljeno je da će španjolska predstavnica biti Pastora Soler koja je u specijalnom televizijskom showu održanom 3. ožujka izvela ukupno tri ranije predstavljene pjesme. a gledatelji i žiri su pjesmu “Quédate Conmigo” odabrali kao najbolju. Nedugo nakon toga pjesma je dobila i videospot.
Pilar Sánchez Luque ili Pastora Soler jedna je od najpopularnijih španjolskih pjevačica, skladateljica i producentica, a rodila se prije 33 godine u jednom malom mjestu nadomak Seville. Njena karijera počinje još u danima kad je kao dijete izvodila neke španjolske tradicionalne pjesme, a već sa 16 godina izdaje i svoj prvi album koji, međutim, ne bilježi neki blistav uspjeh. Tek će 1999. godine s albumom “Fuente De Luna” koji je dostigao platinastu nakladu ime Pastore Soler postati jedno od prepoznatljivih imena španjolske glazbene scene. Da to nije bilo slučajno pokazat će i album koji je izdala dvije godine kasnije, a koji je također postao najprodavaniji album u Španjolskoj te godine zahvaljujući čemu je ova vrhunska pjevačica postala poznata i van njene rodne zemlje. Iza sebe dosad ima deset studijskih albuma, od kojih je posljednji izdan u veljači ove godine, a valja spomenuti i nekoliko kompilacija i zajedničkih izdanja koja su nastala kao plod bogatih suradnja s njenim kolegama. Velika je ljubiteljica flamenga i španjolske glazbene tradicije. U svojoj bogatoj karijeri bilježi i snimanje filmske glazbe za neke španjolske autore. Kao jedan od najvećih trenutaka svakako navodi nastup u egipatskoj prijestolnici opere gdje je sa nekim svojim europskim kolegama održala fantastičan koncert klasične i pop glazbe. Nekoliko je puta bila nominirana za “Latinski Grammy”, ali tu nagradu, unatoč činjenici da mnogi vjeruju kako je to davno zaslužila, Pastora Soler još uvijek nema. Ipak, dobitnica je nagrade “Premio de la Música”, koja slovi za najvažniju diskografsku nagradu Španjolske. Surađivala je s imenima poput Alejandra Sanza, Vannese Martin, Davida DeMartina, ali i Manuleom Carasscom.
Što kažu kladionice i koje šanse daju Španjolskoj?
bet365 – 16
Totesport – 20
Boylesports – 16
Williams Hill – 16
Perdóname
Si no supe amarte, amor
No era mío el corazón
Quédate Conmigo
Quédate Conmigo
Si no estás no sale el sol
Ya no hay recuerdos del ayer
Sólo las horas en tu piel
Amándote
Quédate Conmigo
No te vayas
Perdóname
Si no supe amarte, amor
No era mío el corazón
Quédate Conmigo
Quédate Conmigo
Si no estás no sale el sol
Dok preslušavate pjesmu, cijeli tekst možete pratiti ovdje.
Moje mišljenje
Nakon što su 2010. napravili grešku ne poslavši Coral Segoviu, ove godine Španjolci su odlučili poslati jednu, po senzibilitetu i isforsiranosti, dosta sličnu pjesmu. Ovo je dobra pjesma. Ima glavu i rep, ali nikako da se otmem dojmu da joj nedostaje iskrenosti, osjećaja koje ne mogu nadoknaditi ni fantastične Pastorine glasovne mogućnosti. Ovo je još jedan “vrući favorit” koji, po mišljenju nekog koga ne oduševljavaju ove dramatične, gromke i eksplozivne balade, nekako ne zaslužuje takav epitet.
Sutra u 15:00 možete pronaći članak s analizom Njemačke.
Još nema komentara. Neka tvoj komentar bude prvi?