Bosansko-hercegovačka priča na Eurosongu započinje 1993. godine. Pjesmu “Sva bol svijeta“ izvodio je Fazla, a nakon glasovanja prve dvije zemlje, Bosna i Hercegovina je bila na vodećoj poziciji. Ipak, na kraju završava na 16. mjestu s 27 osvojenih bodova. Naredne godine BiH šalje duet – Alma i Dejan pjevali su pjesmu “Ostani kraj mene“. Zbog velikog aplauza na početku nastupa, Dejan ne uspijeva otpjevati prve taktove kako je bilo planirano. Na kraju osvajaju 15. mjesto s 39 bodova.
Narednih par godina nizat će se loši rezultati, a među njima i 22. mjesto s Amilom Glamočak. To će do danas ostat najlošiji plasman BiH na Eurosongu. Loši nanizani rezultati značit će godinu dana pauze. Nakon preskakanja Eurosonga 1998., BiH se vraća godinu kasnije. Dino Merlin je s Francuskinjom Beatrice pjevao pjesmu “Putnici“ i ostvario prvi TOP 10 plasman za ovu zemlju. Bio je sedmi.
Unatoč sedmom mjestu, BiH mora pauzirati i 2000. Od naredne godine bit će drukčiji sistem “ispadanja” pa tako zemlje koje su završile na desetak posljednjih mjesta neće imati pravo sudjelovanja na narednom Eurosongu. Nino Pršeš, Maja Tatić i Mia Martina su nastupali za BiH u narednim godinama. Svoje pjesme su polovično izveli na engleskom jeziku. Zanimljivo, kronološki kako su nastupali, rezultati su bili sljedeći: 14., 15. i 16. mjesto.
Od uvođenja novog formata Eurosonga 2004. godine, BiH ostvaruje jako dobre rezultate. Pored plasmana u finale svake prilike, Bosanci i Hercegovci četiri puta ostvaruju TOP 10 rezultat, a Marija Šestić je 2007. godine bila samo tri boda “dalja” od desetog mjesta. Grupa Hari Mata Hari s pjesmom “Lejla“ ostvaruje najbolji bosansko-hercegovački plasman na Eurosongu – bili su drugi u polufinalu i treći u finalu. Najlošiji plasman Bosna i Hercegovina ostvaruje na prošlogodišnjem Eurosongu. S pjesmom “Thunder and Lightning“ Vukašin Brajić osvaja 17. mjesto.
Još nema komentara. Neka tvoj komentar bude prvi?