Specijal: Grčka na Eurosongu – eurosong.hr
Eurosong.hr logo Eurosong.hr logo

Specijal: Grčka na Eurosongu

  4 min za čitanje   Napiši prvi komentar

Premijerni nastup na Eurosongu Grčka je imala 1974. godine u Brightonu.; prva predstavnica bila je Marinella s pjesmom „Krasi, thalassa kai t’ agori mou“. Kraj večeri dočekala je na 11. mjestu. Sljedeće godine, 1975., na natjecanju je debitirala Turska. Budući da su rane međusobnog sukoba na Cipru iz ljeta 1974. još uvijek bile svježe, Grčka je odlučila propustiti Eurosong ’75. u znak protesta zbog turskog sudjelovanja. Vratili su se u Haagu ’76. gdje je Mariza Koch otpjevala skladbu „Panayia Mou, Panayia Mou“ koja je govorila upravo o turskoj okupaciji sjevernog dijela Cipra. To je, očekivano, razljutilo Turke, pa su se te godine oni povukli.

Prvi zapaženiji rezultat Grci su ostvarili 1977. kada su bili peti. I sljedeće dvije godine biti će u TOP 10. Godine 1980. bilježimo prvi nastup Anne Vissi, koja je pjevajući „Autostop“ bila tek trinaesta. Sljedeći izostanak dogodio je 1982. Ovoga puta razlog nisu bili Turci, već činjenica da je EBU diskvalificirao pjesmu „Sarantapente Kopelies“ iz razloga što se radilo o staroj grčkoj pjesmi koja je za potrebe Eurosonga prepravljena, što je, dakako, protivno pravilima. Nakon povratka 1983., ERT se opet povlači 1984. navodeći da nijedna prijavljena skladba nije dovoljno kvalitetna da bi bila predstavljena Europi. Deveti nastup Grci tako upisuju 1985., a deseti – 1987.! Naime, premda je Polina Misailidou trebala braniti boje svoje zemlje u Bergenu ’86., ERT je naglo odustala. Neki kažu zbog političke situacije u zemlji, neki smatraju da je to bilo zato jer je te godine Eurosong održan večer prije pravoslavnog Uskrsa. Bilo kako bilo, Grčka je tek 1987. i 1988. opet spojila sva uzastopna nastupa. U Lausanneu ’89. Mariana Efstratiou bilježi svoj prvi nastup i osvaja deveto mjesto, no najbolji plasman Grčke i dalje ostaje peto mjesto iz 1977.

Početkom devedesetih Grčka na Eurosong šalje niz popularnih i kvalitetnih pjevačica čiji su nastupi mahom bili podcijenjeni; valja istaknuti tek peto mjesto iz 1992., čime je izjednačen najbolji rezultat iz Londona od prije 15 godina. Katerina Garbi je 1993. deveta, i to će biti posljednji TOP 10 Grka do 2001. U Oslu ’96. drugi pokušaj bilježimo za spomenutu Marianu Efstratiou, no ovog je puta tek četrnaesta.

Prvi izostanak nakon 1986. dogodio se 1999. kada je Grčka eliminirana s liste sudionika finala zbog lošeg petogodišnjeg prosjeka, čemu je uvelike kumovalo i 20. mjesto iz 1998., inače najlošiji rezultat Grčke na Eurosongu. Grka nema ni u Stockholmu 2000., kada ih u upisivanju 22. nastupa sprječava, ne biste vjerovali – loša financijska situacija! U Kopenhagenu 2001. pojavljuje se grupa Antique, koju su činili Elena Paparizou i Nikos Panagiotidis, i koja je u to vrijeme bila popularnija u skandinavskim zemljama nego li u Grčkoj. Pjesmom „Die For You“ zauzeli su 3. mjesto, ostvarivši dotad najbolji rezultat Grčke na Eurosongu. Naredne dvije godine ova mediteranska zemlja zauzima 17. mjesto, a onda…

A onda je 2004. započeo fenomenalan niz koji još traje. Sakis Rouvas je „prodrmao“ Europi s pjesmom „Shake It“ i ponovio najbolji rezultat iz 2001. godine. Sjajan istanbulski nastup bio je tek uvertira za veliki trijumf Elene Paparizou u Kijevu sljedeće godine. Ukupno 230 bodova bilo je i više nego dovoljno za prvu pobjedu Grčke. „My Number One“ je, baš kao i „Shake It“ godinu dana prije, postala veliki hit diljem Europe, a od Elene je učinila jednu od najvećih europskih zvijezda.

Eurosong ’06 održan je u Ateni, čime su zaokružene dvije nevjerojatne godine za Grčku: 2004. su bili treći na Eurosongu, ugostili Olimpijske Igre i postali prvaci Europe u nogometu; 2005. su pobijedili na Eurosongu i postali prvaci Europe u košarci, a 2006. su ugostili Eurosong i osvojili srebro na Svjetkom prvenstvu u košarci. Čast da brani boje svoje zemlje na domaćem terenu imala je iskusna Anna Vissi. I nju se spominjalo u kontekstu pobjede, no na kraju je bila deveta. Show su vodili Maria Menounos i Sakis Rouvas.

U Helsinkiju 07. Sarbel zauzima sedmo mjesto, a Kalomira u Beogradu ’08. osvaja treću grčku broncu u sedam godina. U Oslu ’09. drugi nastup bilježi Sakis i najavljuje pobjedu, no morao se zadovoljiti „tek“ sedmim mjesto. Lani je Giorgos Alkaios bio osmi, čime je nastavljen sjajan niz Grčke koja od uvođenja polufinala, dakle 2004., nije bila plasirana lošije od devetog mjesta!

Podržite Eurosong.hr

Znate li da sav sadržaj na portalu radimo volonterski, iz ljubavi prema Eurosongu, izvođačima i zajednici fanova?

Ako vam se sviđa što radimo, podržite nas!

Iza svega što vidite stoji 17 vrijednih fanova koji izdvajaju vrijeme, trud i novac za održavanje stranice, a kako bismo izvještavali s događanja sami plaćamo i putovanja i smještaj na Dori i Eurosongu.

Kako bismo i dalje mogli biti tu za vas i donositi vam zanimljive sadržaje, donirajte i pomozite da eurosong.hr ostane mjesto okupljanja za sve fanove iz regije.

Donirajte
0
PODIJELI ČLANAK

Još nema komentara. Neka tvoj komentar bude prvi?

Komentiraj članak

Komentari se moderiraju i objavljuju samo ako pridonose raspravi na konstruktivan način. Ukoliko se ne slažeš s nekim člankom ili komentarom, slobodno iznesi svoje mišljenje ali na pristojan način. Ako se tvoj komentar odnosi na gramatičke ili stilske pogreške, problem s web stranicom ili bilo što drugo što nije vezano uz članak, javi nam se.

Trebaš biti prijavljen za komentiranje! Prijavi se?